-->
Razer, 2020’nin İlk Yarısında 447.5 Milyon

Hakim marka konumu, kullanıcı tabanını genişletme ve “Evde Kal” akımı… Oyuncular için önde gelen küresel yaşam tarzı markası Razer ™ (“Razer” veya “Firma”, Hong Kong Stok Kodu: 1337), 30 Haziran 2020’de sona eren altı aylık (“1H 2020”) denetlenmemiş mali sonuçları açıkladı. Razer’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Min-Liang Tan konuyu “2020, dünya genelinde hepimiz için daha […]

26.08.2020 | ulasufuk

Hakim marka konumu, kullanıcı tabanını genişletme ve “Evde Kal” akımı…

Oyuncular için önde gelen küresel yaşam tarzı markası Razer ™ (“Razer” veya “Firma”, Hong Kong Stok Kodu: 1337), 30 Haziran 2020’de sona eren altı aylık (“1H 2020”) denetlenmemiş mali sonuçları açıkladı.

Razer’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Min-Liang Tan konuyu “2020, dünya genelinde hepimiz için daha önce karşılaşmadığımız bir yıl oldu. COVID-19 salgınının neden olduğu küresel pazar belirsizliğine rağmen, Razer, baskın marka konumu, kullanıcı tabanı genişlemesi ve evde kalma eğilimleriyle yıla muhteşem bir başlangıç yaptı” şeklinde yorumladı.

“Küresel ‘Evde Kal’ akımı, insanların oyun oynamaya ve e-spor’a olan ilgilerini rekor seviyelerde artırdı. Oyuncu/genç merkezli donanım, yazılım ve hizmet ekosistemi ile Razer, bu seküler trendin yarattığı durumdan olumlu bir yön çıkartmayı başardı. Yerleşik marka liderliğimiz, donanım, yazılım ve hizmetler genelinde ikna edici tekliflerimiz ve güçlü icra kabiliyetimiz sayesinde işimizin temelleri her zamanki kadar sağlam durmaktadır. Güçlü işletme maliyeti disiplinimiz ve 500 milyon ABD dolarını aşan güçlü nakit pozisyonumuzla birleşen bu faktörlerin, zorlu küresel ekonomik koşulların olduğu bu zamanlarda bile bizi iyi bir konumda tutacağından eminiz.”

1Y 2020 Kazancı için Önemli Noktalar:

FİRMA

 • Tüm Çevre Birimleri portföyündeki güçlü büyüme, mayıs ve haziran aylarında Sistemler (Blade, vs.) departmanında yıllık bazda çift haneli büyüme, ve Hizmetler alanında olağan üstü büyüme ile yıllık toplam % 25,3 büyüme sonucu elde edilen 447,5 milyon dolar rekor düzeyde gelir.
 • Hizmet alanının artan katkısı sayesinde, ürün talebindeki dalgalanmalardan oluşan taşıma maliyetlerinin düşmesi sonucu brüt kar marjı %22.0’a yükseldi.
 • Olağanüstü gelir artışı ve devam eden maliyet verimliliği iyileştirmeleriyle desteklenen beklentileri bile aşan 3,2 milyon dolar tutarında pozitif düzeltilmiş FAVÖK 
 • İşletme faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışı, işletme kârındaki büyüme ve güçlü işletme sermayesi yönetimi ile, 2019’un ilk yarısında -51 günden 2020’nin ilk yarısında -72 güne kadar rekor nakit dönüştürme döngüleri ile sonuçlanarak 66 milyon dolar pozitif çıktı
 • Nakit Dengesi borçsuz olarak 500 milyon doların üzerinde, ki bu salgın ortamının belirsizliklerini ortadan kaldırmak için inanılmaz derecede güçlü bir bilanço

ANA SEGMENTLER

Donanım

 • Gelir, bir önceki yıla göre %26,0 artarak 382,7 milyon dolar oldu.
 • Çevre birimleri departmanı, 2020’nin ilk yarısında fare, klavye ve kulaklıkta temel kategorilerde güçlü bir büyüme kaydetti.
 • “Evde kal” akımı, Kiyo kamera ve Seiren yayın mikrofonu gibi canlı yayın portföyünün satışlarını da artırdı.
 • ABD, Avrupa, Asya Pasifik ve Çin’deki oyun çevre birimleri için pazar lideri konumunu korudu.
 • Sistemler departmanı, ABD’deki birinci sınıf dizüstü oyun bilgisayarlarında 1 numaralı pazar liderlik konumunu sürdürdü ve ürünlere yönelik güçlü talebin karşılanması sonucu Mayıs ve Haziran aylarında yıllık bazda çift haneli yüzde büyüme kaydetti.

Yazılım

 • Artan oyun, espor ve canlı yayın aktiviteleri ışığında tüm yazılım alanındaki güçlü büyümenin etkisiyle, aylık aktif kullanıcı sayısı %45’in üzerinde seyrederken toplam kullanıcı hesapları yıllık bazda %42,8 artışla yaklaşık 100 milyona ulaştı. 
 • Razer, Microsoft’un Xbox Game Bar SDK’sının sunum ortaklığı sayesinde Windows 10’daki Xbox Game Bar’da anında erişilebilir kılan yazılım ürünleri için türünün ilk örneği widget’lar geliştirebildi. Bu yazılım entegrasyonu, kullanıcıların oyun oynarken çok daha iyi kullanıcı deneyimine sahip olmalarını sağladı.

Hizmetler

Razer Gold

 • Toplam ödeme hacminde yıllık bazda %125,9 artış kaydetti. Bu artış, büyük ölçüde işlem sayısındaki artıştan kaynaklandı.
 • Kapladığı alanı daha da genişletti ve özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde 600.000 kanal temas noktası ekleyerek, toplamda 130’dan fazla ülkeden kullanıcıları ve 4 milyondan fazla kanal temas noktasını kapsadı.

Razer Fintech

 • COVID-19’dan doğan karantina döneminde internetten alışverişin öne çıkması ve yeni satıcı artışlarının etkisiyle yılın ilk yarısında, 1,8 milyar dolar (2019 Mali Yıl: 2,1 milyar dolar) toplam ödeme hacmi yaratarak yıllık %114,3 artış oluşturdu.

BEKLENTİLER

 • Donanım alanında sürdürülen pazar payı liderliği, Yazılım tarafındaki kullanıcı rakamlarındaki katlanarak büyüme ve Hizmetler tarafının olağanüstü büyümesi sayesinde Razer ekosisteminin etkili genişlemesine devam etmesi bekleniyor.
 • 2020’nin ikinci yarısında Donanım tarafında yeni ürün lansmanları ve “Eve Kal” akımından kaynaklı devam eden Hizmetler gelirlerindeki büyüme ivmesiyle desteklenen gelir büyümesine devam edilmesi bekleniyor.
 • Razer ekosisteminin gelir karışımının bir parçası olarak artan Donanım marjları ve yüksek marjlı Hizmetler sonucu Brüt Kar Marjında iyileştirmelerin devam etmesi bekleniyor.
 • Firmanın, 2020’nin ilk yarısında pozitif Düzeltilmiş FAVÖK elde ederek kâr marjındaki iyileşmeye devam edip, üst düzey gelir artışındaki kâr oranını daha da artırması bekleniyor.
 • Borcu olmadan 500 milyon $’ın üzerinde nakit bir bilanço ile desteklenen Firma; yeni Donanım kategorilerindeki Ar-Ge yatırımlarına, yeni Hizmetler’in geliştirilmesine, hisse geri alımlarına ve yatırım/M&A faaliyetlerine devam edecek.

Ayrıntılar için, lütfen Hong Kong Limited Menkul Kıymetler Borsasında Menkul Kıymetlerin Listelenmesini Yöneten Kurallar uyarınca yayınlanan Şirket sonuçları için 1Y 2020 sonuç duyurusuna bakın.Popüler Haberler


Ubisoft tarafından geliştirilen Far Cry serisinin yeni oyunu Far Cry 7 için heyecan verici bir söylenti ortaya çıktı!


Stunlock Studios’un vampir temalı aksiyon rol yapma oyunu V Rising için heyecan verici bir güncelleme yayınlandı!


Marvel’s Spider-Man 2 hayranları dikkat! Sony tarafından PlayStation 5 konsolları için piyasaya sürülen ve resmi bir PC sürümü bulunmayan oyun, mod geliştiricileri tarafından güncellendi ve PC’ye taşındı!


Zombi hayranları heyecanlanın! The Fun Pimps imzalı 7 Days to Die, yaklaşık 11 yıllık bir bekleyişin ardından tam sürüme kavuşuyor!