-->
Pharaoh: A New Era inceleme

Efsane geri döndü…

09.03.2023 | erkan

Bu yazıda, 1999 yapımı Pharaoh adlı bir strateji oyununun yeniden yapımının duyurusu üzerine, oyunun halen birçok insan tarafından en iyi strateji oyunlarından biri olarak kabul edilmesinin şaşırtıcı olduğu ve bu durumun nostalji mi yoksa gerçekten kaliteli bir oyun olmasından mı kaynaklandığı sorusu ele alınmaktadır. Yeniden yapım sırasında, ana akım şehir inşaatı oyunlarının simülasyonunu basitleştirerek, ekonomik ve sosyal sistemler arasındaki ilişkileri ihmal ettiği, ancak oyunun karmaşıklığının hayranlarının gözünde hala değerli olduğu belirtilmektedir. Ayrıca, oyunun türü, diğer türlerin gölgesinde kalmıştır. İlk bakışta Firavun: Yeni Bir Çağ bize orijinalinin çok sadık bir yeniden yapımı gibi geldi. İzlenim zamanla doğrulandı. Elbette grafikler daha yüksek çözünürlüğe sahip ve daha belirgin. Ayrıca, makale boyunca tartışacağımız bazı değişiklikler oldu, ancak prensipte oyun aynı, o dönemde getirilen ve bugün diğer birçok şehir inşaatçısı tarafından elde edilen yenilikler hariç, örneğin: inşaat alanlarının haritada basitçe gösterildiği ve ardından inşaat yükünün sanal yerleşimcilere bırakıldığı evlerin inşaat sistemi. Aslında, tüm oyun deneyiminin merkezi çekirdeğinden bahsediyoruz, çünkü bunun etrafında kentleşmeyi yönlendirmeye hizmet eden ve bazı alanları az ya da çok çekici kılan başka sistemler gelişiyor. Tüm bunların amacı, Kleopatra: Queen of the Nile genişlemesininkileri de içeren mevcut yaklaşık elli görevin her birinin ana hedeflerine ulaşmak için nüfusu artırmaktır.

Genellikle kazanmak için belirli bir nüfus kotasına ulaşmanız, belirli binalara sahip olmanız veya büyük yatırımlar ve büyük bir iş gücü gerektiren piramitler gibi etkileyici anıtlar inşa edebilmeniz gerekir. Her halükarda başlangıç ​​noktası, tarım (Nil’in taşkınları ve kutsamalarını elde etmek için tatillerin kendisine adaması tavsiye edilen Osiris’in kaprisleri tarafından düzenlenen), kil madenleri, el sanatları ve ıvır zıvır. Bu arada, doktorlar ve eczanelerle halkın sağlığına dikkat etmeyi, güvenliklerini yönetmeyi, polis karakolları kurmayı ve tüm sakinlerin şehirlerimizde yaşamaktan mutlu ve zinde olmasını sağlamayı, rekreasyon faaliyetleri inşa etmeyi unutmamalıyız. Karşılaşılacak meydanlar , yolların kalitesini iyileştirme ve onları anıtlarla doldurma; bunların hepsini, her haritanın kendine özgü özellikleri olduğunu unutmadan, bu da şehri gerektiği kadar büyütememek istemiyorsanız dikkatli bir planlama gerektirir. Temelde yönetim kısmı, pek çok kişinin korktuğu gibi aşağı doğru rötuşlanmayan zorluk seviyesiyle, orijinal kısımla neredeyse aynı kaldı. Yani ilk haritalardan itibaren, nüfusu tutmada sorunlar ortaya çıkmaya başlayacak, ardından doğal ekonomik zorluklar sizi seçimler yapmaya zorlayacak, belki de daha yavaş ve daha mantıklı bir büyümeyi tercih edecek, hızlandırmaya çalışmanın ölümle sonuçlanacağı yerde. finans .

Her halükarda endişelenmeyin, çünkü ilk görevler size daha iyi oynamanız için ihtiyacınız olan tüm bilgileri verir ve sizi yavaş yavaş birçok oyun sistemiyle tanıştırır, aynı zamanda daha gelişmiş mekaniklerden bazılarını da açıklar. Öğretici görevlerden sonra, ilgiyi her zaman yüksek tutmak için görevden sonra yeni öğeler eklenir, aynı öğeler bazı gelişmiş haritalarda zorluğu artırmak için kaldırılır.
Bu nedenle, orijinali gibi, oyunun en iyi unsurlarından biri ikili doğasını koruyor, yani şehir kurma mekaniğini haritaların yapısından ortaya çıkan ve tüm kırsal alanın ilgisini yüksek tutan bulmacalarla birleştirme yeteneği. Yani hiçbir zaman tüm araçlara sahip olmazsınız, ancak nasıl kazanacağınızı bulmak için aktif kalanlardan yararlanabilmelisiniz. Asla bu durumda olduğu gibi oyunu yapmak için kısıtlamalar getirilmez. Örneğin, doğrudan yiyecek üretmek yerine, erzak pazarında pazarlık kozu olarak kullanmak için başka bir şey yaratmanız gerekebilir veya sizden yiyecek toplamak için benzer bir şey yapmanız istenebilir.Pharaoh: A New Era çok hafif bir oyundur. Yeniden yapılanma akıllıca düşünüldü, grafik stili etkili bir şekilde değişmeden bıraktı, ancak orijinal tasarımı olduğu gibi korurken modern sistemler tarafından elde edilebilen daha yüksek çözünürlüklere uyarlamak için her öğeyi yeniden tasarladı. Yani zaten her zaman 2D’den bahsettiğimiz için tam bir PC sıkıştırması olmasa da çok temiz grafiklerle oynamak mümkün. Aynısı, basit ama etkili kalan animasyonlar için de yapıldı.

Bunu söyledikten sonra, kavramsal olarak yirmi yıl öncesine dayanan bir oyunu oynuyor gibi görünmemeniz şaşırtıcı, bu yalnızca orijinalin mükemmel olduğunun değil, aynı zamanda o zamandan beri ileriye doğru daha az adım atıldığının da bir işareti. olurdu, yapılabilirdi. Bunların hepsinde, çok zorlu ve uzun ömürlü bir başlık bekleyin, çünkü görevler birbirine geçtiğinde iki saatten fazla güç turuna dönüşür. Böylece, yalnızca ana kampanya ile yüz saatlik oyunu güvenle atlayabilirsiniz, ayrıca tüm görevlerin ilk denemede başarıyla tamamlanamaması nedeniyle. Ayrıca senaryoların oynanabileceğini ve sandbox modunun olduğunu da göz önünde bulundurursak oyun tutkunlarının uzun süre dişlerini gıcırdatacağını söyleyelim. Ne yazık ki, yeniden yapılanma o kadar sadık ki, bazı kusurlar da kaldı, örneğin belirli hedeflere ulaşmak için yararlı bilgi eksikliği gibi, bunlar oldukça belirsiz kalıyor (zaten aşılamaz bir şey yok. Ayrıca geliştiricilerin pek bir şey yapmadığı da söylenmelidir. orijinali aşmaya çalışmak, ondan olabildiğince az kopmak.Başka bir şey aramayanlar ve yeni oyuncular için muhtemelen iyi, ancak Firavun’u içten dışa tanıyanlar için daha fazlası yapılabilirdi. Kayda değer bazı durumlarda ilerlemeyi engelleyebilecek hataların varlığıdır. Büyük olanlarımız olmadı (sadece birkaç bozuk animasyon), ancak araştırdık ve oldukça sık olduklarını gördük. birkaç yama ile düzeltilebilir.


8

Artılar

  • Oyunun özüne bağlı kalınmış
  • Keyifli oynanış

Eksiler

  • Daha fazla yenilik getirilmesi gerekirdi