Life is Strange: Episode 1 (İnceleme)

Her Yüzde Farklı Bir Hikaye Var…

Remember Me oyunuyla istediği ilgiyi bulamayan Dontnod yeni oyunu Life Is Strange’i biz oyun severlerin beğenisine sundu. Telltale’in açtığı yolun peşinden giden Life Is Strange ilk bölümü ile oyun dünyasına sağlam adımlar ile giriş yapmayı başardı. Değişim ve yenilik tüm dünyada her alanda kendini gösterdiği gibi oyun dünyasında da her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Yeni fikirler, yeni oynanış teknikleri, farklı kurgu ve daha birçok unsurda kendini gösteren değişimin etkilerini biz oyun severler zevk ve tercihlerimizle de oyun yapımcılarına hissettiriyoruz. Sıradanlaşan ve her dönem kendini tekrar eden yapımların yerini yenilikçi ve özgün fikirler alıyor ve bu yapımlara olan ilgi de bir hayli fazla oluyor. Telltale’in yarattığı etki ortada. İncelemenin konusunu teşkil eden Life Is Strange ilk duyurulduğunda özgün senaryosu ve oynanış sistemi ile farklılaşmayı başarmıştı. Ancak asıl merak edilen konu bu zeki fikrin nasıl işleneceğiydi. İşte beklenen gün geldi çattı ve bu yaratıcı fikrin somut halini değerlendirmek zamanı geldi…

 
Life-Is-Strange-inceleme1
 

Max adlı, 18 yaşına yeni basmış genç bir kızın hikâyesine tanıklık ediyoruz Life is Strange’de. Kendisi Blackwell Academy adlı bir okulda fotoğrafçılık okuyor, hatta çocukluğundan beri tek hayali de başarılı bir fotoğrafçı olmak. Çevresinde pek sevilmeyen, arkadaşı olmayan ve insanların kendisini “hipster” olarak nitelendirdiği bir kız. Bir gün derste uyuya kalıyor ve kendisini korkutan bir kâbus görüyor, sınıftan çıkıp tuvalete gittiğinde ise başına garip bir olay geliyor ve zamanı geri alabilme özelliğini fark ediyor. Max, bu yeteneğini “iyilik” namına kullanmaya karar veriyor. Life Is Strange tam anlamıyla bu geriye alma sistemi üzerine kurulu. Birileriyle konuşuyorsunuz ve karşımıza sonuçlarının bize yansıyacağı bir durum çıkıyor, mesela bir arkadaşınızın hoşuna giden bir şey hakkında siz kötü bir şey söylüyorsunuz. Elbette onun size nasıl tepki vereceğini bilemediğinizden tüm cahilliğinizle aklınızdan geçen ilk şeyi söyleme cüretinde bulununca karşıdaki kişi ister istemez tepki veriyor. Ama endişelenmeyin, artık onun neye sinirleneceğini, ya da ne duymak istediğini bildiğinizden zamanı geri sararak bu durumu tam tersine çevirebilirsiniz.

 
Life-Is-Strange-inceleme2
 

Hemen söyleyeyim ki kesinlikle başarılı bir iş çıkarılmış. Fikir olarak oldukça riskli bir işe girişilmişken bu risk gayet iyi yönetilmiş ve sonuç olarak uzun süre unutulmayacak kült bir yapım meydana getirilmiş. Life is Strange’in oynanabilirlik kısmı hakkında diyecek pek bir şey yok çünkü ortada pek bir “oyun” yok. Son dönemdeki adventure oyunlarındaki modaya bunda da ayak uydurulmuş. Adeta interaktif bir film gibi ilerliyoruz. Karşımıza çok nadir bulmacalar çıkıyor ve bunları çözmek hiç zorlamıyor. Buna rağmen diyaloglar, monologlar hepsi çok doyurucu geldi. Çevredeki çoğu nesneyle iletişime, etkileşime geçebiliyoruz ve Max’in iç sesini dinlemek bile bir dizi, bir film havası yaratıyor.

 
Life-Is-Strange-inceleme3
 

Telltale’ın macera oyunlarının da bana göre öğrenmesi gereken şey bu. Oyun içerisinde yapmamız gereken asıl şeyin dışında 30 tane daha etkileşim yapabileceğimiz şeyin olması, oyunu daha oynanabilir ve sürükleyici kılıyor. Görev içerisinde yarım saatimizi bile boş boş dolaşarak harcayabiliyoruz; nitekim bu bize boşluk hissi vermiyor. Hikâyenin ilgi çekici yönleri gayet iddialı ve cesurca hazırlanmış. Bu açıdan özgün fikri tebrik etmek gerekiyor, ancak uygulama açısından bakıldığında teknik açıdan bazı sıkıntılar göze çarpmıyor değil. Öncelikle bu başarılı kurgu ilerleyiş açısından daha cesur olabilirdi. Özellikle görsel detaylar bakımından daha önce de belirttiğim gibi yapımcı firma iyi iş çıkarmış. Bol ışıklı, rengârenk bir palet kullanılmış. Ayrıca karakter tasarımları da mükemmel olmasa da oldukça başarılı iş çıkarmış.

Oyundaki seslendirmeler kusursuz derecede kaliteli ve kullanılan indie müzikler de oyunun atmosferine uygun seçilmiş. Life is Strange özellikle kurgusal açıdan uzun zaman unutulmayacak bir yapım. Bu türün müdavimleri açısından ise kesinlikle alınması ve denenmesi gereken farklı bir lezzet sunmuş. Son dönemde oyun dünyasında sert esmeye başlayan özgün fikirlerin devam etmesi dileğiyle…
 

Playstore’a Katkılarından Dolayı Teşekkür Ederiz.

 


Yorum Yazın

Connect with Facebook