The Crew: Wild Run Oyun İnceleme

Açık Dünya’da Aracınla Kaybolmak…

Oyun dünyasının zamanla nasıl bir dönüşüm geçirdiğine şahit oluyoruz. Her geçen yıl dlc konsept öyle bir hal alıyor ki artık oyunların dlc şeklinde piyasaya çıktığına va tüm dlc leri birleştirdiğinizde bir oyun ancak edebildiğini şahit oluyoruz. Özellikle “Episode” kavramı ile bizlere sunulan ve topladığınızda “bir” oyun eden ancak her bir bölümü ayrı ayrı satın aldığınızda neredeyse 3 oyun parası vermeye mecbur bırakıldığınız yapımlara şahit oluyoruz. Bir dönem oyun içi satın almaların çok ön plana çıktığı oyunlar piyasadaydı. Daha sonra tamamen ücretsiz adı altında piyasaya sunulup özel üyelik satın almanızı zorunlu kılan oyunlar türedi. Ve en son gelinen noktada ise önce bir oyun neredeyse gelişimini tamamlamamış olarak raflarda yerini alıyor daha sonra “ek paket” adı altında “iyileştirmeler” vaad edilerek yeni dlc’si satın alınmaya zorlanılıyor. Bu da yetmez gibi yeni çıkan dlc yi satın almazsan bir sonraki ek paketi ve güncelleştirmeleri yükleyemezsin şeklinde diretmelere başvuruluyor. Oyun dünyasının bu yönde dönüşüm geçirmesinin son örneklerinden birisi de The Crew yapımının yeni paketi olan Wild Run.

 
The-Crew-Wild-Run-inceleme1
 

The Crew: Wild Run’ı incelemeye başlarken yukarıda belirttiğim veryansınla konsolu açtım. Sonuçta oyun severleri yolunacak kaz yerine koyan yapımcılara öfkelenmemek elde değil. Bu noktada paragöz yapımcıların başını çeken Ubisoft’un oyunun yapımcısı olması da öfkelenmemi haklı kılıyordu. Açıkçası uzun bir zamandan sonra bir oyuna negatif ön yargılarla başladım. Ana oyun olan The Crew’i çok uzun sayılamayacak kadar da olsa biraz oynamışlığım vardı. Oyunun tamamen MMO tarzında olması ve bu tarzın yarış araçları dünyasına yeni entegre edilmeye çalışıldığını düşündüğünüzde aslına bakarsanız The Crew cesurca bir adım atmıştı. Ancak özellikle ismine yakışmayacak bir sorunu vardı. O da “Ekip” bulma sorunu. Yani online oyuncu bulma konusunda yaşanan sıkıntılardı. Bu tarz oyunların olmazsa olmazı olan kalabalık bir server The Crew için hiçbir zaman söz konusu olmadı. Bu nedenle mükemmel olabilecek bir fikir aslında askıda kaldı. İşte Ubisoft bu hatadan ders almış olacak ki askıda duran The Crew’ı canlandırmak için kolları sıvadı. Her şeyi bir gözden geçirmeye kararlıydı.

Yakın zamanda beta sürecine tanıklık ettiğimiz Wild Run, bizlere The Crew ana oyununu fazlasıyla makyajlandıran, hatalarını ayıklayan ve oyunun dinamiklerini  harekete geçiren bir ek paket olduğu en başından hissettirdi. Özellikle yeni nesillere özgü olarak geliştirilen yapım her şeyden önce görsel detaylara ve efektlere el attı. Yapılması gereken en temel şeylerden biri olan teknik detayları güçlendirmekti. Sonuç itibariyle bu noktada başarılı olmuş bir oyunla karşı karşıyayız. Gerçekten de Wild Run görsel ve işitsel bakımdan fazlasıyla elden geçirilmiş duruyor.

 
The-Crew-Wild-Run-inceleme2
 

Wild Run bize en büyük sürprizi oyuna eklenen yeni “oyuncaklar” ile yapıyor yani araç çeşitliliği ile. Adından da anlaşılacağı üzere açık dünya oynanışının bir gereği olarak her türlü arazi koşullarına ayak uyduracak araçlara ihtiyacımız vardı ve bu araçlara Wild Run ile kavuşuyoruz. Devasa boyutlardaki arazi araçlarından tutun da Miami’nin virajlı sokaklarında trafiğe takılmadan gideceğiniz motosikletlere kadar bir çok araç türü kullanımımıza sunulmuş durumda.

Bu kadar araç çeşitliliği tek bir neden için bizlere sunuluyor o da oynanışı keyiflendirmek. Bu noktada oyundaki modların çeşidinde de biraz artışa gitmek gerekiyordu. Her ne kadar bu hususta bir şeyler yapılmaya çalışılmış olsa da bence fiyatına göre az kalmış durumda. Yani bir ek paket için bu kadar parayı verdikten sonra çok daha fazlasını beklemek hepimizin hakkı sanırım. Bana kalırsa bir çok oyuncu için açık dünya keşfi oyunun görevlerinden çok daha keyifli olacak.

 
The-Crew-Wild-Run-inceleme3
 

The Crew adından da anlaşılacağı üzere ekip halinde oynamayı bir nevi zorunlu kılan bir yapım. Elbette ki tek başınıza da tüm oyunu oynayabilirsiniz. Ancak bazı başarımları elde etmek ve oyundan aldığınız keyfi katlamak için kendinize iyi bir ekip bulmanız şart. Bunu başka ülkelerdeki oyuncular ile etkileşime girerek de yapabilirsiniz ancak şu bir gerçek ki kendi arkadaşlarınızdan oluşan bir ekip heyecanı, adrenalini ve keyfi fazlasıyla katlayacak.  kaldı ki oyundaki oyuncu sayısında ciddi bir artış söz konusu olmadığını da hesaba katarsanız kendi ekmeğinizi ve arkadaşlarınızı taştan çıkarmanız gerekecek.

Oyunun genel oynanış dinamiklerine gelecek olursak, aslında bu noktada ilk oyundaki temel hususların korunduğunu belirtmeliyim. Ancak yeni eklenen arazi araçları, motorlar ve diğer araçların entegrasyonu başarı ile sağlanmış. Kullanış açısından pek bir zorluk yaşamıyorsunuz. Zaten sonuç itibariyle bir simülasyon oyunu olmayan Wild Run, oynanış açısından işinizi fazlasıyla rahatlatıyor.

Gelelim zurnanın son deliğine yani genel değerlendirmemize. Açıkçası ilk paragrafta da belirttiğim gibi oyuna pahalı bir ek paket olması hasebiyle biraz ön yargılı yaklaştım. Ancak içerik açısından tatmin edici dozda yenilikler yapılmış. Özellikle yeni eklenen araçlar ile birlikte yarış keyfi had safhaya ulaşmış. Yakın zamanda araba yarışlarının eski gücünün kalmadığı da hesaba katıldığında fazla acımasız olmamak gerekir diye düşünüyorum. Bu türden hoşlananların ve devasa haritasında MMO yarış keyfi yaşamak isteyenlerin kaçırmaması gereken bir yapım olmuş.


2 Yorum Var

  1. asd dedi ki:

    wild run’ı oynamak için the crew’a sahip olmamız gerekli mi? wild run’ı direk alsak tüm oyunu mu almış oluyoruz yoksa sadece dlc olarak mı?

  2. asd ye cevap dedi ki:

    wild run sadece dlc paketidir ve fiyatı 70 tl dir

    The Crew + Wild Run ise 2 paketten oluşur ilk olanı ana oyun ikinci olanı dlc paketi fiyatı ise 150 tl dir

    Yni senin sorunun kısaca cevabı sadece wild run paketini alırsan elinde patlar ana paket olmadıktan sonra

Yorum Yazın

Connect with Facebook