-->
The Ascent İnceleme

Sınırsız Eğlence…

15.08.2021 | ulasufuk

The Ascent “Gears of War” ve “Wolfenstein” gibi başyapıtlarda yer alan 12 deneyimli yaratıcı tarafından başlatılan yeni stüdyo “Neon Giant” tarafından oluşturuldu . Cyberpunk dünyasında geçen , derin bir hikayenin ve çeşitli yan görevlerin tadını çıkarabilirsiniz. The Ascent hakkında ilk fark edeceğiniz şey, Neon Giant’taki geliştiricilerin cyberpunk estetiğini kesinlikle mükemmel yansıtmış olmalarıdır. Veles dünyası, NPC’lerle dolu hareketli şehir alanlarından, kelimenin tam anlamıyla herkesin üzerinde olan üst sınıfın kurumsal yüksek binalarına, dünyanın dibindeki uygun şekilde adlandırılmış DeepStink kanalizasyonlarına kadar, kirli ve yaşanmış hissediyor. Hikayeyi kısaca özetlersek, Tüm insanları kontrol eden bir mega şirket olan Ascent Group’un çöküşü her şeyin başlangıcıydı, kontrol kargaşaya dönüştü, düzen isyanlara dönüştü ve herkes kendini korumak zorunda kaldı. Gangsterler ile çatışıyor, kontrolü ele geçirmeye çalışan düşman şirketler, her kaosta çöküşün gerçeğine ulaşıyorsunuz. Gerçekte varmış gibi görünen cyberpunk dünyasında, suçun yaygın olduğu gecekondu mahalleleri ve yönetici sınıfın yaşadığı yerleşim alanları gibi çeşitli alanlar bulunuyor. Kaotik bir dünyada, birçok arkadaş ve düşmanla karşılaşmalar ve muhteşem deneyimler oyuncuları bekliyor. Savaş alanında karşılaştığınız düşmanların hepsi güçlü düşmanlardır! Sadece saldırmayın, stratejinizi planlayın ve hayatta kalmak için savaş alanındaki her şeyi kullanın. Çatışmalar sırasında gölgeler bir kalkan olabilir ve gelişigüzel dönen taretler ve patlayıcılar, savaş durumunu bir anda değiştirebilecek silahlar olabilir! Ne zaman yolunuza yeni bir düşman çıksa, taktikler ve kendi güncellemeleriniz istenecek. Karakterinizi oyun tarzınıza uygun siber yazılımlarla değiştirin.

Seviye atlayarak kazandığınız beceri puanlarını becerilerinizi güçlendirmek, çeşitli güçlendirmeler kullanmak ve birden fazla yaklaşımla düşmanlarla savaşmak için kullanabilirsiniz. Ascent gibi ayarlara sahip oyunlar, geceleri şehre düşen mor neon ışıkları, şüpheli Japon işaretleri ve uçan arabalar ve hava gemileri için reklamlar gibi “Blade Runner” tarzı görseller kullanma eğilimindedir. Ama bunlar kelimenin tam anlamıyla 100 defa tekrarlanan klişelerdir. Konu, temel bir unsur olacak kadar güçlü, ancak eserlerin çoğunun “olağan duygudan” fazlasını sağlayabileceğini düşünmüyorum. Ancak The Ascent’i dünyanın birçok cyberpunk oyununun yanına koymak biraz zor. Ana görevler fazlasıyla klişe ve ortaya bol keseden atılan teknolojik terimleri olmasa cyberpunk bir dünyada geçtiğini anlamayacağınız bir halde. Oyunun yazarlık konusunda daha rahat olduğu ve dolayısıyla da daha iyi sonuçlar veren kısmı ise yan görevler. Oynanışları itibariyle de ana görevler bile kendi içlerinde tekrar eder hale geliyor ki sayılarının o kadar da fazla olmadığını belirteyim. Yan görevlerdeyse sizden son teknolojisini düşmanlar üzerinde denemenizi isteyen bir bilim insanından tutun da yarattığı sanal gerçeklik uygulaması için şehre kameralar yerleştirmenizi isteyenine oyunun dünyasına daha iyi ışık tutan, eğlenceli görevler mevcut.

Yan görevlerle ilgili sıkıntı ise belirli noktalarında sizi ana görevi yapmaya zorlaması. Örnek vermek gerekirse 2. seviye için önerilen bir görevde girmeniz gereken bir bölge var. Bu bölge 5. seviye gibi daha yüksek seviyeli bir ana görevi yaptığınız zaman erişilebilir hale geliyor. Bu benim başıma yaklaşık üç kere geldi. Gördüğüm kadarıyla da benzeri şeyleri yaşayan diğer oyuncular başta bunun bir hatadan kaynaklı olduğunu düşünmüş. Bunun nedeni de oyunun size o bölgelere erişebilmek için ana görevi yapmanız gerektiğini belirtmemiş olması. Ascent geliştirme ekibi, zengin hayal gücü ve AAA sınıfı grafiklerle bu düşük ömürlü, yüksek teknolojili kesişimi mükemmel bir şekilde canlandırıyor. Örneğin, çeşitli ırklardan işçilerin toplandığı bir şehir merkezi var. Madeni paraların ve arzuların etrafta uçuştuğu devasa bir kumarhane var. Şüpheli bir restoranın bodrum katında şüpheli bir mezbaha var. Batık bir şehirde terk edilmiş bir binada gizlenmiş bir hacker sığınağı var. Şehrin tepesindeki hükümdarların yaşadığı bir tavan şehir var. Ve her yerde birçok NPC var ve hayatlarını yaşıyorlar. Özellikle geniş değil ve gördüğünüz her şeyle etkileşime geçmeniz mümkün değil, ancak görebileceğiniz ve görebileceğiniz her şey iyi hazırlanmış. Bu bahsettiğim yapay zeka sisteminin uygulanmasından bahsedeyim. Düşmanların aldığı farklı saldırı kararları düzensiz. Evet, sonuç olarak sizin bir siperin arkasına saklanıp saldırmanızı engelliyorlar. Öte yandan oyunda karşılaştığınız düşmanlar genelde büyük gruplar halinde oluyor. Bu nedenle düşmanların sizi zorlayıp farklı taktikler uygulatmaya zorlaması bahsedilen sistemin sayesinde mi emin olmak güç. Oyuncuların tek bir oynanış stiline bağlı kalmaması için bu tarz adapte olan düşman yapay zekaları The Ascent gibi bundan fayda sağlayacak oyunlar için harika bir fikir, oyunun bunu ne kadar verimli kullandığı ise tartışmalı. Bütün bunların yanında oyun size başta küçük bir numara öğretiyor. Merdiven tarzı boy farkı oluşturan yerlerde düşmanlar aşağı -oyuncuya- doğru ateş edemezken onlar gelene kadar siz hamlenizi yapabiliyorsunuz. Bunu da açıkçası oyunun sonuna kadar bu tarz boy farkı olan kimi önemli seviyede sömürmek mümkün.

İzometrik Action-RPG oyunlarının en popüler örnekleri genelde looter shooterlardır. The Ascent’te de loot olsa da bu diğer oyunlar kadar envanter kontrolü yapmanıza neden olacak seviyede değil. Aynı silahların daha nadir ve iyileri yerine bir üst modelleri şeklinde silahlar bulunuyor. Bunları da etrafta bulduğunuz upgrade parçaları ile bir üst seviyeye getirebilirsiniz. Sonrasında siz bu modeli satarsanız daha sonrasında aynı seviyede bulmanız ise gerçekçi değil belki ama gerekli bir taviz. Ayrıca oyun çoğu noktasında izometrik olsa da kimi yerlerdeki kamera değişikleri oyunun akıcılığına katkı sağlıyor. The Ascent, benzer bir dünya ve oynanışa sahip oyunların neleri iyi, kötü yaptığının ve en önemlisi de eksikliklerinin az çok farkında bir oyun. Örnek vermek gerekirse cyberpunk bir dünyada geçmesine rağmen karakterin dış görünüşüne, cinsiyetine değişiklik yapma imkanı sunmadığı için eleştirilen Cyberpunk 2077’nin aksine The Ascent’te bunları değiştirebiliyorsunuz. Sizi sürekli aynı yolu gitmekten kurtaran fast travel sistemi ise metrolar ve taksiler ile yedirilmiş, bu da oldukça hoşuma gitti. Taksiyi kullanması ise çok çabuk bir şekilde fazla gelmeyecek bir maddi bedele sahip. Açıkçası farklı yerler için farklı ücretler olsa, mesela daha tehlikeli yerlere gitmek daha pahalı olsa bu sistem biraz daha güzel olabilirmiş.

Bu muhteşem haritadaki şiddetli çatışmalar, cyberpunk / şiddet oyunu hayranları için en iyi ödül. Bir dans kulübünün pembe ışığında, bir siber alışveriş bölgesinde, bir bar tezgahı ve çok sayıda düşmanla kaçan sıradan işçileri yandan vurmak en iyisidir.Özellikle oyun sistemini anladığınız ve tüm donanıma sahip olduğunuz son yarısı en iyisidir. Sonunda, oyuncu bir destek mecha çağıracak, kalın bir lazer ışını ateşleyecek ve sibernetik chinpira’yı birbirinin yanında yakmak için alev makinesi kullanacak. Oyun ilerledikçe ve dövüş becerilerinde daha yetkin hale geldikçe, kapak atıcısının taktiksel eğlencesi biraz azalır, ancak güçlü ekipmanlarla acele etmek farklı bir eğlencedir. Dövüş tarzındaki bu değişim gradyanı, siz onu temizleyene kadar sizi 20 saate kadar eğlendirecek.Ses tarafı da mükemmel ve BGM’nin ağır synth’i savaşı sıkı bir şekilde canlandıracak. Keskin ve net ateşleme sesi, bu eseri çalmaya dalmamın ana nedenlerinden biri. Oyunu yüksek sesle oynamanızı tavsiye ederiz.

Playstore’a Katkılarından Dolayı Teşekkür Ederiz.


7

Artılar

Eksiler