The Walking Dead – Part 1: A New Day İnceleme

Ölmek Mi, Geride Kalan Olmak Mı Daha Zor…

Popüler kültürün en önemli öğesi haline gelen Tv dizilerinin dijital oyun dünyasına uyarlanmasını son dönemde sıkça görmeye başladık (Game of Thrones, Prison Break…) ve gidişat şunu gösteriyor ki bundan sonra da popüler dizilerin oyunlarını sıklıkla göreceğiz. İşte tüm dünyanın ilgi ile izlediği ve adeta tüm dünyaya zombileri sevdiren dizi The Walking Dead’in adventure tarzı oyunu da bunlardan biri. Bakalım adventure tarzının en iyi yapımcılarından Telltale Games nasıl bir uyarlama sunmuş bizlere.

Öncelikle  The Walking Dead başlıktan da anlaşılacağı üzere daha önceki bir çok adventure oyununda olduğu gibi bölüm bölüm bizlere sunulacak. Toplamda 5 bölümden oluşacak yapımın her bölümü birer aylık zaman diliminde piyasaya sunulacak. Bir nevi dizi kurgusu yansıtılmaya çalışılmış. Her bölümden sonra yeni bölümde bir önceki bölümlerde neler olduğu kısaca anlatılacak (Previously on The Walking Dead durumları yanı…). Bu sunum tekniği ile dizinin tekniği uyuşsa bile oyunun hikayesinde kitaba bağlı kalınmış. Yani diziden farklı bir hikaye söz konusu. Bu bağlamda oyunun detaylarına geçelim…
 

 
Uzun ve eyaletler arası bir otobanda, bir polis arabasının içinde, elleri kelepçeli olarak arka koltukta oturan kahramanımız karşılıyor bizi. Lee EVERETT. Evet kahramanımız Lee arka koltukta polis memuru ile sohbetine başlıyor. Bizde bu uzun girizgaha yer yer vereceğimiz cevaplar ile dahil oluyoruz. Oyunun en önemli kurgusu diyaloglarda yapacağımız seçenekler diyebilirim. Öyle ki, bazen çok acele bir şekilde karar vermemiz gerekebiliyor. İşte bu durumlarda yapacağımız tercihler oyunun gidişatını tamamen değiştirebildiği gibi, oyundaki bir karakterin sonunu da getirebiliyor. Ayrıca oyunun ana temalarından -belki de en iyi hissettirdiği teması- olan güvensizlik hissi nedeniyle kişilerle yapacağımız diyaloglarda vereceğimiz tutarsız cevaplar bize karşı cephe almış bir grup oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle diyalog sistemi The Walking Dead’in en önemli öğesi olmuş.
 

 
Tekrar kahramanımızın polis otosundaki yolculuğuna dönecek olursak, uzun yolculuğun sonuna doğru her şey hoş sohbet ilerlerken otobanın ortasında bir şey belirir, tüm uyarımıza rağmen feci kaza gerçekleşir ve kendimizi paramparça olmuş polis aracında uyanmaya çalışırken buluruz. İşte bu noktadan sonra her şey farklılaşmaya başlar. Hafif hafif kendimize geldiğimizde arka koltukta sıkışmış bir şekilde olduğumuzu fark ederiz. Lee buradan kurtulmanın yolunu ararken oyun da bize oynanış dinamiklerini tanıtmaya başlar. Klasik point-click tarzı adventure ile yer yer quick time event özelliklerinin harmanlandığı oyun yapısı gayet başarılı kurgulanmış. Zaten oyuna ilk girişte size zorluk seçenekleri sunuluyor. İlk seçenekte oyun boyunca size yol gösteren click noktalarının gösteren yardım açık oluyor. Diğer zor seçenekte ise her şeyi siz araştırıp buluyorsunuz.
 


Yorum Yazın

Connect with Facebook