-->
Sami Onur ile Modern Warfare 3 Hakkında Röportaj

Infinity Ward’den Sami Onur ile oyun dünyası ve Modern Warfare 3 hakkında konuştuk. Sami Onur ismini Call of Duty  Modern Warfare 2 oyunu ile tanıdı.

20.11.2011 | ulasufuk

Infinity Ward’den Sami Onur ile oyun dünyası ve Modern Warfare 3 hakkında konuştuk.


Türk oyun severler Sami Onur ismini Call of Duty  Modern Warfare 2 oyunu ile tanıdı. Sami Onur bu oyundan önce neler yaptı?

Sami Onur : Sırasıyla Fight Club, Golden Eye: Rogue Agent, Medal of Honor: European Assault, COD 2, COD 4: MW, COD 6: MW2 ve şimdi piyasaya çıkan MW3.

En çok hangi oyun projesini yaparken keyif aldınız?

Sami Onur : Bunu cevaplamak zor, her oyun projesinde zevk aldığım işler yaptım, ama sanırım COD 4: MW, ve MW3 diğerlerine göre biraz daha ağır basar.

Sami Onur şu an neler yapıyor, çalıştığı yeni projeler var mı?

Sami Onur : Evet, MW3 üstünde çalışıyorum, oyunun grafiklerini yapıyorum.

Ortalama oyun projeleri ne kadar sürede tamamlanıyor?

Sami Onur : 2 sene kadar.

Oyun firmalarının çalışma ortamları nasıl ?

Sami Onur : Firmadan firmaya değişiyor. Bizim ofiste tempo yüksek ve fazla mesai söz konusu olmadığı zaman, arkadaşlarla pinpon, langırt oynamak, spor salonunda antrenman yapmak, street fighter oynamak, ya da beraber müzik yapmak gibi şeylere vakit ayırmamız söz konusu olabiliyor. Ayda bir ofis partisi oluyor. Fazla mesai söz konusu olduğu zaman ofis herkese sipariş ettiği öğle ve aksam yemeğini temin ediyor. Arkadaşlık ortamının iyi, yardımlaşmanın fazla olduğu keyifli bir ortam diyebilirim.

Bir oyunda en dikkat ettiğin özellikler nelerdir ?(Grafik, oynanabilirlik, sesler gibi)

Sami Onur : Benim uzmanlık konum grafikler olduğu için bu konuya dikkat ediyorum en çok. Onun dışında oynanabilirlik, animasyonlar ve zamanlama, hikaye anlatımı gibi konularla ilgileniyorum vakit buldukça.

Sami onur hangi oyunları oynar?

Sami Onur : En çok oynadığım oyun PES, onun dışında çeşitli FPS, strateji, RTS, aksiyon ve araba yarışı oyunlarını severim.

Bu kadar oyunların içinde olunca oyunlardan sıkılma oluyor mu?

Sami Onur : Sıkılma kendi oyunumuz için değil de başka oyunlar için söz konusu olabiliyor. Zaten ofiste kalite kontrol ekibi dışında çalışma saatleri dahilinde kimse sürekli oyun oynamıyor. Sonuçta bir çok çalışan için oyunu test etmek oyun geliştirmenin sadece bir kısmı.

Sizden başka oyun firmalarında çalışan tanıdığınız Türk’ler var mı ?

Sami Onur : Evet var. Giray var Blizzard da, bir de Cemre var.Onun şu an nerde olduğunu bilmiyorum, uzun zamandır görüşmedik. Bir de Sony de çalışan, sadece ismen bildiğim Tolga var.

Crytek in sahipleri yerli kardeşlerle tanıştınız mı ?

Sami Onur : Hayır, böyle bir fırsat olmadı.

İleriye dönük kariyer planlarınızda Türkiye’ye geri dönmek var mı ?

Sami Onur : Yakın zaman için söz konusu değil, belki ileride olabilir.

Türkiye oyun sektörü hakkında neler düşünüyorsun?

Sami Onur : Açıkçası TR oyun sektörünü pek takip edemiyorum, ama bazı arkadaşların içinde bulundukları zorluklara rağmen güzel işler yaptıklarını biliyorum.

Ülkemizin oyun sektöründe söz sahibi olması için neler yapması gerekir?

Sami Onur : Eğitim ve organize olmak işin çok önemli bir kısmı, tabi bunun için yatırım yapılması gerekir. Bazı üniversiteler bu konuya daha fazla önem vermeye başladılar, mesela ODTÜ de bir grup arkadaş var. Bu artarsa ülkemiz bu konuda söz sahibi olacaktır.

Senin gibi olmak isteyen genç arkadaşlara ne tavsiye edersin ?

Sami Onur : Önce iyi İngilizce öğrenmelerini öneririm. Bu sayede çeşitli kaynaklara ulaşıp kendilerini geliştirebilirler. Tabi mümkünse üniversitede konuyla alakalı bir bolüme girip çok çalışmaları da bu arkadaşlar için önemli bir adım olacaktır…

Son olarak Hayatımız Oyun takipçilerine ne söylemek istersin?

Sami Onur : Öncelikle oyuncuları bilgilendiren röportajlar ve haberler yaptığınız için sizi kutlar, bu röportaj için teşekkür ederim. KEEP UP THE GOOD WORK (iyi iş çıkarmaya devam. ;))

Röportaj: Ufuk DeğirmenciPopüler Haberler


Warhammer Age of Sigmar: Realms of Ruin’de İki Yeni Kahramanla Ölümün veya Kaosun Zaferini Müjdeleyin; Kurdoss Valentian ve Gaunt Summoner 20 Mart’ta Ortaya Çıkıyor.


“Escape From Tarkov: Arena” oyunu bir Reflex güncellemesi alıyor


Türkiye’nin en dinamik girişim alanlarından biri olan oyun sektörüne NBL Games ile yeni bir heyecan geliyor.


Küresel teknoloji devi Xiaomi’nin “her kare ikonik” sloganıyla tanıtılan serisinin Redmi Note 13 temel modeli 11,999 TL tavsiye edilen son kullanıcı fiyatıyla raflarda yerini aldı.