Fifa 18 İnceleme

Yeşil Sahalara Geri Dönme Vakti…

Her yıl oyun dünyası sonbaharda tatlı bir heyecanla dalgalanır. Sonbaharın soğutucu günlerinde oyun dünyası yılın en sıcak en çekişmeli anlarını yaşar. Zira bu dönem meşin yuvarlağın sanal alemdeki en çekişmeli rekabetine sahne olur. Fifa vs Pes. Artık klasikleşen ve bir nevi ritüele dönüşen bu döngü yeni nesilde de bütün coşkusu ile devam edecek. Ne de olsa bu ikilinin karşısına çıkacak bir babayiğit henüz gözükmüyor. Electronic Arts son yıllarda büyük rakibi Konaminin oyun severler tarafından beğenilen yönlerini Fifa serisine entegre etmeye çalışıyor. Bu sayede bir çok oyun severi kendi safına çekmeyi başardı. Yıllardır Fenerbahçe-Galatasaray rekabetini andıran bu çekişmeden elbette ki en çok oyun severler karlı çıkıyor. Yükselen kalite kendini her yıl daha iyi hissettiriyor. Sanal gerçekliğe doğru ilerleyen futbol oyunları serilerinde beklentiler çerçevesinde geliştirmeler olduğu kadar oyunun kimyasını bozan ve tepkilere neden olan geliştirmelerde gözlere çarpıyor. Bu kıyasıya rekabetin mavi köşesinde yer alan Fifa serisinin yeni oyunu futbol incelemelerimizin ilk bölümünü oluşturuyor.

 

 

Her şeyden önce bu yıl her iki futbol oyununda da dikkat çeken bir özellikten bahsetmek istiyorum. Oyunların temposundaki düşüş. Gerçekten gözle görülür ölçüde gerçekçiliğe yaklaşma bakımından oyunun temposu aşağıya çekilmiş. Böylece yeşil sahalarda gördüğümüz düzeyde maçlar yapıyorsunuz. Mücadeleler daha çok bire birlerde gerçekleşiyor. Bir oyuncunun tüm rakiplerini ipe dizer gibi sıradan geçirmesi ve sonra gol atması mazide kalmış gibi. Daha taktiksel bir oynayış yapısı benimsenmiş. Özellikle kanat oyuncularının becerileri hızlanmalarından ziyade diğer oyuncuların onlara ayak uydurmasına bağlanmış. Kontrol ettiğiniz kanat oyuncusu ne kadar hızlı olursa olsun takımın geneli itibariyle atak yapmıyorsanız yapayalnız kalmanız kaçınılmaz. Eskiden bu noktadan sonra gol olma ihtimali hayli yüksekti.

 

 

Oyundaki omuz omuza mücadele sistemi de bir hayli geliştirilmiş. Özellikle orta saha oyuncularının fiziki güçleri oldukça önem kazanmış. Geliştirilen oyun dinamikleri sayesinde oyuncuların tepkileri birebir modellenmiş. Çalım atma noktasında rakiplerinizi geçerken onların yapacağı hamleler sizin pozisyonunuzu direk etkiliyor. Aynı zamanda ara paslarda yapılan geliştirmeler de oldukça oyun üzerinde etkiye sahip. Siz ne kadar üst düzey ara pası atsanız bile rakibin bunu sezmesi halinde o pasın etkili bir sonuç doğurması mümkün olmuyor. Kısacası yapay zeka ciddi anlamda gözden geçirilmiş ve iyileştirilmiş. Az önce de belirttiğim gibi bu sene gerek Fifa cephesinde gerek Pes cephesinde oynanış sistemi olarak günümüz futbol mantalitesine yakın bir sistem tercih edilmiş. Ömer Üründül’ün kulakları çınlasın adeta “Günümüz kolektif futbol anlayışı” oyunun genel yapısına hakim. Artık takım oyunu ve taktiksel oynanış tüm oyunun genelinde kendini hissettiriyor. Özellikle orta saha mücadeleleri sonucunda oyunu kanatlara kurmadan yapılan dikine hücumlar çoğu zaman sonuçsuz kalıyor.

 

 

Fifa denildiğinde akla gelen en vurucu unsurlardan biri olan Ultimate Team kendini geliştirerek yoluna devam ediyor. Temel olarak bir takımı yönetmiş olduğumuz bu mod içerisinde takım logosu, formalar, stadyum, oyuncu sözleşme kontratları ve oyuncular bronz, gümüş ve altın paketlerin içinden çıkan kartlardan elde ediliyor. Ultimate Team süresince kurmuş olduğunuz takım ile gerçekleştirmiş olduğunuz görevler, kazandığınız maçlar ve turnuvalara göre sonuç olarak oyun içi para birimi olan Jeton elde ediyoruz. Sahip olduğumuz jetonlar aracılığı ile kart paketlerinden satın alabiliyor ve iyi bir oyuncu çıksın diye dua ederken diğer oyuncular bu Jetonlara para bayılıp istedikleri gibi takım kurabiliyor ve ilk maçınızda bile açık ara farkla yenile biliyorsunuz. Oynanış süresi de bir hayli artırılan bu mod sayesinde Fİfacılar yine keyifli anlar yaşayacak. Online rekabetin tadı hakikaten mükemmel. Oyun modlarından bahsetmişken ilk olarak geçtiğimiz yıl ilk defa oyuna eklenmiş olan Alex Hunter adındaki genç futbolcunun kariyerini oynama fırsatı bulduğumuz senaryo modu. Fifa17 ile oyunculara farklı bir deneyim sunmak isteyen EA geçtiğimiz yıl bunu denemiş ve başarılı olmuştu.

 

 

EA Alex Hunter’ın çok sevilmesine istinaden Fifa 18 ile hikaye devam kararı almış. Alex Hunter’ın yeni macerasına başladığınız ilk andan itibaren yapımcı firmanın geri bildirimleri dinlediğini ve oyuncuları hikayenin içine çekmesi için neler yapması gerektiğini gayet iyi fark etmiş olduğunu görüyoruz. Hikaye itibari ile Journey oyunculara Alex’in bir önceki sezonda kazanmış olduğu başarıların ve şampiyonlukların hemen sonrasını anlatıyor. Ancak eklemem gereken bir şey var ki bu modun hanesine yazılabilecek tek dezavantaj olabilir. O da bir önceki oyunda almış olduğumuz kararların Alex’in yeni hikayesinde hiç bir etkisi olmaması beni oldukça şaşırttı. Yeni sezonun başlayacak olması ile birlikte Alex’in kariyerini sürdürmüş olduğu İngiltere Premier Liginden bir takım seçiyor, takım arkadaşlarımızla antrenmanlara sezon öncesi hazırlıkları sürdürürken iyi bir performans sergileyerek ilk on bir kadrosunda yer edinmeyi amaçlıyoruz.

 

 

Bir futbolcunun kariyerinde başından geçen ya da geçebilecek konuları oldukça gerçekçi bir şekilde yansıtan Fifa 18, futbol hayranlarının ve meraklarının daha önce hiçte aşina olmadıkları yönlerine tanıklık ediyorlar. Hayallerin peşinden koşmak ve hayatın sert gerçekleri arasında kendini bulan Alex Hunter kariyeri adına zor ama gerekli kararlar vermek durumunda kalacak. Ayrıca tüm hikaye süresince futbol dünyasının tanınmış yıldızları ile karşılaşmak ve onlarında bir şekilde hikayeye dahil olması oldukça etkileyici. Görsellik futbol oyunlarında ilk planda olan unsurlardan biri değil elbette de. Oynanış varken pek fazla dikkat edilmez. Ancak belli bir kalitede her zaman tercih edilir. Fifa serisinden gidersek serinin daha önceki yapımlarında olduğu gibi bu sene de belli bir kalite devam ediyor. Özellikle oyuncu tasarımları konusunda rakibine karşı üstün görünen Fifa, bu sene daha çok ambiyansa odaklanmış. Statların genel tasarımları da gerçekten çok hoş. Fifa 18’in bu sene FROSTBITE motorunun gerçekten hakkını verdiğini söylemek lazım. Çevre, mekan tasarımı ve ışıklandırma detaylarını başarılı bir şekilde oyuna yansıtmışlar.

 

 

Oyunun ses ve müzikleri de serinin genel çizgisini korumuş. Bu konuda başarılı olan yapım yoluna aynı şekilde devam ediyor.Bu sene Fifa mı Pes mi tartışmaları artık umarım son bulur. İlla bir tarafı tutmak zorunda hissetmemize gerek yok. En güzeli iki deneyimi de test etmek. Emin olun her iki oyunun da mükemmele yakın ve kusursuz yönleri var. Fifa tarafından bakıldığında oynanıştaki gerçeklik, ambiyansın mükemmelliği, Ultimate Team modu ve dahası herkesin deneyim etmesi gereken güzellikler. Kişisel görüşüm bu sene Fifa bir önceki oyunun bir gömlek daha üstünü olmuş. Kısacası en başarılı Fifa oyunu ile karşı karşıyayız. Topun keyfini çıkarın…

 


Kinguin.net Katkılarından Dolayı Teşekkür Ederiz.

kinguin_badge_WHITE

 


Yorum Yazın

Connect with Facebook