-->
WRC 10 İnceleme

Toprak yollara geri dönüyoruz.

25.09.2021 | ulasufuk

WRC 10’un varlığını haklı çıkarabilecek tek bir gerçek yenilik olacaktır ve bu, her ne pahasına olursa olsun yararlanmak için lezzetli bir fırsat gibi tadı olan bir yıl dönümü için özel olarak tasarlanmış bir moddur: elli yıllık ralli kutlaması. Eldeki yol testi pedinin ışığında ve içeriğin farkında olarak kendimize sorduk: WRC neden bir yılı atlayıp sadece temalı bir DLC yapmak için yıldönümünden faydalanmadı? Oldukça açık cevap, bir yıl daha para kazanma ve 2023’ten itibaren Codemasters’ın eline geçecek olan lisansı kullanma ihtiyacıyla bağlantılı. Codemasters’tan bahsetmişken: Geçen yıl, WRC 9’un Dirt 2.0 adıyla bilinen tartışmasız kral ile niteliksel farkı azaltmak için nasıl küçük adımlar attığını açıkladık . Kylotonn’un kuşkusuz çok iyi bir temel oluşturmayı başaran bir serisi var, ancak yıllar içinde üzerine hiçbir şey inşa edilmezse, eskime riskiyle karşı karşıya kalır. Açık konuşalım: WRC 10 iyi seviyede bir başlık , heyecan verici, iyi inşa edilmiş ve araçların çeşitli arazilerdeki davranışlarına dikkat ediyor, ancak mükemmel değil.

Geçen yıl olduğu gibi aynı sorunları beraberinde getiriyor ve devrilmeler sırasında bizi sersemleten araçların fiziğinin sadece bazı çirkinliklerini düzeltiyor. Bir kez daha solo, kariyer modunu veya sezon modunu başlatmayı seçebilirsiniz. Temel fark, ilkinde kendi takımınızı yönetmeyi de içerirken, ikincisinde gerisini düşünmeden rallilere katılabilirsiniz. Belirli bir rallinin etaplarında kaç tane ve hangi lastiğin kullanılacağına karar verme ihtiyacı ile birlikte mikro yönetimin yönetimine ilişkin bazı eklemeler vardır. Kısacası, daha fazla planlama var ve daha yüksek zorluk seviyelerinde yüzeysel bir yaklaşıma sahip olmak, çizelgelerin en altında yer almak anlamına gelecektir. Bununla birlikte, tüm yardımcıların ortadan kaldırılmasının daha fazla memnuniyet verdiğini ve aynı zamanda tamamen farklı bir tada sahip yarışmaların tadını çıkardığını da söylemek gerekir. Özellikle bu sporu sevenler için 50. yıl dönümü modu açıkça öne çıkıyor. Neyle ilgili?

Önizlememizde açıkladığımız gibi, söz konusu mod, Dünya Ralli Şampiyonası’nın son elli yılının en ünlü etkinliklerini yeniden yaşamanızı sağlıyor. Bu yarışlarda kazanılan deneyim puanlarının kilidi, oyuncu kariyer modu yıldönümü etkinlikleriyle karşılaştığında açılacak. Mevcut tüm etkinliklerin kilidini açtıktan sonra, WRC 3 kategorisinin özel takım moduna erişmek mümkün olacak. Böylece WRC 10’da Akropolis Rallisi, Michèle Mouton’un şovu çaldığı Sanremo Rallisi veya kabul edilen ’83 Safari Rallisi gibi tarih yazan ikonik yarışlarla karşılaşabileceksiniz dünyanın en zoru. Bu modaliteye bağlı yarışmalar aslında çok azdır ve her şey hak edilmiş bir haraç tadındadır; aslında, belki de her şeyi en ikonik aşamalardan bazılarını vurgulamak yerine, yıldan yıla ilerleyebilecek bir tür kariyer olarak yapılandırmak, daha fazlası yapılabilir.

Teknik olarak, oyun, bir yıl geçmiş olması gibi ağırlaştırıcı bir durumla birlikte önceki baskıyla büyük ölçüde aynıdır ve bu nedenle, daha açık kusurlardan bazılarına göz yummak daha da zordur. PS5 versiyonunda, özellikle yemyeşil ormanların ortasında olduğunuzda veya ekrandaki elementlerin sayısı arttığında birçok yırtılma fenomeni var. Bununla birlikte, karla kaplı rallilerde kendinizi temiz bir yol ile bulması gibi normal kabul edilen durumlarda da olur. WRC 10 yaygın açılır fenomen değişmemiş hatta orta mesafede tam olarak seyahat edilecek rota net bir şekilde hemen görünür olduğu muhteşem bir manzaraya sahip değildir ufuk çizgisi ile. Çevredeki unsurlar, özellikle de halk, parkurun kenarındaki çalılar ve genellikle anayol dışında bulunan her şey standartların altında ve oldukça bakımlı araba modellerinin aksine birçok ayrıntıyla.

Bunun yerine, DualSense kullanımıyla ilgili yapılan iyi çalışmaları bir kez daha onaylıyoruz. PS5 gamepad ile sürüş, özellikle uyarlanabilir tetikleyicilerin direnci ve dokunsal geri bildirimin akıllı kullanımı söz konusu olduğunda, tamamen farklı bir etkileşim düzeyine sahip olmak anlamına gelir. Örneğin, arabaların farklı davranışlarının ve dolayısıyla bazı özelliklerinin, fren ve gaz pedalıyla ilgili gerilmeler kadar güvenilir bir şekilde yeniden üretildiğini düşünün. Özellikle keskin virajlarda veya en zorlu virajların çıkışında, hızlı bir yeniden başlatma için tekrar hızlanma ve frenlemeyi ayarlamak, mikro blokların parmaklarında hissetmenizi veya düğmeyi aşağı çekmenin tüm zorluğunu hissetmenizi sağlayacaktır. Öte yandan, dokunsal geri bildirim sayesinde, arazinin çeşitliliğini hissedeceksiniz: çakılın tanecikliğinden karın yumuşaklığına, asfaltın en cüretkar manevralar sırasında pürüzlü hale gelen pürüzsüz bölümlerine kadar. Pedin sesi bile genellikle siz geçerken yükselen ve araca çarpan çakılları duymanıza neden olur, ancak ikinci durumda minimum varyasyonlar vardır ve hız ve güçle ilgili parametrelerin çoğu neredeyse hiç dikkate alınmaz frenleme, nihayetinde WRC 10 beklediğimiz bu sıçramayı gerçekleştiremedi; tembel olmayı, her şeyi olduğu gibi bırakmayı ve doğrudan rakibi takip etmeyi nasıl başarabileceğini göstermeye başlayan bir serinin gelişimini engellemeyi tercih etti. Masadaki kartları değiştirmek için sadece bir yıl daha var, ancak trend göz önüne alındığında, önemli bir güç gösterisi görme umudu giderek azalıyor.


8

Artılar

  • Rallide olduğunuzu iliklerinize kadar hissediyorsunuz
  • Hava şartları oyuna atmosferinde önemli rol oynuyor
  • Kariyer modu oldukça keyifli

Eksiler

  • Bir önceki oyuna göre çok fazla yenilik yok
  • Bazı hatalar can sıkıyor