-->
Gothic ve Risen Geliştiricisi Piranha Bytes, Faaliyetlerini Sonlandırdı

Almanya merkezli oyun geliştirme stüdyosu Piranha Bytes, 25 yılı aşkın bir süre sonra kapandı.

08.07.2024 | ulasufuk

Almanya merkezli oyun geliştirme stüdyosu Piranha Bytes, 25 yılı aşkın bir süre sonra kapandı. Gothic, Risen ve Elex gibi sevilen oyunlarıyla tanınan stüdyo, ana şirketi Embracer Group’un Haziran ayı sonunda faaliyetlerini durdurmasıyla kapanma kararı aldı.

Piranha Bytes’ın eski bir çalışanına göre, stüdyo Ocak ayında Embracer tarafından yapılan yeniden yapılanma sürecinin bir parçası olarak zorlu bir dönemden geçmişti. Şirket, Unreal Engine 5 oyun motorunu kullanarak Gothic tarzında yeni bir karanlık fantezi oyunu geliştirmek istemiş ancak Embracer’dan beklediği nakit desteği alamamıştı.

Piranha Bytes tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmazken, sektör analistleri stüdyonun sessiz sedasız kapandığını ve kapanma haberlerinin Björn Pankratz ve Jennifer Pankratz’ın yeni bir stüdyo kurma girişimleriyle aynı döneme denk geldiğini belirtiyor.

1997 yılında kurulan Piranha Bytes, 2019 yılında Embracer tarafından satın alınmış ve son dönemlerinde yaklaşık 31 tam zamanlı geliştirici istihdam etmişti.Popüler Haberler


Ashen’in geliştiricisi A44 Games, yeni rol yapma oyunu Flintlock: The Siege of Dawn’ı Xbox Series X/S, PS5 ve PC (Game Pass ile birlikte) platformları için piyasaya sürdü.


Electronic Arts, oyunseverlere sunulacak olan yeni spor oyunu EA SPORTS FC 25 için PC sistem gereksinimlerini duyurdu.


HB Studios tarafından geliştirilen ve 2K tarafından yayınlanan golf simülasyonu PGA TOUR 2K23, Steam platformunda kısa süreliğine ücretsiz olarak sunuluyor.


Her hafta ücretsiz oyunlar sunan Epic Games, bu hafta simülasyon yönetim oyunu Arcade Paradise ve bağımsız korku macera oyunu Maid of Sker’i oyunculara tamamen ücretsiz olarak sunuyor.