-->
ASUS, ZenWiFi XT9 Mesh Ağ Sistemini Duyurdu

WiFi 6 standardını destekleyen ve 160 MHz kanallardan yararlanan bu üç bant ağ WiFi sistemi,

29.08.2022 | ulasufuk

WiFi 6 standardını destekleyen ve 160 MHz kanallardan yararlanan bu üç bant ağ WiFi sistemi, sayısı giderek artan akıllı ev cihazları için daha hızlı ve kararlı WiFi performansı sunuyor

ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Üstün hızlar: WiFi 6 standardı, 7800 Mbps’ye varan üç bant hızları sayesinde çok sayıda cihazı destekleyebiliyor.
  • Geniş kapsama alanı: En yeni ASUS RangeBoost teknolojisi WiFi sinyal menzilini %38’e varan oranda artırıyor[1] ve kapsama alanını 529 metrekareye kadar genişletiyor.[2]
  • Üst düzey güvenlik: Trend Micro destekli AiProtection Pro otomatik güncellemeler sunarken, ASUS Instant Guard VPN ise kullanıcıların internette güvenle gezinmesini sağlıyor.
  • Kolay ağ yönetimi: Tüm evi kaplayan bir ağ sistemini yalnızca üç adımda kurmak mümkün. Ücretsiz ASUS Router uygulaması ile ağı kontrol altında tutmak çok kolay hale geliyor.

ASUS, ZenWiFi® XT9 üç bant mesh WiFi sistemini duyurdu. Güvenilir ve güvenli bir akıllı ev ağını kolayca kurabilmek için tasarlanan bu sistem, 529 metrekareye kadar kapsama alanında 7800 Mbps’ye varan hızlar sunabiliyor.

Üstün hızlar

WiFi 6 teknolojisiyle kablosuz ağlara eklenen 160 Mhz kanalları sayesinde, her bir cihaz eskisinden daha yüksek hızlara erişebiliyor.[3] 7800 Mbps ile son derece yüksek hızlara ulaşabilen ASUS ZenWiFi XT9, çok sayıda kullanıcının aynı ağda dosya indirdiği, internet üzerinden içerik izlediği veya oyun oynadığı evlerde her yeri kapsama alanı altına alabilen bir WiFi ağı kurmak için ideal bir çözüm. Üç bant ağ sistemi, router’lar arasındaki ağ trafiği için ikinci 5 Ghz bandında özel bir bağlantı oluşturuyor. Diğer bantlar ise WiFi hızlarını en yüksek seviyeye taşımaya ve kesintisiz bağlantı sunmaya ayrılıyor. 2,5 Gbps WAN bağlantı noktası ise bu ağ sistemini internet servis sağlayıcılarının sunduğu yüksek hızlı bağlantılarla uyumlu hale getiriyor.

Kablolu bağlantıyla daha da hızlı bir ağ isteyen kullanıcılar, ASUS ZenWiFi XT9’da sunulan LAN birleştirme özelliğinden yararlanarak uyumlu NAS cihazlarıyla veya yüksek bant genişliği kullanan başka cihazlarla 2 Gbps hıza ulaşabiliyor.[4]

Geniş kapsama alanı

En üst seviye Broadcom WiFi 6 yonga seti, 1,7 GHz dört çekirdekli işlemci ve ASUS RangeBoost Plus RF teknolojisinin birleşimiyle ASUS ZenWiFi XT9, 529 metrekareye kadar kapsama alanı sunuyor ve kullanıcılara evin tamamında kusursuz bir WiFi deneyimi yaşatıyor.

ASUS AiMesh teknolojisi ise AiMesh uyumlu ASUS router veya menzil artırıcı ekleyerek WiFi kapsama alanını kolayca genişletme imkanı sağlıyor.

Üst düzey güvenlik

ASUS ZenWiFi XT9 tüm bağlı cihazlara çok katmanlı koruma sağlıyor. Trend Micro™ destekli ASUS AiProtection Pro, sahip olduğu kurumsal düzeyde güvenlik özellikleriyle router takibi yapıyor, ağa sızma teşebbüslerine karşı gerçek zamanlı koruma sağlıyor ve gelişmiş ebeveyn denetimleri sunuyor. Hem de bunların tümünü tamamen ücretsiz bir şekilde yapıyor. Kullanıcılar seyahat ederken ASUS Instant Guard mobil uygulaması sayesinde internete şifreli bir VPN tüneli aracılığıyla ev ağları üzerinden bağlanıyor. Böylece kahve dükkanları, restoranlar veya havalimanları gibi yerlerdeki herkese açık WiFi bağlantılarını daha güvenli bir şekilde kullanmak mümkün oluyor.

Sadece birkaç tıklama veya dokunuşla etkinleştirilebilen tüm bu teknolojiler, siber saldırılara maruz kalma riskini azaltıyor.

Kolay ağ yönetimi

ASUS ZenWiFi XT9, ASUS Router uygulamasından veya web tarayıcısından erişilen arayüz üzerinden kolayca kontrol edilebiliyor.  ASUS Router mobil uygulaması ile kullanıcılar ağlarını üç basit adımda kurabiliyor, ASUS ZenWiFi XT9 sistemlerini akıllı telefonlarından veya tabletlerinden yönetebiliyor. Kullanıcılar evde değilken bile ağın durumunu kontrol edebiliyor, misafirlere erişim verebiliyor, bant genişliğine ihtiyaç duyan işlevler için hızı uygun hale getirebiliyor, potansiyel güvenlik sorunlarını izleyebiliyor ve çocuklarının internet üzerindeki faaliyetlerini takip edebiliyor.

ASUS ZenWiFi XT9 Ürün Sayfası:

https://www.asus.com/Networking-IoT-Servers/Whole-Home-Mesh-WiFi-System/ZenWiFi-WiFi-Systems/ASUS-ZenWiFi-XT9/

ASUS ZenWiFi – En İyi Ağ Sistemi:

https://www.asus.com/content/ZenWiFi/

TEKNİK ÖZELLİKLER[5]

ASUS ZenWiFi XT9

IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IPv4, IPv6
Veri hızlarıEş zamanlı üç bant 2.4GHz ,5GHz-1, 5GHz-2802.11a/g: 54 Mbps’e kadar802.11b: 11 Mbps’e kadar802.11n: 300 Mbps’e kadar802.11ac (1024 QAM) : 4333 Mbps’e kadar802.11ax (2,4 GHz): 574 Mbps’e kadar802.11ax (5 GHz-1) 2402 Mbps’e kadar802.11ax (5 GHz-2) 4804 Mbps’e kadar
WiFi özellikleriIşın hüzmelemeASUS RangeBoost Plus1024-QAM yüksek veri hızı20/40/80/160MHz kanal bant genişliğiMU-MIMO teknolojisi:2.4GHz: 2 x 25GHz-1: 2 x 25GHz-2: 4 x 4OFDMA
İşlemci1,7 Ghz dört çekirdekli işlemci
Bağlantı noktaları2.5G WAN x 1RJ45 10/100/1000Mbps LAN x 3USB 3.2 Gen 1×1
Bellek ve
depolama
256MB Flash / 512MB RAM
AntenDahili anten x 6
YönetimASUS WRT / ASUS Router App
Güvenlik duvarı ve erişim kontrolüGüvenlik Duvarı: SPI izinsiz giriş tespiti, DoS korumasıErişim kontrolü: Ebeveyn kontrolü, ağ servis filtresi, URL filtresi, port filtresi
ÖzelliklerSmart Connect, IPTV desteği, Roaming Assist, AiProtection Pro, Adaptive QoS
Ek özellikler9 x misafir ağıVPN sunucusuPPTP sunucusu, OpenVPN sunucusu, IPSec sunucusuVPN istemcisiPPTP istemcisi, L2TP istemcisi, OpenVPN istemcisiBant Genişliği Sınırlayıcı
Boyutlar (Y*G*U)16 x 7,5 x 16,15 cm
Ağırlık740 g
Açıklama*Ağırlık ve içerik bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

[1] RangeBoost Plus özellikli bir WiFi 6 router’a 200 Mbps hızla bağlanan bir WiFi 6 istemcisi kullanılarak ölçülmüştür. Aynı WiFi 6 istemcisi 200 Mbps hızla RangeBoost Plus özelliği olmayan bir WiFi 5 router’a bağlanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.

2 Bu basın bülteninde bahsi geçen kapsama alanı istatistikleri, 2’li router paketine sahip ZenWiFi ağ sisteminin performansından elde edilmiştir.

3160 MHz bant genişliği yasal kısıtlamalar nedeniyle bazı bölgelerde veya ülkelerde 5 Ghz bandında kullanılamayabilir. WiFi 6 router özelliklerinden yararlanmak için uyumlu WiFi 6 cihazları gereklidir.

4Link Aggregation Control Protocol (Bağlantı Birleştirme Denetim Protokolü – LACP) işlevinden yararlanmak için cihazların IEEE 802.3ad protokolünü desteklemesi gerekir.

5Teknik özellikler, içerik ve ürün bulunabilirliği önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir ve ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Gerçek performans uygulamalara, kullanıma, çevresel ve diğer faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Tam teknik özellikler http://www.asus.com adresinde bulunur.Popüler Haberler


Epic Games’in her hafta ücretsiz oyunlar sunma geleneği devam ediyor! Güvenilir sızıntılarıyla tanınan billbil-kun’a göre, 30 Mayıs’ta Chivalry 2 oyunculara ücretsiz olarak sunulacak.


PlayStation Plus aboneleri için önemli bir haberimiz var! Sony, Haziran ayında PlayStation Plus kütüphanesinden 12 oyunu kaldıracağını duyurdu.


Heyecanla beklenen F1 24, çıkışına yaklaşırken yepyeni bir sürprizle karşımıza çıktı!


Yayıncı Emma Create ve geliştirici Caro Builders, şehir kurma ve ticaret simülasyon oyunu Rota’s Nautical Chronicles of Trade’in PC (Steam) için çıkış tarihini duyurdu.