-->
Sony 4K Dünyasının Zenginliğini Evlere Taşıyor

Yüksek görüntü ve ses kalitesi CES 2014’te tüketicilerle buluştu Sony, dünyanın en büyük tüketici elektroniği Fuarı CES 2014’te 4K alanındaki en son gelişmelerini sundu. Hızla genişleyen 4K uyumlu ürün yelpazesinde 4K televizyonlar, medya oynatıcılar, projektörler, video kameralar ve fotoğraf makineleri yer alıyor. Sony, evde 4K izleme deneyimini zenginleştirmek için ise çeşitli içerik sağlayıcılarla işbirlikleri yapıyor. […]

24.01.2014 | ulasufuk

Yüksek görüntü ve ses kalitesi CES 2014’te tüketicilerle buluştu

Sony, dünyanın en büyük tüketici elektroniği Fuarı CES 2014’te 4K alanındaki en son gelişmelerini sundu. Hızla genişleyen 4K uyumlu ürün yelpazesinde 4K televizyonlar, medya oynatıcılar, projektörler, video kameralar ve fotoğraf makineleri yer alıyor. Sony, evde 4K izleme deneyimini zenginleştirmek için ise çeşitli içerik sağlayıcılarla işbirlikleri yapıyor.

Sony, 4K alanındaki en son gelişmeleri, Las Vegas’ta 7-10 Ocak tarihleri arasında düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olan 2014 Uluslararası CES Fuarı’nda görücüye çıkardı. Sony, 4K içeriğin izlenebildiği görüntüleme ortamlarının sayısını artırarak 4K uyumlu ürün yelpazesini hızla genişletip, evlerdeki 4K görüntüleme deneyimini daha da zenginleştiriyor.

4K Tüketici Ürünleri evlerde yerini alıyor

Evdeki 4K dünyasını zenginleştirmek için Sony’nin genişleyen 4K ürün yelpazesine yeni televizyonlar, ev sineması projektörü ve video kamera modelleri de katıldı. Sony, aynı zamanda yeni kodekler ile artan uyumluluk gibi düzenlemelerin yanı sıra kullanıcıların 4K görüntülerini dijital fotoğraf makinelerinden kolaylıkla aktarmasına imkân vererek de 4K içeriğin tadının çıkartma yollarının sayısını artırıyor.

Ø 4K BRAVIA® TV yelpazesinin yeni üyeleri

² 49 inçten 85 inç’e ulaşan dokuz model içeren üç seri piyasaya sürülüyor. 2013 yelpazesi, 55 inç ila 84 inç arasındaki beş modeli içine alan üç seri sunuyordu. En son modeller, Sony’nin çeşitli içerikleri gözalıcı 4K’ya yükseltebilen 4K X-Reality® PRO görüntü motoru, geniş renk gamlı TRILUMINOS® Ekran ve Sony’nin daha derin siyahlar, daha detaylı ton geçişleri ve yüksek pikler sunan yeni X-tended Dynamic Range® PRO teknolojisi gibi teknolojileri içinde barındırıyor. Tüm bu teknolojilerin bileşimi standart 4K çözünürlüğün ötesine geçen bir genel görüntü kalitesi sunuyor.

² 2014 4K BRAVIA TV’ler, internet akışları ve diğer kaynaklardan alınan 4K/60p içeriği ek cihazlara ihtiyaç kalmaksızın göstermeyi mümkün kılan en son H.265/HEVC (Yüksek Verimli Video Kodlama) video sıkıştırma formatı ile uyumlu bir dekoder içeriyor.

² 2014 4K BRAVIA TV’ler spor karşılaşmaları gibi hızlı hareketler bulunan 4K/60p içeriklerin kolaylıkla gösterilebilmelerini mümkün kılan sinyalleri de HDMI 2.0 üzerinden alabiliyorlar. Aynı zamanda mobil cihazlardan 4K içeriği destekleyen MHL 3.0 ile de uyumlular.

Ø Gelecek nesil 4K medya oynatıcı prototipi ile gelecek evinizde!

² Yeni medya oynatıcı, Sony’nin ayrıcalıklı 4K dağıtım hizmeti “Video Unlimited 4K” ile uyumlu. İçeriği 100 Mbps’lik maksimum bit hızı ile oynatabilen medya oynatıcı, izleyicilerin yüksek resim ve ses kalitesinin keyfini, internet bağlantısının sağladığı istikrarla sürebilmesine imkan veriyor.

² H.264/MPEG-4 AVC’ye (Gelişmiş Video Kodlama) ek olarak, bu yeni 4K medya oynatıcı gelişmiş HEVC sıkıştırma formatı ile uyumlu bir dekoderi de içinde barındırıyor. Bu dekoder, izleyicilerin 4K/60p içeriğin ve yakında sunulacak yeni 4K gerçek zamanlı veri akışı hizmetlerinin tadını çıkarabilmesini sağlamak üzere tasarlandı.

² Ayrıca, bir XAVC S dekoder de içeriyor. Bu dekoder müşterilerin “FDR-AX100” ve  “FDR-AX1” 4K Handycam®ler ile çekilen 4K videoları, 4K medya oynatıcının dahili sabit sürücüsüne kaydetmesine ve bu videoları bir 4K TV üzerinde oynatmasına imkân veriyor.

4K tüketici ev sineması projektör yelpazesi genişletiliyor

² İki yeni model olan “VPL-VW500ES” ve “VPL-VW1100ES” 2013 sonbaharında Sony’nin ev tiyatrosu projektör yelpazesine eklendi. Bu modellerin her ikisi de HDMI 2.0 üzerinden 4K/60p giriş alabiliyor.

² Lens boyut ve ağırlığının azaltılması, optik bileşen yerleşiminin yeniden tasarlanması ve diğer düzenlemeler sayesinde, “VPL-VW500ES”in boyutlarında belirgin bir azalma oldu. (“VPL-VW1000ES”e kıyasla, hacimde %33 ve ağırlıkta %30 oranında düşüş oldu). Sony, 4K projektörlerin eve yerleştirilmesini daha da kolaylaştırarak bunları daha da geniş bir müşteri kesimine sunmayı amaçlıyor.

Ø Sony’nin 4K tüketici Handycam® yelpazesine kompakt “FDR-AX100” modeli eklendi

² Mevcut “FDR-AX1” modelinin yaklaşık dörtte biri boyutunda olan “FDR-AX100” 14,2 efektif megapiksellik arkadan aydınlatmalı 1.0-tip Exmor R™ CMOS sensöre sahip ve görüntüleri sadece 4K’nın sunabileceği gerçekçilik, detay ve derinliği ele sığan, kompakt bir gövde içinde yakalıyor.

² XAVC S formatında kayıt yapabilmesi yaklaşık 130 dakikalık 4K video kaydını (bir 64GB XQD bellek kartı kullanırken) mümkün kılıyor.

² 4K görüntülerin kaydedilmesine ek olarak, FDR-AX100 aynı zamanda olağanüstü sonuçlar için her 4K karesindeki muazzam miktarlarda veriyi kullanarak 4K görüntüleri çok yüksek kaliteli 2K’ya (Full HD) indirgeme yeteneğine de sahip. Cihaz aynı zamanda kullanıcıya bir 4K görüntünün daha sonra Full HD 2K TV’de izlenmek üzere “kırpılacak” kısmını da serbestçe seçme ve kesip çıkarma imkânını da sağlıyor.

Ø Dijital fotoğraf makinelerindeki fotoğrafların görüntülenmesi (HDMI Kablosu/Wi-Fi)

² Aralarında çıkışı CES 2014’te duyurulan “α5000” ile 2013 sonbaharında piyasaya sürülen “RX10,” “α7” ve “α7R”in de bulunduğu Sony fotoğraf makineleri, yüksek çözünürlüklü fotoğraf verilerini fotoğraf makinesi üzerinde 4K’ya (3840×2160) çevirerek bunları HDMI kablosu üzerinden görüntüleyebiliyor.

² Fotoğraf verileri aynı zamanda Wi-Fi üzerinden kablosuz olarak uyumlu TV modellerine de aktarılabiliyor.

4K İçerik Dünyası

Evde 4K izleme deneyiminin tadına varmak için, mevcut 4K içeriklerin çeşitliliğinin artırılması ve içeriğin keyfini sürmenin farklı yollarının geliştirilmesi de hayati bir önem taşıyor. Bu amaca yönelik çalışmalar kapsamında, Sony bazıları ortaklılar aracılığıyla olmak üzere 4K video ve fotoğraf görüntü hizmetlerinin hayata geçirilmesi ve yeni kodeklerin desteklenmesi ve benimsenmesi gibi çeşitli çalışmalarda bulunuyor.

Ayrıca Sony, FIFA’nın 2014 FIFA World Cup™ finalini 4K olarak sunmasını sağlamak üzere teknik destek de sağlayacak.

Ø Sony’nin 4K dağıtım hizmeti “Video Unlimited 4K”nın Genişletilmesi

² Eylül 2013’teki lansmanından bu yana, Sony’nin yeni filmler eklediği ve arşivini genişlettiği 4K içerik dağıtım hizmeti “Video Unlimited 4K”, 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle kullanıcılara 140’ı aşkın filmi satın alma imkânını sunuyor. Sony mevcut filmlerin sayısını artırmaya devam etmeyi planlıyor.

² İçeriği 100 Mbps’lik maksimum bit hızı ile oynatan hizmet, kullanıcıların Hollywood filmleri gibi seçkin 4K içeriklerin yüksek görüntü ve ses kalitesinin keyfini, internet bağlantısının sağladığı istikrarla sürebilmesine imkan veriyor.

Ø  “Netflix” işbirliğiyle daha fazla 4K içerik

² Sony’nin CES 2014’teki basın toplantısı sırasında, merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Netflix Kurucu Ortağı ve İcra Kurulu Başkanı Reed Hastings, Netflix’in Sony ile işbirliğinin ayrıntılarından bahsettikten sonra, şirketin tüketicilere ilk 4K UltraHD eğlence sunan firmalar arasında olma niyetini de belirtti.

² Netflix, 2014 yılının ilk yarısı içinde hizmet sunduğu tüm ülke ve bölgelerde 4K UltraHD içerik sağlamaya başlamayı planlıyor.

² 2014 4K BRAVIA TV’lerin içinde bulunan, en son “HEVC” video sıkıştırma formatı ile uyumlu dekoder, bu televizyonların internetten gerçek zamanlı veri akışı ve diğer kaynaklardan 4K/60p içeriği, ek hizmetlere gerek kalmaksızın göstermesine imkân veriyor. Ayrıca, Sony, BRAVIA TV’lerini daha hızlı oynatımlı, daha iyi bir Netflix deneyimi sağlamak üzere optimize etti.

Ø  4K çözünürlükte “YouTubeTM” içeriği için işbirliği

² Sony, gelecekte YouTube™ içeriklerinin VP9 formatı üzerinden 4K çözünürlükte sunulmasını sağlamak üzere YouTube™ ile birlikte çalışmalarını sürdürüyor.

Ø  “Blu-ray Disc™ Mastered in 4K” film yelpazesi genişliyor

² Sony, 2013 yılından bu yana 4K çözünürlük ile çekilen veya yeniden düzenlenen ve Full HD Blu-ray diskler üzerinde depolanan içerikler sağlıyor. Sony, film sayısını artırmaya devam ediyor; 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle mevcut toplam film sayısı 20’ye ulaştı. Sony, bundan sonra da 4K olarak yeniden düzenlenen film kataloğunu zenginleştirmeye devam etmeyi planlıyor.

Ø PlayMemories Online” hizmetinde heyecan verici gelişmeler

² Sony’nin 4K fotoğraf görüntülerinin, 4K BRAVIA TV’ler üzerinde görüntülenmesi için kullanılabilen bulut tabanlı fotoğraf ve video hizmeti “PlayMemories Online” gelişmeye devam ediyor. Hizmet, kullanıcıların yıllar içinde oluşturulan fotoğraf koleksiyonlarını görüntülemesine, aile ve dostlarla paylaşılmış olan albümlerin tıpkı bir TV programı gibi 4K slayt gösterimi formatında, arka planda müzik ile oynatılmasına imkan veriyor.

² Nisan 2012’deki lansman sırasında 6 ülkede hizmete sunulan hizmet, Ocak 2014’ten itibaren 27 ülke ve bölgeye ulaştırılacak.

Ø Seçkin fotoğraf topluluğu “500px”ile işbirliği

² 2014 4K BRAVIA modelleri, BRAVIA müşterilerinin yüksek kaliteli 4K fotoğraflara dünyanın dört bir yanından televizyonları üzerinden kolaylıklar erişebilmesine ve bunların keyfini sürebilmesine imkân veren seçkin fotoğraf topluluğu “500px”e erişebilecek.

Ø 4K yayın coşkusu 2014 FIFA World CupTM’ta

² Sony, kapsamlı 4K canlı prodüksiyon çözümleri ile, sektör ve yayıncılık profesyonelleri için de çekimden görüntülemeye kadar geniş bir yelpazeye yayılan kilit ürünler, sistemler ve iş akışları sunuyor.

² Sony, FIFA’nın 2014 FIFA World Cup finalini 4K olarak yayınlamasına imkan verecek teknik desteği de sağlayacak.

Sony, büyüyen 4K ekosistemini genişletmek ve 4K görüntüleme deneyimini ilerletip zenginleştirmeye devam etmek için Sony grubu genelindeki işbirliğini ve ortakları ile gerçekleştirdiği girişimleri sürdürecek.

BASIN BÜLTENİPopüler Haberler


Ubisoft tarafından geliştirilen Far Cry serisinin yeni oyunu Far Cry 7 için heyecan verici bir söylenti ortaya çıktı!


Stunlock Studios’un vampir temalı aksiyon rol yapma oyunu V Rising için heyecan verici bir güncelleme yayınlandı!


Marvel’s Spider-Man 2 hayranları dikkat! Sony tarafından PlayStation 5 konsolları için piyasaya sürülen ve resmi bir PC sürümü bulunmayan oyun, mod geliştiricileri tarafından güncellendi ve PC’ye taşındı!


Zombi hayranları heyecanlanın! The Fun Pimps imzalı 7 Days to Die, yaklaşık 11 yıllık bir bekleyişin ardından tam sürüme kavuşuyor!