-->
Yapay Zeka Geleneksel Türk Evini Yeniden Oluşturdu

Tasarım, dekorasyon ve mimari dünyanın buluştuğu “Inspiration X Istanbul” etkinliği sona erdi. Son günün en dikkat çeken konuların başında yapay zeka geldi…

15.10.2023 | ulasufuk

Tasarım, dekorasyon ve mimari dünyanın buluştuğu “Inspiration X Istanbul” etkinliği sona erdi. Son günün en dikkat çeken konuların başında yapay zeka geldi…

“Şimdi ve Gelecek”  temasıyla Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’nde düzenlenen “Inspiration X İstanbul” etkinliğinin ikinci ve son gününe “yapay zeka” konusu damgasını vurdu.  Next Akademi Kurucusu Levent Erden moderatörlüğünde, Mimar Can Tamirci ile Hipicon Kurucusu Mertcan Özen’in katıldığı “Yapay Zeka ve Sanal Gerçeklik” panelinde mimari alanda yapay zekanın kullanılması çok yönlü olarak tartışıldı. Panelde yapay zeka tarafından sanal ortamda oluşturulan geleneksel Türk evi çizimi izleyenler tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Yüzlerce yıllık binlerce veri ve çizimden yararlanarak yapay zeka tarafından oluşturulan geleneksel Türk evi görüntüsünde, en ince ayrıntıya kadar her detayın çizimde yer aldığı görüldü. 

Next Akademi Kurucusu Levent Erden, panelde yaptığı konuşmada günümüzde insanların artık çoklu yeteneklere sahip olmasının gerektiği bir dönemi yaşadıklarını belirterek “Tasarımda, mimari de çoklu disiplinler hayata geçmiş durumda. Her alanda olduğu gibi bu sektörde de bu durumun dışında kalanlar başarıyı yakalayamayacaklar. Bu açıdan bakıldığında mimari alanda eğitim sisteminin de tamamen değişmesi gerekiyor. Bu geçişi yapanlar hayatta kalacak, geçemeyenler elenecek” dedi. 

Mimar Can Tamirci de yapay zekanın yaratıcı hayal dünyasına yardımcı olması açısından kıymetli olduğunu ve kritik bir eşiği temsil ettiğini belirtirken, Mertcan Özen ise tasarım da yapay zeka uygulaması ChatGPT’nin yalnızca 5 günde 1 milyon kullanıcıya ulaştığını dile getirdi. Twitter 1 milyon kullanıcıya 2 yılda ulaşmıştı.

Tasarım, dekorasyon, mimari dünya ile sektör paydaşlarını bir araya getiren ve alanında Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en kapsamlı etkinlik olarak dikkat çeken “Inspiration X İstanbul” ikinci günde düzenlenen paneller ve workshoplarla sona erdi. “Digitalizm Kavramı ve Tasarım” konu başlıklı panelde konuşan Dijital sanatçı Hakan Yılmaz, sanatın dijital boyutuyla ilgili düşüncelerini aktardı.  İç Mimar Derya Toros ve İç Mimar Erhan Sağır da tasarımda dijitalleşmenin geldiği nokta hakkında bilgiler verdi.

Mimaride gelecek trendleri de İç Mimar Esra Kazmirci ve Burak Pekoğlu’nun katıldığı panelde masaya yatırıldı. “Inspiration X İstanbul”da ayrıca geleneksel Türk sanatlarından biri olan “Ebru Sanatı” atölyesi de yoğun bir katılımla gerçekleşti.Popüler Haberler


Inkulinati ile eğlenceli Orta Çağ savaşlarına katılın! Mizahi atmosfer, stratejik derinlik ve benzersiz karakterlerle dolu bu oyunu keşfedin


Türkiye’nin 81 ilinde 12.000’i aşkın marketiyle her hafta hesaplı teknolojik ürünleri tüketicilerle buluşturan A101, 29 Şubat günü birçok avantajlı teknolojik ürünü müşterilerine sunacak.


Samsung Electronics Türkiye ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye iş birliğiyle gerçekleştirilen “Innovation Campus” programı kapsamında, toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek amacıyla genç kadınlara yönelik düzenlenecek özel yapay zeka sınıfı için başvurular 29 Şubat’ta sona erecek.


Geniş ürün yelpazesiyle teknolojiseverlere konforlu alışveriş keyfi sunan MediaMarkt, geleneksel olarak düzenlediği Stokları Eritiyoruz kampanyasını devam ettiriyor.