Gears Of War 3 Oyun İnceleme

Takımı toplayın, savaş kaldığı yerden devam ediyor…

Sanırım Xbox denildiğinde ilk akla gelen oyunlardan biridir Gears of War. İlk oyunu 2007 yılında piyasaya sürüldüğünde ortalığı kasıp kavuran, hemen arkasından ilkinin başarısının üstüne daha da katarak efsane bir seri haline dönüşen Gears Of War serisinin üçüncü ve son oyunu Gears Of War nihayet huzurlarınızda. Oyunun detaylarına geçmeden önce seri hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Oyunun konusu çoğumuza yabancı gelmeyen bir konu aslında, bilim kurgu romanlarında sıkça karşılaştığımız gibi dünyanın enerji kaynakları tükenmiş, yeni kaynaklar arama ihtiyacı hasıl olmuştur. Ve bu enerjinin kaynağı Sera adında bir gezegende bulunmaktadır. Ancak bu enerji kaynaklarını insanlar ile paylaşmak istemeyen çirkin ev sahiplerimiz insanlığa karşı amansız bir mücadeleye girişirler. Bu direnişte baş kahramanımız Marcus Fenix ve ekibidir…
 

 
Gears Of War 3 ün hikayesi, Jacinto şehrinin batmış olduğu Gears Of War 2’den 18 ay sonrasında başlıyor. Coalition Of Goverments (COG) Başkan Prescott tarafından terk edilmesinden sonra dağılmıştır ve yaşam savaşı veren insanoğluna eşlik eden bir savaş gemisindeki Delta takımı tarumar edilmiştir. Akabinde, Marcus kısa süre içerisinde babasının halen yaşamakta olduğunu öğrenir ve babasının insan ırkının tamamını kurtarabilecek bir şey bulduğunu düşünmektedir. Marcus Fenix ve Delta takımı’nın gerisi onu bulmak ve kurtarmak için harekete geçmektedir. Aslına bakarsanız oyunun hikayesi çok derin değil ama bu kimin umrunda ki, soluksuz bir aksiyon duygusu bütün hikayenin derinliğini tek başına sağlıyor. Önceki oyunlardan tanıdığınız ve sevdiğiniz tüm karakterler şan ve şçhretleri ile tekrara karşınıza çıkıyor. Oyun muhteşem bir girizgahla açılıyor ve oyunun ana konusunu oluşturan insanoğlunun sefalet sorunu çok başarılı bir şekilde vurgulanıyor. Serinin daha önceki oyunlarını oynadıysanız konunun ne şekilde ilerleyeceğini az çok tahmin edebilirsiniz.
 

 
Gears Of War 3’te daha önceki oyunda yer alan silahlar ve yeni eklenenler ile birlikte çok fazla silah seçeneğinizin olacağı aşikar. Özellikle yakın mesafede çok etkili olan Sawed-Off Shotgun ve çok büyük hasar veren Retro Lancer oldukça etkileyici. Düşmana yakın mesafaden saldırdığınızda delerek parçalayan etkisi ile ve çok iyi hissedilen geri tepme hissi ile oyunda tasarlanan silahların gerçektem başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca oyunda daha önceki oyunlarda adeta devrim yaratan çok başarılı siper sisteminin daha da geliştirildiğini söylemeden geçemeyeceğim.
 


Yorum Yazın

Connect with Facebook