-->
AGON by AOC, 240 Hz’e ve 1 ms GtG’ye çıkabilen ve HDR’ye sahip büyük, 32 inçlik AG325QZN/EU oyun monitörünü piyasaya çıkartıyor

Dev ölçülerde rekabetçi hız 

24.03.2023 | ulasufuk

Dev ölçülerde rekabetçi hız 

Dünyanın önde gelen oyun monitörü1 ve IT aksesuarları markalarından AGON by AOC, AGON 5 oyun monitörü serisinin bir sonraki modelini duyuruyor. 31.5 inçlik (80 cm) AGON AG325QZN/EU göz alıcı 240 Hz yenileme hızında çalışabilen, Hızlı VA paneline sahip. Etkileyici mi etkileyici 3000:1 kontrast oranı, derin siyahları, zengin renkleri ve DisplayHDR 400 sertifikası ile, AG325QZN/EU kendine hayran bırakan görseller sunuyor. 1 ms GtG‘ye çıkabilen hızlı tepki süresi ve 0.5 ms MPRT‘si ise bu modelin rekabet dolu şampiyonluklar için yapıldığını gösteriyor. Etkileyici ölçüsü sayesinde, AG325QZN/EU, büyük gaming istasyonlarından kanepeden oynanan oyunlara ya da ayrı simülatör kurulumlarına kadar geniş yelpazede kullanımı mümkün kılıyor.

Ne kadar büyük, o kadar iyi
Her ne kadar FPS espor oyuncuları, tek seferde olup biten bütün aksiyona daha iyi odaklanabilmek için, daha küçük ölçülü ekranları (27 inçlik ya da hatta 24 inçlik) tercih etseler de, espor ve rekabetçi oyunlar tüm oyun çeşitlerini kapsadığından, burada 32 inçlik bir ekran daha mantıklı olabilir. Aksiyon/RPG oyunları, yarış oyunları, dövüş oyunları, gerçek zamanlı ve sırayla oynanan strateji oyunları ya da simülasyon oyunları, bunların hepsi, ince ayrıntıları daha iyi görüntülemek ve oyuncuyu aksiyona daha iyi katmak için daha geniş bir ekran ölçüsünden daha fazla faydalanırlar.

AG325QZN/EU gibi 31.5 inçlik bir ekran, bir yandan daha fazla ekran alanı sunarken yaygın 16:9 görüntüleme oranını koruyarak, oyuncuların ekrana uyum sağlamalarını kolaylaştırır. AG325QZN/EU modelinde bulunan QHD çözünürlük (2560×1440), zengin ayrıntılar ve yüksek kare hızları için ideal bir çözünürlük. Örneğin 4K ile karşılaştırıldığında, modern GPU’lar pek çok oyunda QHD çözünürlük üzerinde 240 fps’yi daha kolay elde edebilir ve böylece daha ilk günden oyuncuların yüksek yenileme hızlarından yararlanmalarını sağlar. Üstelik yüksek yenileme hızının ve yüksek çözünürlüğün bir arada bulunması sayesinde, AG325QZN/EU oyunculara yıllarca hizmet verebilecek, uzun ömürlü bir gaming ekranıdır.

Hızlı aksiyon, hızlı yanıt
AG325QZN/EU, hızlı piksel geçiş süreleri (1 ms GtG’ye kadar çıkabilen) ve düşük piksel devamlılığı (0.5 ms MPRT) sunan, aralarından istenilenin seçilebileceği farklı overdrive (hız aşırtma) seviyeleri olan, Hızlı VA paneline sahiptir, böylelikle oyuncular hayalet görüntü içermeyen bir deneyim için monitörün yanıt verebilirliğini kendi zevklerine göre ayarlayabilirler. Adaptive-Sync desteği ise her iki büyük GPU platformu üzerinde de yırtılma ya da tutukluk içermeyen bir oyunu garantiler. Bir 60 Hz monitörde, kullanıcı her 16 ms’de bir yeni bir kare görürken, 240 Hz yenileme hızına sahip bir monitörde ise bu sayı 4 ms’ye düşer. Kareler arasında yalnızca kısa bir süre olduğunda, oyuncular oyuna daha fazla dahil olduklarını ve “bağlandıklarını” hissederler, bu da onları rakiplerin aksiyonlarına daha hızlı yanıt verebilmelerini ve nihayetinde rekabeti kazanmalarını sağlar.

Çok yönlü ve esnek
Oyun oynanan saatler dışında, 31.5 inçlik büyük ekran ölçüsü, günlük görevlerin halledilmesi için bu monitörün bir üretkenlik canavarı gibi çalışmasını sağlar. Geniş ekran alanı, kullanıcıların eş zamanlı olarak çok sayıda uygulama penceresini açıp üzerinde çalışabilmelerine olanak tanır. VESA DisplayHDR 400 sertifikası sayesinde, AG325QZN/EU videolarda ve oyunlarda HDR içeriği gösterebilir. Ayrıca 400 nit pik parlaklık ve geniş görüntüleme açıları ile de (178/178°), bu monitör aynı zamanda aydınlık iç ortamlarda kullanım için de uygundur. 4 portlu bir USB 3.2 hub ve kişisel bilgisayara giden bir upstream USB port da modele dahil olduğundan kullanıcılar çevre birimlerini doğrudan monitöre bağlayabilirler ve bu da yayıntıyı azaltır.

Tıpkı diğer AGON 5 modellerinde olduğu gibi, AG325QZN/EU modeli de çok ince çerçevelere ve sağlam bir metal ayağa sahiptir ve modelin zarif, açılı bir tasarımı vardır. Eğme (-5/23°), yükseklik (150 mm), sağa sola dönme (-20/20°) ayarlarına sahip ergonomik ayağı ve pivot (90°) oryantasyonu her kullanıcı ve her durum için rahat bir kullanım sunar. 

AGON AG325QZN/EUMart 2023‘ten itibaren 14599 TL üretici tarafından tavsiye edilen perakende fiyatından piyasada bulunabilecek.


1 IDC Çeyrek Bazlı Oyun Takipçisi – Oyun Monitörü 2022 Dördüncü ÇeyrekPopüler Haberler


Acer DA1 ve Nitro GA1 serisi Google TV™ monitörler, üretkenliği, kullanım kolaylığını ve izleme deneyimlerini geliştirmeye yardımcı oluyor


Blizzard tarafından geliştirilen efsanevi aksiyon rol yapma oyunu Diablo IV için heyecanla beklenen ilk genişletme paketi olan The Vessel of Hatred için uzun bir sinematik fragman yayınlandı.


Crystal Dynamics tarafından geliştirilen ve aksiyon FPS türünü ajan temasıyla yeniden karşımıza çıkaracak olan Perfect Dark, merakla beklenen bir proje haline geldi.


World’s Edge, Forgotten Empires, Tantalus Media, CaptureAge, ve Virtuos Games gibi önemli geliştiriciler tarafından ortaklaşa geliştirilen Age of Mythology Retold, efsanevi strateji oyunu serisinin en sevilen üyelerinden biri için yapılan yeniden yapımıyla heyecanı yeniden artırdı.