-->
Saints Row Geliştiricisi Volition Kapanıyor

Video oyun dünyasının köklü stüdyolarından biri olan Volition Games, ana şirketi Embracer Group tarafından kapatılma kararı alındığını duyurdu.

03.09.2023 | ulasufuk

Video oyun dünyasının köklü stüdyolarından biri olan Volition Games, ana şirketi Embracer Group tarafından kapatılma kararı alındığını duyurdu. Volition, son olarak Saints Row serisinin yeniden başlatılması üzerinde çalışmıştı.

Volition, bu zor kararı LinkedIn üzerinden paylaştığı bir güncelleme ile duyurdu. Embracer Group’un, video oyun endüstrisindeki lider konumunu sürdürmek amacıyla başlattığı yeniden yapılanma programının bir parçası olarak Volition’ı kapatma kararı aldığını belirtti. Stüdyo, işten çıkarmaların etkilerini hafifletmek ve ekibine destek olmak için çaba harcadıklarını da açıkladı.

Volition Games, günümüzde özellikle Saints Row serisi ile bilinse de, 90’ların ortalarına kadar uzanan köklü bir geçmişe sahipti. Descent, Freespace ve Red Faction gibi klasiklerle tanınan stüdyo, 2012 yılında THQ’nun iflasından kurtulmayı başarmış ve daha sonra Koch Media tarafından satın alınmıştı. Son piyasaya sürülen Saints Row yeniden başlatması, karışık eleştirilerle karşılandı.

Embracer Group, bu yılın başlarında 2 milyar dolarlık bir anlaşmanın iptal edilmesinin ardından stüdyoları kapatma ve oyunları iptal etme kararı almıştı. Bu kararın arkasındaki ortak şirketin Savvy Games Group olduğu iddia edildi.

Embracer Group, son dönemde Crystal Dynamics ve Gearbox gibi önemli stüdyoları satın alarak Tomb Raider, Deus Ex ve Borderlands gibi değerli oyun franchise’larına sahip olma yolunda büyük adımlar atmıştı.

Volition’un kapanışı, video oyun dünyasında bir başka üzücü kayıp olarak karşımıza çıkıyor. Aynı hafta içinde Mimimi Games de Shadow Gambit: The Cursed Crew adlı son oyunlarını yayınladıktan sonra kapanacaklarını açıklamıştı. Bu haber, sektördeki değişim ve zorlukların bir yansıması olarak dikkat çekiyor.Popüler Haberler


Heyecanlı karşılaşmalarına sahne olan turnuvanın finalinde Galatasaray Espor’u 3-1 mağlup eden HOWL Espor şampiyon oldu.


Dünyanın En Geniş Kapsamlı Star Wars Koleksiyonu Galaksinin Fanları Sergisi Istanbul Sinema Müzesi’nde


Samsung Art Store kullanıcıları, Van Gogh’tan Antik Mısır’a kadar uzanan bir yelpazede sunulan 38 ünlü sanat eseri arasından seçim yapabilecek.


MediaMarkt, farklı kategorilerden sunduğu binlerce teknolojik ürüne ek olarak bu ürünlerin vazgeçilmez aksesuarlarında, 25 Eylül tarihine kadar geçerli olacak Aksesuar Kampanyası’nı başlattı.