-->
Steam’de Türk Lirası Desteği Kapanıyor: Son Saatler

Valve’nin sunduğu oyun platformu Steam, bugünden itibaren Türk Lirası desteğini sonlandırıyor.

20.11.2023 | ulasufuk

Valve’nin sunduğu oyun platformu Steam, bugünden itibaren Türk Lirası desteğini sonlandırıyor. Artık oyun alımları dolar kuru üzerinden yapılacak ve unutulmaması gereken bir detay, Türkiye’nin artık MENA grubunda yer aldığı. Bu değişiklikle birlikte oyun dünyasında yeni bir döneme geçiyoruz.

Beklenen gün geldi çattı

Oyuncuları üzen bir gelişme olarak karşımıza çıkan haberle birlikte Steam, bakiyenizde bulunan Türk Lirası’nı otomatik olarak dolar kuruna çevirme kararı almış durumda. Artık tüm oyunlar, platform üzerinden dolar kuru üzerinden satılacak ve oyun dünyasında dolar endeksli bir döneme geçiş yapılacak.

Geliştiricilerin Türk Lirası’nın değer kaybını sürekli takip edememesi, Steam’in bu radikal kararı almasında etkili olmuş gibi görünüyor. Bu durum sadece Türkiye’yi değil, Arjantin’i de etkiliyor. Her iki ülkede son yıllarda yaşanan yüksek kur değişikliği, oyun geliştiricilerinin uygun fiyatları belirlemesini ve sürekli olarak güncellemesini zorlaştırdığından, bu yeni sistemle sorunun üstesinden gelmeye çalışılıyor. Steam, bu yeni bölgelerde düşük dolar fiyatlandırmasını teşvik etmekte ve oyun dünyasında daha geniş bir erişim sağlamayı hedeflemektedir.Popüler Haberler


Bethesda Softworks’un yayıncılığını üstlendiği ve Tango Gameworks ekibi tarafından geliştirilen ritim tabanlı aksiyon-macera oyunu Hi-Fi RUSH, şimdi PlayStation 5 konsollarına geliyor.


Konami Digital Entertainment B.V. ve WayForward, efsanevi run-‘n’gun video oyunu serisi Contra’nın heyecanla beklenen yeni oyunu Contra: Operation Galuga’nın çıkış tarihini duyurdu.


Xbox Game Studios’un yayıncılığını üstlendiği ve Obsidian Entertainment tarafından geliştirilen çok oyunculu hayatta kalma oyunu Grounded, genişleyen platformlarına bir yenisini ekliyor.


Paradox Interactive’in yayıncılığını üstlendiği ve geliştiriciliğini Double Eleven stüdyosunun üstlendiği hapishane yönetim simülasyon oyunu Prison Architect 2, maalesef bir erteleme haberiyle gündeme geldi.