-->
CES 2023’ten NVIDIA Müjdeleri

Dizüstü bilgisayarlarda NVIDIA Ada Mimarisi ve 40 Serisi GPU’lar, masaüstü bilgisayarlar için RTX 4070 Ti, ve içerik üreticiler için yeni güncellemeler

05.01.2023 | ulasufuk

Dizüstü bilgisayarlarda NVIDIA Ada Mimarisi ve 40 Serisi GPU’lar, masaüstü bilgisayarlar için RTX 4070 Ti, ve içerik üreticiler için yeni güncellemeler

CES 2023 etkinliğinde NVIDIA, oyun severler ve içerik üreticileri için dikkat çeken gelişmeleri duyurdu.

NVIDIA tarafından yapılan duyurular dizüstü bilgisayarlar için özellikle 90 sınıf GPU’larda ilk defa olmak üzere GeForce RTX 40 Serisi’ni, masaüstü bilgisayarlar için GeForce RTX 4070 Ti GPU’larını, GeForce NOW için GeForce RTX 4080 Ultimate yükseltmesini ve DLSS 3 ve ışın izleme teknolojileriyle desteklenen yeni oyunları içeriyor.

NVIDIA Ada Lovelace, Oyuncular ve İçerik Üreticiler için Enerji Verimliliğinde Limitleri zorluyor, 170’in üzerinde Dizüstü Bilgisayar Tasarımını Güçlendiriyor

NVIDIA, CES etkinliğinde yeni GeForce RTX 40 Serisi dizüstü bilgisayarlarını duyurdu. NVIDIA’nın performans ve güç verimliliğinde şimdiye kadarki en büyük nesil iyileştirmesini sunan GeForce RTX 40 Serisi GPU’lar, tüm büyük üreticilerin 170’ten fazla dizüstü bilgisayarlarında yer alacak. RTX 40 Serisi GPU’lar Ada Lovelace GPU mimarisi tarafından desteklenerek şirketin ultra verimli performans sunan GPU’larından biri oluyor.

Yeni GeForce RTX 40 Serisi dizüstü bilgisayarlar, önceki nesle göre 3 kata kadar daha fazla güç tasarrufu sunuyor ve Ada mimarisini, NVIDIA DLSS 3’ü ve beşinci nesil Max-Q teknolojilerini ilk kez dizüstü bilgisayarlara getiriyor. RTX 40 Serisi dizüstü bilgisayarlar, oyuncular için Cyberpunk 2077 gibi AAA oyunlarında 4 kata kadar performans sunuyor ve üreticiler için, Omniverse ve Blender gibi önde gelen NVIDIA Studio özel uygulamaları için büyük oranda hızlandırma sunuyor.

Dizüstü bilgisayarlar için yeni GPU serisi, GeForce RTX 4080, 4070, 4060 ve 4050 GPU’larını içeriyor ve dizüstü bilgisayarlara ilk kez bir RTX 4090 GPU da dahil oluyor. 

Ada mimarisi sayesinde, dünyanın en hızlı yeni dizüstü bilgisayar sınıfı kullanıcıların beğenisine sunuluyor. GeForce RTX 4080 ve 4090 GPU’lar tarafından desteklenen RTX 40 Serisi en yüksek performansı sunan dizüstü bilgisayarlar 8 Şubat’tan itibaren satışa sunulmuş olacak.

Yeni RTX 4070, 4060 ve 4050 dizüstü bilgisayarlar, GPU gücünün üçte biri kadar bir güçle önceki neslin en üst segment modelinden daha hızlı performans sunuyor. RTX 4050/60/70 dizüstü bilgisayar modelleri 22 Şubat’tan itibaren satışa sunuluyor. 

Yeni NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti GPU, NVIDIA Ada mimarisinin gücünü ve verimliliğini kullanıcılara sunuyor

Yeni GeForce RTX 4070 Ti GPU, NVIDIA Ada Lovelace mimari yenilikleri ve NVIDIA DLSS 3 sayesinde yarı yarıya bir güç tasarrufuyla GeForce RTX 3090 Ti’dan 3 kat daha hızlı performans sunuyor. GeForce RTX 4070 Ti, uygun fiyatlarla yaygın olarak bulunan yüksek yenileme hızlı 1440p monitörlerden ve çift AV1 kodlayıcı ile işleme sürelerini kısaltan video düzenleyicilerden en üst düzeyde faydalanmak isteyen PC oyuncuları için mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. 

GeForce GTX 1080 Ti veya GeForce RTX 2080’e sahip kullanıcılar için GeForce RTX 4070 Ti muazzam bir iyileştirmeyi sunuyor. DLSS 3 teknolojisiyle birleştirilen GeForce RTX 4070 Ti, efsanevi GeForce GTX 1080 Ti’ye göre 12 kat daha yüksek performans sunuyor.

NVIDIA ortaklarının özel kartları 5 Ocak 2023’te satışa sunulacak. 

DLSS Momentum Devam Ediyor: DLSS 3, 50 oyun ve uygulamayı destekleyecek 

NVIDIA’nın yapay zeka destekli DLSS teknolojisi süper çözünürlük teknolojileri için standardı belirlemeye devam ediyor. NVIDIA DLSS, mükemmel görüntü kalitesini korurken saniyedeki kare hızını artırmak için yapay zeka ve GeForce RTX Tensor Çekirdeklerini kullanıyor. Ekim ayında piyasaya sürülen DLSS 3, DLSS performansının mevcut renderlara göre 4 katına çıkmasını sağlayan yeni Frame Generation teknolojisini ekliyor.

DLSS 3, 17 oyunda mevcut ve yakında 33 oyun ve uygulamaya daha geliyor. DLSS teknolojisi 250’den fazla oyunu ve yaratıcı uygulama destekliyor. GeForce RTX kullanıcıları artık piyasaya sürülen 250’den fazla oyun ve yaratıcı uygulamada DLSS’in yapay zeka destekli performans artışlarını etkinleştirebiliyor.

CES 2023’te duyurulan yeni DLSS oyunları ise şunlar:

DLSS 3

 • Marvel’s Midnight Sun (Ocak ayında DLSS 3 güncellemesini alacak)
 • The Day Before (Bu yılın ilerleyen günlerinde ışın izleme ve DLSS 3 ile gelecek)
 • Throne and Liberty (DLSS 3 ile piyasaya sürülüyor)
 • Witchfire (DLSS 3 ile bu yıl piyasaya sürülecek)
 • Atomic Heart (21 Şubat’ta DLSS 3 ile piyasaya sürülecek
 • Warhaven (yakında DLSS 3 ile çıkıyor)
 • Dakar Desert Rally (Ocak’ta DLSS 3 güncellemesini alacak)
 • The Cycle: Frontier (Ocak’ta DLSS güncellemesini alacak)
 • Conqueror’s Blade (Ocak’ta DLSS 3 güncellemesini alacak)
 • Tower of Fantasy (Nisan’da DLSS 3 güncellemesini alacak)
 • ILL Space (Işın izleme ve DLSS 3 ile bu yıl erken erişimle piyasaya sürülüyor)

DLSS 2

 • Dead Space (27 Ocak’ta piyasaya sürülecek)
 • Judgment (Erişime açık)
 • Lost Judgment (Erişime açık)

NVIDIA Studio’daki Yenilikler 

3D eserler ile yaratıcı bir devrime geçiliyor. NVIDIA Studio, sanatçıları ve dünya genelindeki 110 milyon amatör ve profesyonel PC içerik üreticisini her daim destekliyor. Yeni 40 Serisi NVIDIA Studio dizüstü bilgisayarlar ve GeForce RTX 4070 Ti grafik kartları, 110’dan fazla popüler (ve grafiksel olarak zorlayıcı) uygulamayı RTX ile hızlandırırken, zaman kazandıran yapay zeka araçlarına da güç vererek iş süreçlerini destekliyor.

NVIDIA, Omniverse, Canvas, Broadcast, RTX Remix Studio uygulamalarına ilişkin gelişmeleri düzenli olarak içerik üreticileriyle paylaşıyor. 

 • Omniverse üzerine inşa edilen NVIDIA RTX Remix yakında erken erişim için uygun hale geliyor. Ücretsiz modifiye platformu, tam ışın izleme, gelişmiş malzemeler, DLSS 3 ve NVIDIA Reflex ile klasik oyunlar için modları hızlı bir şekilde oluşturmak ve paylaşmak için uygun araçlar sağlıyor.
 • Broadcast, göz teması ve taslak çizimleri de dahil olmak üzere yeni özellikler ekliyor. Ayrıca popüler sanal arka plan özelliği için iyileştirmeler, daha fazla stabilite için geçici bilgiler ekliyor.
 • Canvas’ta, üç boyutlu uygulamalarda ortam haritaları olarak kullanılabilecek 360 derecelik görüntüler tanıtılacak.

Son olarak, piksellenmeyi engelleyip, video çözünürlüğünü artırarak video akışının kalitesini iyileştirmek için yapay zeka kullanan bir özellik olan RTX Super Resolution da geliyor. Video Super Resolution (Video Süper Çözünürlüğü) özelliği, Chrome ve Edge tarayıcılarının Şubat sürümüyle GeForce RTX 40 ve 30 Serisi GPU’larda sunulacak. 

NVIDIA Reflex Ekosistemi, 1440p 360Hz monitörler ve GeForce Now desteği ve yeni oyunlarla genişlemeye devam ediyor. 

Reflex, yeni oyun desteği, Reflex Analyzer özellikli 1440p 360Hz ekranlar ve daha fazlası ile daha da iyi hale geliyor

NVIDIA Reflex, GeForce oyuncularının herhangi bir platformda mümkün olan en esnek oyun deneyimini yaşaması için sistem gecikmesini %50’ye kadar azaltmasını sağlıyor. CES etkinliğinde NVIDIA Recreate Games ve Source Technology’nin Party Animals oyununun Reflex kadrosuna eklendiğini duyurmuştu. Böylelikle NVIDIA Reflex’i destekleyen oyunların sayısı 50’nin üzerine çıkmış oluyor. 

GeForce RTX 40 Serisi GPU’lar, rekabetçi oyuncuların talep ettiği esnek ve hassas deneyimi sunarak ultra yüksek FPS’de 1440p oyun oynama gücünü sunuyor.  CES etkinliğinde, NVIDIA iki yeni 1440p 360 Hz e-spor ekranı duyurdu: Bu ekranlardan Acer Predator XB273U F’e erişilebiliyorken, AOC AGON PRO AG276Q yakında piyasaya sunulacak.

Reflex ekranlı yeni nesil 1440p 360Hz G – Sync ile rekabeti seven oyuncular artık 1440p’de kaliteden ödün vermeden oyun oynayabiliyor. RTX 40 Serisi’ndeki 1440p oyun performansı, oyunculara yenileme hızı veya yanıt verme oranını değiştirmeden daha fazla görüntü doğruluğu ve daha fazla hareket netliği sağlıyor.

Ayrıca, ASUS ROG Swift Pro PG248QP 540Hz 24” 1080p G-SYNC ekrana Reflex ile katılan yeni Alienware 500Hz Oyun Monitörü (AW2524H) 24,5” 1080p Reflex ile NVIDIA G-SYNC ekran da CES’te duyuruldu. Popüler Haberler


Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen 1 milyon dolar ödül havuzlu Esports World Cup 2024, Counter-Strike 2 turnuvasında heyecan dorukta.


Yeni ve eski etkinlikler, Vault ganimetleri ve daha fazlasıyla Battlefield 2042 oyuncuları aksiyonu ve heyecanı yaşamaya devam edecekler


TECNO POVA 6 Pro 5G, Süper Dayanıklılık Güç Sistemini çığır açan Dynamic-Tech Tasarımı ve optimize edilmiş süper duyusal oyun ve eğlence özellikleriyle birleştiriyor.


Electronic Arts, uzun süredir beklenen futbol serisi EA Sports FC 25’in çıkış tarihini nihayet duyurdu.