-->
Dell Technologies Yapay Zekâ Portföyünü Genişletiyor!

Dell Technologies’in Yapay Zekâ Portföyü İş Dönüşümlerini Hızlandırıyor.

07.10.2023 | ulasufuk

Dell Technologies’in Yapay Zekâ Portföyü İş Dönüşümlerini Hızlandırıyor.

Dell’in yeni geliştirilen yeni çözümleri; daha akıllı veri toplama, çoklu bulut erişimi ve profesyonel hizmetlerle üretken yapay zekâ çalışmalarını desteklemeye yardımcı oluyor

Dell Technologies Üretken Yapay Zekâ Çözümleri portföyünü genişleterek işletmelerin üretken YZ (GenAI) yolculuklarının her aşamasında çalışma şekillerini dönüştürmelerine yardımcı oluyor.

Dell Technologies Yapay Zekâ Çözümleri Başkanı Jeff Boudreau, konuyla ilgili olarak “Yapay zekâ çalışmalarını en üst düzeye çıkarmak ve genel bulutlarda, şirket içi ortamlarda ve uçta iş yüklerini desteklemek için şirketlerin doğru altyapı, yazılım ve hizmetlerle sağlam bir veri temeline ihtiyacı var. Bizler de genişletilmiş onaylı tasarımlarımız, profesyonel hizmetlerimiz, modern veri gölümüz ve dünya çapındaki en kapsamlı GenAI çözümleri portföyümüzle bu ihtiyacı karşılıyoruz” diyor.

Özel verilerin optimum kullanımı için GenAI modellerini özelleştiriyor

Dell Validated Design for Generative AI with NVIDIA for Model Customization çözümü,

sıfırdan model geliştirmeye gerek kalmadan verilerden içgörü elde etmek için önceden eğitilmiş modeller sunuyor. Bu çözüm, bilgileri güvende ve şirket içinde tutarken GenAI modellerini istenen sonuçlara göre özelleştirmek ve optimize etmek için en iyi uygulamaları sağlıyor. Özelleştirme için ölçeklenebilir bir çerçeve yardımıyla kuruluşlar, GenAI modellerini kendi özel verilerini kullanarak belirli görevlere uyarlamak için çeşitli seçeneklere sahip oluyor. Modüler ve esnek tasarım sayesinde, eğitim difüzyonu, transfer öğrenme ve hızlı ayarlamayı kapsayan çok çeşitli hesaplama gereksinimleri ve kullanım durumları destekleniyor.

“Dell Validated Designs for Generative AI” artık hem model ayarlamayı hem de çıkarımı destekliyor. Böylece kullanıcılar, sektör genelinde en iyi performans gösteren yapay zekâ sunucusu Dell PowerEdge XE9680 ile veya NVIDIA® Tensor Core GPU’lar ve NVIDIA NeMo™ gibi önceden eğitilmiş modeller ve geliştirme araçları sunan NVIDIA AI Enterprise yazılımı ve Dell yazılımı seçenekleriyle, Dell PowerEdge XE8640 sunucusu gibi kendini kanıtlamış altyapı ile GenAI modellerini daha hızlı bir şekilde dağıtabiliyor. 

Müşteriler, bilgi işlem yetenekleriyle Dell PowerScale ve Dell ObjectScale gibi depolama seçeneklerini bir araya getirerek onaylı bu tasarımla çeşitli depolama veri türlerine sahip modelleri hızla destekleyebiliyor. Bu altyapı, Dell APEX üzerinden abonelik yoluyla da kullanılabiliyor. 

Verileri, çalışanları ve süreçleri GenAI için hazır hâle getiriyor

Dell, genişletilmiş GenAI profesyonel hizmetleriyle müşterilerin daha iyi, daha hızlı iş sonuçları elde etmelerine yardımcı olmak üzere süreçlerinden ve uzmanlığından yararlanıyor. Bu kapsamda;

  • Veri Hazırlama Hizmetleri, müşterilere düzgün bir formatta temiz ve doğru bir veri seti sunarak yapay zekâ projelerinin sorunsuz ilerlemesini sağlarken veri entegrasyonunu kolaylaştırıyor ve kaliteli veri çıktısı sunuyor.
  • Dell Uygulama Hizmetleri, çıkarım ve model özelleştirme için operasyonel bir GenAI platformu oluşturarak değer elde etme süresini hızlandırıyor. Dell Managed Services ile birlikte Dell, NVIDIA tabanlı GenAI çözümünün tamamını yöneterek operasyonel verimliliği artırabiliyor ve müşterilerin kendi özel GenAI kullanım senaryolarını oluşturma çalışmalarına yoğunlaşmasını sağlıyor.
  • Eğitim Hizmetleri, müşterilerin GenAI yeteneklerindeki açığı kapatmak için gereken kritik becerileri kazanmalarına yardımcı oluyor.

TECHnalysis Research Başkanı ve Baş Analisti Bob O’Donnell, bu hizmet ve uygulamaları şöyle değerlendiriyor: “Kuruluşlarda Üretken Yapay Zekâ kullanımına ilişkin son yaptığımız araştırma, kuruluşların temel modellerini özelleştirmek için kendi verilerini kullanabilme konusunda kararlı olduklarını, ancak aynı zamanda verilerini bu iş için hazırlama konusunda yardıma ihtiyaç duyduklarını açıkça ortaya koyuyor. Dell’in en son Üretken Yapay Zekâ çözümleri ve ortaklıkları, şirketlerin bu potansiyelden yararlanmalarına yardımcı olan, bilgi eksikliklerini gideren ve verilerin somut, etkili iş sonuçlarına yol açmasını sağlayan kapsamlı bir dizi yetenek sunuyor.” 

Yapay zekâ ve analitik için veri altyapısını modernize ediyor

Dell ve Starburst, müşterilerin yapay zekâ ve analitik çalışmalarını hızlandırmalarına yardımcı olmak üzere iş birliklerini güçlendiriyor. Bu iş birliği açık, modern bir veri gölü çözümü oluşturulmasında rol oynayacak.

Bu çözüm, Starburst’un analitik yazılımını Dell’in PowerEdge bilgi işlem platformuyla ve Dell’in sektör lideri depolama çözümüyle entegre ederek müşterilerin, nerede depolandığına bakılmaksızın verilerden içgörü elde etmelerine yardımcı olacak. Açık yazılım ilkeleriyle geliştirilen bu çözüm sayesinde müşteriler, analitik ve yapay zekâ odaklı iş akışları ve dağıtımlar için en yüksek fayda elde etmek üzere çoklu bulut verilerine kolay ve güvenli erişim sağlayacak.

Starburst CEO’su Justin Borgman, “Müşterilerimiz, yapay zekâ çalışmalarını desteklemek ve hayata geçirmek amacıyla çoklu bulut ortamlarında dağıtılmış verilere erişmek için güvenilir bir veri platformuna ihtiyaç duyduklarını net bir şekilde ifade ediyorlar. Derin analitik yeteneklerimizi Dell’in lider altyapısı ve küresel kurumsal hizmetleriyle entegre ederek müşterilerimize, verileri her yerde yapay zekâ iş akışları için hızlı ve kolay bir şekilde kullanılabilir hâle getiren açık, çok bulutlu bir veri havuzu çözümü sunabiliyoruz” diyor.Popüler Haberler


2K Games, NBA 2K serisinin yeni oyunu NBA 2K25’in detaylarını paylaştı.


Nacon’un yayıncılığını üstlendiği ve Spiders stüdyosu tarafından geliştirilen GreedFall II: The Dying World, oyuncularıyla buluşmaya hazırlanıyor.


KeokeN Interactive stüdyosu, başarılı Deliver Us serisinin yeni oyunu Deliver Us Home için düzenlenen Kickstarter kampanyasında hedeflenen bağış miktarını toplamayı başardı.


Amazon, Prime Gaming üyeliği kapsamında kullanıcılarına ücretsiz oyunlar sunmaya devam ediyor.