-->
Terra Nil İnceleme

Açık ve olumlu bir mesajı olan oyunlar var ve Terra Nil tam olarak onlardan biri. İletilmek istenen uyarı daha en başından bellidir,

11.04.2023 | ulasufuk

Açık ve olumlu bir mesajı olan oyunlar var ve Terra Nil tam olarak onlardan biri. İletilmek istenen uyarı daha en başından bellidir, dünyadaki en değerli şeye, yani dünyanın kendisine ve yaşam alanlarının korunmasına daha fazla dikkat etmezsek başımıza neler gelebileceğine dair üzücü bir uyarı. Terra Nil, bu uğursuz alarmı , her birinin tamamlanması gereken hedefleri, kesin iklim bölgeleri ve karada ve denizlerde yaşamı geri yüklemek için bir dizi makine ile yeniden oluşturulacak dört harita aracılığıyla iletir. Gerçekten de, geliştirme ekibi tarafından kullanılan ” Tersine inşaatçı ” tanımı mükemmel bir şekilde uyuyor ve geri dönüşü olmayan bir noktanın ötesine geçen Terra Nil , bizi gezegenimize her gün verilen zararı düşünmeye zorlayan neredeyse katartik bir değer kazanıyor . yine de nihilist bir felaketçiliğe kaçmak.

Parolalar bunun yerine geri dönüşüm ve kendi kendine sürdürülebilirliktir ; oyunun, işlevsel oldukları kadar basit olan oyun mekaniği aracılığıyla etkili bir şekilde aktarmayı başardığı iki kavramdır – oyuncunun genellikle dinamikleri takip ettiği yönetim sistemleri tarafından empoze edilen tipik kanonlardan uzaktır. yalnızca daha büyük, daha zengin ve daha fazla nüfusa sahip bir şehre sahip olmayı amaçlayan, ancak bir örnek vermek gerekirse, Cities Skyline gibi mükemmel başlıklar bile kirlilikten ve kaynakların sömürülmesinden kaynaklanan sorunlarla çok basit bir şekilde birleşen birikim. Biyomların varyantlarından bağımsız olarak, dört seviyenin hepsinde neredeyse aynı şekilde yinelenen oyun döngüsünün ne olduğunu kaleme alarak bu fikirleri daha net hale getirmeye çalışıyoruz.

Klasik bir izometrik görünümle gösterilen harita, başlangıçta, yer yer çamurlu ve kokuşmuş suyla noktalı, kirlenmiş topraklardan oluşan bir mendildir. İlk görev , somut olarak, çeşitli enerji kaynaklarının stratejik noktalara yerleştirilmesi anlamına gelir – bunlar, sönmüş volkanların ürettiği lavlardan yararlanan rüzgar türbinleri veya jeotermal enerji santralleri olabilir – ve bunların etrafına toksin temizleyiciler yerleştirerek sırayla eşlik eder. ilk çimlerin çimlenmesi için gerekli olan sprinkler. En önemli noktalardan biri de bu yapıların konumlandırılmasıdır . Aslında her birinin bir maliyeti, sınırlı bir kaynağı var ve ancak binaların “temizleme” kapasitesinden en iyi şekilde yararlanarak, bir tür sürekli geri dönüşüm içinde geri kazanılabilecek. Kısacası ekranı binalarla doldurmak, oyunu erken bitirerek bitirmenin en iyi yoludur.

Dakik bir renk sistemi aracılığıyla Terra Nil , çeşitli eylemlerin etkinliğini iyi gösterir: kırmızı etkisiz hareket, yeşil etkili hareket. Gereksiz gösterişler içinde kaybolmadan oyun arayüzü , özellikle kullanıma sunulan çeşitli yapıların navigasyonunda, bunları inşa etmek için gerekli kaynaklarda ve ayrıca bunların harita üzerinde konumlandırılması için uyulması gereken morfolojik taleplerde, bazıları olsa bile açıkça okunabilir . gereksinimler bize oldukça keyfi göründü ve sadece bulmacayı çözmeyi daha karmaşık hale getirmek için oraya kondu. Arayüz açısından tek kusur, inşa edildikten sonra araziyi işgal eden yoğun bitki örtüsü içinde kaybolan çeşitli sistemler arasındaki görsel benzerliktir. Islah çalışması tamamlandıktan sonra, çeşitli seviyelerde sunulan hedefleri takip ederek floranın yeniden stabilizasyonuna geçiyoruz. Örneğin, bir haritada, belki de yemyeşil tundraların yakınında yetiştirilmek üzere ormanlık alanların oluşturulmasında bize rehberlik edildi ve bu alanlar, daha sonra buzlu bir kuzey denizinin kıyılarında sakince kaybolmaya başladı.

Ayrıca bu aşamada planlamanın merkeziliği her zaman geri döner: uzun bir nedenler ve sonuçlar zinciri aracılığıyla, oyuncu aslında belirli bir biyomun doğuşunu yaratmak için iklimi manipüle etme olanağına sahiptir ve ancak bu noktada somut koşullar etkinleşir. Ağaç veya likenlerin çiçek açmasına uygun yapıya yerleştirilmesi. Bu aşamada, Terra Nil bir renk patlamasına dönüşür ve kasıtlı olarak düşük poli grafiklere rağmen bakış gerçekten hoştur , çünkü her şeyden önce oyuncu kendisini istediği gibi doldurabileceği bir paletin huzurunda bulur. Hedeflerle bağlantılı yüzdelerin ötesinde, hem haritayı güzelleştirmeye hem de bazı ek kaynaklar kazanmaya katkıda bulunan ikincil hedeflere ulaşılması sayesinde zenginleştirilebilen biyomun nasıl yeniden oluşturulacağına ilişkin aslında herhangi bir kısıtlama yoktur. Sanatsal yön ayrıca, oyuncunun her olumlu eylemine eşlik eden ve tamamlanan iyileşme sürecine bağlı olarak tamamen farklı olan, mükemmel şekilde ayarlanmış bir dizi ses efektinden de yararlanır.

Her harita her zaman hoş bir keşiftir, ancak eğlenceli bir bakış açısıyla, kaçış yolu olmayan bir determinizmi takip eden sadece faydacı bir bilmece olarak ele alınabilir. Ne yazık ki yeni ortaya çıkan sistemler yok ve flora ve faunanın yeniden doğuşu basitçe sayılar ve yüzdeler temelinde tanımlanıyor ve biz sanal demiurgelar, yapılar ve coğrafi değişiklikler yoluyla tamamlama gücüne sahibiz.Ayrıca, bu bölümün zorluğu, karmaşık isteklerden veya yapılar arasındaki sinerjiden kaynaklanmaz, ancak önceki aşamada yapılan ve gelecekteki sonuçları basitçe tahmin edilemeyen yetersiz seçimlerden kaynaklanır. Bu son bölümde, her şeyden önce, ipuçlarına bağlı bir oyun sistemi olan ve ayıların izini sürmek için çeşitli yaşam alanlarını araştırmak için gözlemcilerden yararlanmaya zorlanan haritaya yerleşmek için geri dönen hayvanları bulmak gerekiyor.

Geyik, penguenler, şahinler ve diğer birçok tür. Bu noktada, yapıları geri alabilen ve geri kazanılan malzemeleri daha önce kurulmuş olan askılı raylar boyunca taşıyabilen dronları kullanarak her antropik unsuru sökmekten başka yapacak bir şey kalmadı. Sökme işlemi tamamlandıktan sonra, bir gemi bizi bir sonraki ortama taşıyacak, ancak başlangıçta belirtildiği gibi, şu anda mevcut olan seviyeler kesinlikle küçüktür ve ayrıca , en azından yalnızca tamamlamakla ilgileniyorsanız, çok düşük bir tekrar oynanabilirlik faktörü ile cezalandırılır. Ama belki de yaşam alanları Zen bahçeleriymiş gibi düşünülmesi gereken Terra Nil’in amacı bu değil ve biz kendimiz, görevler tamamlandıktan sonra, yeniden yaratmayı başardığımız hayatı keşfetmek için birkaç dakika daha harcadık. bazıları karlı çamlar ve kumlu alanlar arasında burada burada yakınlaştırır.


8

Artılar

  • Sanatsal tasarımı çok başarılı
  • Oynanış çok keyifli

Eksiler

  • Oynanış süresi kısa ve kolay