-->
KRAFTON 2024’ün İlk Çeyreğinde 665,9 Milyar KRW’lik (15.7 Milyar TL) Rekor Satışa Ulaştı

KRAFTON Inc. (CEO CH Kim) bugün itibarıyla 1Ç24 ön kazançlarını açıkladı.

08.05.2024 | ulasufuk

  • PUBG: BATTLEGROUNDS IP‘sinin istikrarlı büyümesi sayesinde tüm iş alanlarında büyüme gerçekleşti
  • Başarılı bir beta testi gerçekleştiren Dark and Darker Mobile’ın 2024’ün ikinci yarısında gerçekleşecek global lansmanı için tam ölçekli optimizasyon başladı

KRAFTON Inc. (CEO CH Kim) bugün itibarıyla 1Ç24 ön kazançlarını açıkladı.

KRAFTON, Kore Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (K-IFRS) uygun olarak 1Ç24 satışlarını 665,9 milyar Güney Kore Wonu (15,7 Milyar TL), İşletme Kârını (OP) 310,5 Milyar KRW (7,3 Milyar TL) ve Net Kârını (NP) ise 348,6 Milyar KRW (8,2 Milyar TL) şeklinde kaydetti. Konsolide satışlar bir önceki çeyreğe göre %24,6 artış göstererek çeyreksel satışlarda rekor seviyeye ulaştı. OP önceki çeyreğe göre %89,0 artış gösterdi.

İş bölümlerine göre satışlarsa şu şekilde: PC/Konsol 255,2B KRW (6 Milyar TL), Mobil 402,3B KRW (9,5 Milyar TL) ve Diğer 8,4B KRW (198,8 Milyon GBP). PUBG: BATTLEGROUNDS IP‘sini kullanan çeşitli canlı hizmetler sayesinde satış ve trafik de dahil olmak üzere tüm alanlarda yüksek büyüme yaşandı. Bu trendi sürdürmek için KRAFTON, istikrarlı trafiği güvence altına almaya ve para kazanma modellerini geliştirmeye odaklanıyor ve fikri mülkiyet franchise’larına yönelik yatırım ve geliştirme çalışmalarını aktif olarak sürdürüyor.

PUBG BATTLEGROUNDS’un PC/Konsol sürümleri, geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde yayınlanan Rondo harita güncellemesinin popülerliği ve bu yılın ilk çeyreğinde oyuna eklenen Geliştirilebilir Silah Kozmetikleri sayesinde aylık aktif kullanıcı (MAU) ve satışlarının 2022’deki F2P (Ücretsiz Oynama) modeline geçişinden bu yana en yüksek rakamlara ulaştı. Mobil sürümü de 6. yıl dönümü temalı oyun modu ve HomeGround içeriği sayesinde trafikte istikrarlı bir artış gösterdi.

BATTLEGROUNDS MOBILE INDIA (BGMI)’ya olan ilgi yerel Hint festivallerine özel içerikler ve Bollywood filmleriyle gerçekleştirilen ortak pazarlama stratejileri sayesinde artış gösterdi ve kârlılığı artırmak amacıyla üçüncü taraf ödeme platformu için bir UniPin web mağazası açtı. Bu yıl BGMI’nin istikrarlı hizmetine ek olarak KRAFTON, Hindistan pazarındaki 1 numaralı yayıncı olmak adına çeşitli yayıncılık deneyimlerine ve oyun odaklı yatırımlara odaklanmayı planlıyor.

KRAFTON ayrıca gelecekteki büyüme motorlarını güvence altına almak için geliştiricilere yapılan yatırımları da genişletti. 2023’te duyurulan ‘Scale Up the Creative’ (‘Yaratıcılığı Arttır’) stratejisi kapsamında KRAFTON, geliştiricilere ve ikinci taraf yayıncılığa yapılan sermaye yatırımları aracılığıyla gelecek vaat eden küresel fikri mülkiyetler elde ediyor. Geçtiğimiz yıl toplam 10 yatırım gerçekleştirildi; bu yılsa süreç daha da hızlandı ve sadece 2024 yılının ilk yarısında dokuz yatırımın gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Ayrıca şirketin 2024’teki en önemli oyunu olan ‘Dark and Darker Mobile’ın beta testi gerçekleştirildi. İlk beta testi, Nisan ayında beş gün boyunca yalnızca Kore’de 50.000’den fazla katılımcının iştirasıyla gerçekleşti. KRAFTON, beta testi döneminde elde edilen kullanıcı geri bildirimleriyle oyunun kalitesini artırmayı planlarken, aynı zamanda bu yılın ikinci yarısında aşamalı pazarlama genişlemesi yoluyla küresel lansmana hazırlanıyor.

Kazançlar(1Q24)Kazançlar(4Q23)% Değişim (Çeyrek bazda)Kazançlar(1Q23)% Değişim (Yıllık Bazda)
Satışlar6,6595,34624.65,38723.6
İşletme karı3,1051,64389.0%2,8309.7
Net karı3,486(132)2,67230.5


Popüler Haberler


Dark Envoy: Sihir ve teknolojinin çarpıştığı dünyada, zengin hikaye, stratejik savaşlar ve derin karakter gelişimiyle unutulmaz bir RPG macerasına katılın!


Naughty Dog’un stüdyo başkanı ve yaratıcı yönetmeni Neil Druckmann, son röportajında heyecan verici açıklamalarda bulundu.


Warhammer evreninin hayranları için müthiş bir haber! Sevilen sıra tabanlı strateji oyunu Warhammer 40,000: Gladius – Relics of War, Steam platformunda kalıcı olarak ücretsiz hale geldi!


Heyecanla beklenen Mayıs ayı PlayStation Plus oyunları nihayet erişime açıldı! Bu ay, Red Dead Redemption 2, Deceive Inc, Crime Boss: Rockay City ve çok daha fazlası dahil olmak üzere PlayStation 4 ve PlayStation 5 platformlarında birbirinden güzel oyunlar PlayStation Plus üyelerini bekliyor.