-->
Take-Two, GTA 5’te Kullanılan Yapay Zeka Destekli Modu Yasakladı, Oyuncu Topluluğunda Tepkiler Yükseliyor!

Son zamanlarda, açık dünya aksiyon macera oyunu GTA 5 için geliştirilmiş olan “Inworld Sentient Streets” adlı yapay zeka destekli hikaye modunun, Take-Two Interactive (oyunun yayıncısı) tarafından telif hakları nedeniyle tamamen kaldırıldığı görülüyor.

22.08.2023 | ulasufuk

Son zamanlarda, açık dünya aksiyon macera oyunu GTA 5 için geliştirilmiş olan “Inworld Sentient Streets” adlı yapay zeka destekli hikaye modunun, Take-Two Interactive (oyunun yayıncısı) tarafından telif hakları nedeniyle tamamen kaldırıldığı görülüyor. Bu mod, oyuncuların polis memuru rolüne büründüğü ve yapay zeka karakterleriyle etkileşimde bulunabildiği bir deneyim sunuyordu. Mod içerisinde mikrofon kullanarak karakterlere talimatlar vermek ve onlardan yanıt almak gibi özellikler bulunuyordu.

Modun geliştirici ekibi, “Inworld Sentient Streets” modunun NexusMods sitesindeki yayını telif hakları nedeniyle kaldırıldığını belirtti. Ayrıca, Gta5mods sitesinde de aynı şekilde modun kaldırıldığı ifade edildi. Take-Two Interactive, sadece modun yayınıyla sınırlı kalmayarak, modun geliştirici ekibinin YouTube ve Netlify hesaplarına da telif hakları ihlali nedeniyle ihtar gönderdi. Bu telif ihtarı işlemlerinin manuel olarak yapıldığı ve NexusMods tarafından dikkatli bir şekilde incelendiği bildirildi.

Diğer bir gelişme olarak, Rockstar Games (GTA 5’in yapımcısı) FiveM ve RedM adlı modlama ekiplerini resmi olarak bünyesine kattığını duyurdu. FiveM, oyunculara GTA Online dışında çeşitli çok oyunculu deneyimler sunan bir mod platformudur. Take-Two Interactive daha önce 2015 yılında FiveM moduna benzer bir şekilde telif hakkı işlemleri uygulamıştı.

Özetlemek gerekirse, son zamanlarda “Inworld Sentient Streets” adlı yapay zeka destekli hikaye modunun telif hakları nedeniyle kaldırıldığı, modun geliştirici ekibine telif ihtarları gönderildiği ve Rockstar Games’in FiveM ve RedM modlama ekiplerini bünyesine kattığı görülüyor.Popüler Haberler


Heyecanlı karşılaşmalarına sahne olan turnuvanın finalinde Galatasaray Espor’u 3-1 mağlup eden HOWL Espor şampiyon oldu.


Dünyanın En Geniş Kapsamlı Star Wars Koleksiyonu Galaksinin Fanları Sergisi Istanbul Sinema Müzesi’nde


Samsung Art Store kullanıcıları, Van Gogh’tan Antik Mısır’a kadar uzanan bir yelpazede sunulan 38 ünlü sanat eseri arasından seçim yapabilecek.


MediaMarkt, farklı kategorilerden sunduğu binlerce teknolojik ürüne ek olarak bu ürünlerin vazgeçilmez aksesuarlarında, 25 Eylül tarihine kadar geçerli olacak Aksesuar Kampanyası’nı başlattı.