-->
XCOM: Enemy Within Ön inceleme

Savaş Kaldığı Yerden Devam Ediyor… Strateji oyunları içerisinde Xcom serisinin yeri benim için her daim ayrı olmuştur. Sonuçta yaklaşık 18 yılı aşkın süredir devam eden bir seri olması nedeniyle benim gibi eski bir oyuncu ile kurduğu bağ bir hayli güçlü oluyor. Yıllardır biz bu uzaylı yaratıklarla savaşmaktan nasıl bıkmadıysak Xcom serisi de her oyununda bizleri […]

31.10.2013 | ulasufuk

Savaş Kaldığı Yerden Devam Ediyor…

Strateji oyunları içerisinde Xcom serisinin yeri benim için her daim ayrı olmuştur. Sonuçta yaklaşık 18 yılı aşkın süredir devam eden bir seri olması nedeniyle benim gibi eski bir oyuncu ile kurduğu bağ bir hayli güçlü oluyor. Yıllardır biz bu uzaylı yaratıklarla savaşmaktan nasıl bıkmadıysak Xcom serisi de her oyununda bizleri daha da şaşırtmaktan bıkmamıştır. Geçen sene yayınlanan ve ben dahil bir çok oyun eleştirmeninden yüksek notlar alan Enemy Unknown ile serinin şekli bir hayli değişmiş olsa da gönlümüzdeki Xcom algısı her zaman aynı kalmıştır. Uzaylılarla savaşta her yol mubahtır. İşte bu minvalde değerlendirildiğinde oldukça yenilikçi ve sürükleyici olan Enemy Unknown yapımının oynanış süresinin kısıtlı olması belki de oyunun en eleştirilen yönlerinden biriydi. Bir çok geliştirme yaptıktan sonra oyunun tam keyfini doyasıya çıkaracakken sona gelmiş olmak derin bir hüzün bırakıyordu. Bu durumun geniş bir dlc ile zenginleştirileceği haberleri geldiğinde buna en çok benim gibi serinin fanatikleri sevinmiştir. Yaklaşık 1 yıllık bekleyişten sonra oldukça doyurucu bir dlc ye kavuşmanın sevincini sizlerle paylaşmanın verdiği heyecanla bu ön incelemeye başlamak istiyorum.
 
XCOM Enemy Within on inceleme2
 
Her ön incelemede olduğu gibi bu ön incelemede de oyunun gelişim aşamasında olması nedeniyle gördüğüm teknik sorunları göz ardı edeceğimi belirterek başlamak istiyorum. Bir ek paket olan Enemy Within sizin de tahmin edeceğiniz üzere ana oyun gereksinimi duyarak piyasaya çıkıyor ve ek paketin ücreti de neredeyse ana oyun fiyatında yurt dışında 30 dolardan satılan yapım bu yüksek ücretiyle ne kadar doyurucu bir içeriğe sahip olduğunu da gösteriyor aslında. Zaten yapımcı firma Fraxis Games oyunun tanıtımında bir ek paket olmasına rağmen ana oyun kadar özendiklerini belirtmişlerdi.
 
XCOM Enemy Within on inceleme4
 
Enemy Within sahip olduğu yeniliklerle gerçekten bir ek paketten öteye geçiyor. Oyunun keşke şu da olsa denilen birçok eksiğini kapatmanın yanı sıra getirdiği birçok yenilikle de doyurucu bir deneyim sunuyor. Oyunun genelinde yaptığı ilk yeniliklerden biri askeri birimleriniz üzerindeki değişiklik ve kişiselleştirme menüsü oluyor. Serinin diğer oyunlarını oynayanlar iyi bilirler ki oyundaki sahip olduğunuz birimler en kıymetli hazineniz. Bölümleri geçtikçe rütbeleri gelişen bu askerlerin bir bölümde ölümleri de sonsuza kadar onları kaybetmek anlamına geliyordu. Bu güzel düşünülen sisteme bir de bu karakterleri olabildiğince kişiselleştirmenin eklendiğini hayal edin. İşte bu yenilik sayesinde artık birliklerinizin seslerinden tutun da konuştukları dillere kadar birçok öğeye müdahale edebiliyorsunuz.
 Popüler Haberler


2K, bugün TopSpin 2K25 Centre Court Passes’iduyurdu, bu launch içerik programı ve aylarca yeni zorluklar ve ödüller sunuyor.


Orta Çağ’ın Gerçekçi Dünyası Geri Dönüyor!


Fallout dizisinin yayınlanmasıyla beraber Fallout 4, Avrupa’da en çok satan oyun unvanını ele geçirdi!


Sega’nın efsanevi beat’em’up oyunu Golden Axe, Comedy Central tarafından animasyon dizisi olarak yeniden hayat buluyor!