-->
Apple, Xbox Game Pass Kullanımına Yeşil Işık Yaktı

Teknoloji devi Apple, oyun abonelik ve bulut oyun hizmetlerine yönelik tutumunda değişiklik yaparak yeni hamlelerini duyurdu.

29.01.2024 | ulasufuk

Teknoloji devi Apple, oyun abonelik ve bulut oyun hizmetlerine yönelik tutumunda değişiklik yaparak yeni hamlelerini duyurdu. iOS cihazları için sunulan App Store’da artık Xbox Game Pass uygulamasına erişim sağlanabilecek.

Microsoft, bulut oyun hizmeti olan xCloud’u Eylül 2020’de kullanıcılarla buluşturmuştu ancak bu hizmet, iPhone ve iPad gibi Apple cihazları için kullanılamıyordu. Bu durum, Apple’ın kendi politikaları doğrultusunda bulut oyun hizmetlerini engellemesinden kaynaklanıyordu. Ancak Ağustos 2022’de, Xbox Game Pass uygulaması Apple’ın şirket kurallarına uymadığı gerekçesiyle App Store’da yer alamamıştı.

Ancak şu an geldiğimiz noktada, Apple’ın web sitesinde “Küresel çapta kullanıcılara daha iyi hizmet ve deneyimler sunmak için bulut oyunlara ve mini programlara yönelmeyi hedefliyoruz” gibi ifadeler yer alıyor. Bu açıklamaların ardından ilerleyen süreçte abonelik hizmetleri ve bulut oyun sistemlerinin Apple cihazlarında yer alması bekleniyor.Popüler Haberler


Bethesda Softworks’un yayıncılığını üstlendiği ve Tango Gameworks ekibi tarafından geliştirilen ritim tabanlı aksiyon-macera oyunu Hi-Fi RUSH, şimdi PlayStation 5 konsollarına geliyor.


Konami Digital Entertainment B.V. ve WayForward, efsanevi run-‘n’gun video oyunu serisi Contra’nın heyecanla beklenen yeni oyunu Contra: Operation Galuga’nın çıkış tarihini duyurdu.


Xbox Game Studios’un yayıncılığını üstlendiği ve Obsidian Entertainment tarafından geliştirilen çok oyunculu hayatta kalma oyunu Grounded, genişleyen platformlarına bir yenisini ekliyor.


Paradox Interactive’in yayıncılığını üstlendiği ve geliştiriciliğini Double Eleven stüdyosunun üstlendiği hapishane yönetim simülasyon oyunu Prison Architect 2, maalesef bir erteleme haberiyle gündeme geldi.