-->
‘Nilson1489’, Bu hafta NVIDIA Studio’da,Kaliteli Yayın Sırlarını Paylaşıyor

Yayıncı ve video editörü olan Nilson1489, bu hafta NVIDIA Studio’ya konuk oluyor.

02.02.2023 | ulasufuk

Yayıncı ve video editörü olan Nilson1489, bu hafta NVIDIA Studio’ya konuk oluyor. Nilson1489, GeForce RTX 4090 GPU’yu ve yapay zekanın gücünü kullanarak canlı yayınlarının stil ve içerik kalitesini nasıl iyileştirdiğini anlatıyor. 

NVIDIA, yayın kalitesini artıran yeni özellikleri ve teknolojileri yayıncıların hizmetine sunuyor. Bunlar arasında, Discord AV1 entegrasyon başlıkları, yapay zeka ve GeForce RTX 40 Serisi GPU’lar tarafından desteklenen avantajlar yer alıyor. 

NVIDIA’nın sunduğu güncellemeler 

AV1 video kodlama formatını destekleyen RTX 40 Serisi GPU’larda sekizinci nesil NVIDIA video kodlayıcı, Eye Contact ve Vignette gibi yeni NVIDIA Broadcast uygulama efektleri, Discord’da AV1 yayın desteği ve OBS Studio, Blackmagic Design’dan DaVinci Resolve, Voukoder eklentisi üzerinden Adobe Premiere Pro, Wondershare Filmora ve Jianying gibi yazılımlarla entegrasyonlar bulunuyor.

Daha İyi Yayın Avantajları

Profesyonel YouTuber’lar, yayıncılar ve yayıncılık kariyerine başlamak isteyen kullanıcılar AV1 destekli sekizinci nesil NVIDIA video kodlayıcı NVENC’e sahip olan GeForce RTX 40 Serisi GPU’larından yararlanabiliyor. 

Yeni AV1 kodlayıcı %40 oranda daha fazla verimlilik sağlıyor. Bu, yayın sırasında, OBS Studio gibi popüler yayın uygulamalarında bant genişliğinin %40 oranında artırılmış gibi görüneceği anlamına geliyor. Bu sayede görüntü kalitesinde büyük oranda bir iyileştirme yakalanmış oluyor. 

Aylık 150 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Discord platformunda, AV1 ile uçtan uca canlı yayın yapılabiliyor. AV1 güncellemesi sayesinde, 4K çözünürlüğe ve saniyede 60 kareye kadar canlı ve net görüntü kalitesinde yayınlar yapılabilirken; çevrimiçi eğitim sınıfları ve sosyal buluşmalar için de ekran paylaşımını büyük ölçüde iyileştiriyor. 

Entegrasyon, AV1’in gelişmiş sıkıştırma verimliliğinden yararlanıyor, böylece AV1 kod çözme özellikli donanıma sahip kullanıcılar daha yüksek kalitede video deneyimi yaşıyor. Ayrıca, yavaş internet bağlantısı olan kullanıcılar artık 4K ve 60 FPS çözünürlüğe kadar daha yüksek kaliteli yayınların keyfini çıkarabiliyor. 

Buna ek olarak, NVIDIA Studio kısa bir süre önce, Eye Contact ve Vignette olmak üzere iki efekt ve geçici bilgileri kullanan “Sanal Arka Planda” bir geliştirme ile neredeyse her odayı bir stüdyoya dönüştüren bir yayın ve video konferans aracı olan  NVIDIA Broadcast 1.4‘ü piyasaya çıkardı. 

Tüm RTX GPU sahiplerinin erişimine açık olan Broadcast hakkında daha fazla bilgi edinmek için linke tıklayabilirsiniz.  

Yayınlara ve Yayıncılara GeForce Desteği

Nilson1489, kendi kendini yetiştirmiş popüler yayıncılardan birisi. Öğrenmeye, kendini geliştirmeye hevesli, yayıncılara yardımcı olma konusunda derin bir tutkuya sahip ve daha iyi görüntü kalitesi elde etmek, yaratıcı iş akışlarında zaman tasarrufu sağlamak için GeForce RTX 4090 GPU’yu kullanıyor. 

Nilson1489 çoğunlukla OBS Studio’da yayın yapıyor ve bu da AV1 kodlayıcısının bant genişliğini otomatik olarak %40 oranında ve video kalitesini önemli ölçüde artırdığı anlamına geliyor. Nilson1489 “NVIDIA RTX GPU’ları, yaratıcı uygulamalar için en iyi GPU hızlanmasına ve OBS Studio içinde yapılan kayıtlarda en iyi kaliteye sahip. NVIDIA Broadcast ile, notlarını okumak veya izleyiciyle göz temasını kaybetmeden öğretici öğelere odaklanmak için ekranıma bakabiliyorum. Ayrıca, izleyicilerle göz temasımı kaybetmeden gelen mesajları okuyor ve yaptığım işe de aynı zamanda odaklanabiliyorum.” diyerek deneyimini paylaşıyor.

İçerik üreticilerine ve çeşitli markalar ve müşterilere danışmanlık yapan Nilson1489, Microsoft Teams, Zoom ve NVIDIA Broadcast tarafından desteklenen diğer video konferans uygulamaları üzerinden günlük aramalar ve atölye çalışmaları da düzenliyor. NVIDIA Broadcast’in yeni Eye Contact özelliği ile takipçileriyle güçlü göz teması kurarken notları okuyabiliyor ve sunum yapabiliyor.

Nilson1489, GeForce RTX 4090 GPU’nun, özellikle videoların son halini çift AV1 video kodlayıcılarıyla dışa aktarırken kullanışlı olduğunu ekliyor. Voukoder eklentisi üzerinden Adobe Premiere Pro, DaVinci Resolve, Wondershare Filmora ve Jianying gibi video düzenleme ve canlı yayın uygulamalarında etkinleştirildiğinde GeForce RTX GPU dışa aktarma süresini yarıya indiriyor. Bunu yaparken video kalitesini de iyileştiriyor. Bu, Nilson1489 ‘un Premiere Pro’dan dışa aktarım süresini kısaltıyor ve videolarını diğer yayıncılara oranla en az iki kat daha hızlı YouTube’a yüklemesini sağlıyor.

Doğru GeForce RTX GPU’yu tercih etmek, Nilson1489’da olduğu gibi içerik oluşturma büyük bir fark yaratıyor. 

Eğitici videoları için Nilson1489 ‘un YouTube kanalına göz atabilirsiniz. 

NVIDIA Studio’yu InstagramTwitter ve Facebook‘ta takip edebilirsiniz. Studio YouTube kanalından eğitici içeriklere ulaşabilir ve Studio newsletter’e abone olarak bildirimleri alabilirsiniz.Popüler Haberler


2K Games, NBA 2K serisinin yeni oyunu NBA 2K25’in detaylarını paylaştı.


Nacon’un yayıncılığını üstlendiği ve Spiders stüdyosu tarafından geliştirilen GreedFall II: The Dying World, oyuncularıyla buluşmaya hazırlanıyor.


KeokeN Interactive stüdyosu, başarılı Deliver Us serisinin yeni oyunu Deliver Us Home için düzenlenen Kickstarter kampanyasında hedeflenen bağış miktarını toplamayı başardı.


Amazon, Prime Gaming üyeliği kapsamında kullanıcılarına ücretsiz oyunlar sunmaya devam ediyor.