-->
SD Gundam Battle Alliance İnceleme

SD Gundam Battle Alliance, pek çok kez bahsettiğimiz geçmiş çalışmaları göz önünde bulundurarak

04.09.2022 | ulasufuk

Artdink ve Avion tarafından geliştirilen SD Gundam Battle Alliance, yayıncı Namco Entertainment’ın iyi stoklanmış kataloğunda birdenbire ortaya çıkan ve diğer birçok eserde olduğu gibi kesinlikle büyük bir hayranlıkla değil, panoramamızda kendini gösteren bir yapım . Gundam’a aşina olmayan ve adını hiç duymamış olanlar için, bunun çok ünlü bir Japon franchise’ı olduğunu bilmelisiniz, İtalya’da da en popüler ve iyi bilinenlerden biri . Tüm dünyada gençleri kendine hayran bırakan, filmleri, aksiyon-figürleri ve çizgi romanlarıyla da adından söz ettiren, özellikle her türlü tehdit karşısında asla pes etmemenin ne kadar önemli olduğunu bize öğreten bir çizgi diziden bahsediyoruz.. Son yıllarda benzer uyarlamalar yaşayan video oyunu panoramasında, Gundam’ın tarihinde, evreninde geçen, bazen özellikle önemsenmeyen, serinin ve dizinin ruhundan yoksun oyunlara dönüşen çok sayıda yapım var. hayranlarıyla ilgili olan tarihi . çalışmaların arkasındaki ünlü geliştirme stüdyosu Artdink’i karışıma eklerseniz, beklentiler çubuğu kaçınılmaz olarak çarpıcı bir şekilde yükselir . Bu nedenle benzer bir diziyi kutlamak bir onurdur ve bunu bir video oyunu aracılığıyla yapmak daha da önemlidir . SD Gundam Battle Alliance, pek çok kez bahsettiğimiz geçmiş çalışmaları göz önünde bulundurarak, oyunbaz yapısına çok fazla unsur koymaya çalışmadığı için kendisini panoramanın en ilginçleri arasına rahatlıkla yerleştirebilir . Ama onun hikayesinden sırayla devam edelim.

SD Gundam Battle Alliance, serinin diğer birçok eğlenceli eseri gibi , animasyon serisinin klasik anlatı dizisini takip ediyor ve Yoshiyuki Tomino ve Hajime Hatate tarafından yaratılan eserin önemli anlarını yeniden yaşamamızı sağlayan hikayenin mazeretlerini ve anormalliklerini ekliyor. uzak 1979, Japon animasyonu için harika bir yıl . Adını seçebildiğimiz ama zevkimize göre kişiselleştirmediğimiz ve büyük pişmanlık duyduğumuz bir komutan rolünü üstleniyoruz. SD Gundam Battle Alliance , çok fazla spoiler vermeden , acımasız Bir Yıl Savaşı sırasında GM birimlerini güvence altına almak ve güvence altına almakla görevli Gatheroad Squadron’u anlatıyor .Gundam evreninde son derece üzücü bir an . Bu vesileyle, kaçınılmaz olduğu gibi, her şey detaylı ve sadık bir şekilde inşa edildi. Anime serisi sayesinde hiçbir şey hatırlamadığımız ve bildiğimiz gerçeklikten farklı olayları yaşarken farklı bir zaman çizgisine hapsolmuş durumdayız. Bir yandan bu, daha fazla öğe eklemek için mükemmel bir bahane olabilirken, diğer yandan, tam tersine , uygun şekilde sömürülmeyen bir seçimle karşı karşıya olduğumuzun farkındayız .

Hikaye söz konusu olduğunda daha büyük bir genel çalışmayı hak edecek bir bağlamın dışında, kendimizi hiçbir karakterin inandırıcı ve akılda kalıcı bir yapıya sahip olmadığı, yarı başarılı bir çalışmanın önünde bulmak üzücü . Gundam’a adanmış video oyunlarına alışık olduğumuz için tam olarak iyi yapılmamış, SD Gundam Battle Alliance kendininkini koymaya çalışıyor, ancak her şeyden daha fazla kafa karışıklığı yaratıyor. Aslında görevimiz, gerçekliği düzeltmek ve anormallikleri iyileştirmek, hikayeyi kesin ve doğrusal bir şekilde yüzleşecek şekilde doğru yola geri koymaktır. Bu bize DragonBall Xenoverse serisini hatırlatan bir referanstır,Namco Bandai’nin her zaman yayınladığı diziler etrafında inşa edilen bağlam tamamen farklı ve daha iyi yapılandırılmış olsa bile .

SD Gundam Battle Alliance’ın anlatımı ilginç dinamikler eklerken tam olarak ikna edemiyor çünkü anomalilerin ve gerçek boyutun olayları arasında kayboluyor, akılda kalıcı veya kayda değer olanları asla sunmuyor çünkü gerçek aksiyona odaklanmayı tercih ediyor. . Görevlerden bahsetmişken, Artdink video oyunu kredilere ulaşmak için tamamlanması gereken yedi klasörden oluşuyor ve bu da daha akıcı bir anlatımla olaylara daha fazla özen göstermeyi tercih etsek bile iyi bir uzun ömür sağlıyor. Bununla birlikte, Japon geliştirme stüdyosunun iyi yazılmış bir hikayeyi paketlemek için daha iyisini yapamayacağını düşünüyoruz. Video oyunu ortamına sadık ve iyi uyarlanmış atmosferler,olgunlukla temsil edilirler , dolayısıyla hareketli muadillerine saygı gösterirler . Her zaman ilgi çekici olmayan diyaloglar, en alakalı görsel romanlara göz kırpıyor ve harika sonuçlar olmasa da karakterlere daha fazla karikatür derinliği vermeye çalışıyor.

SD Gundam Alliance, değerli birçok oyunculu bileşene sahip üç boyutlu bir aksiyon RPG oyunudur. Uzun ve kapsamlı bir eğitim, en başından, savaşlara nasıl yaklaşılacağını ve pilotun seviye atladığında harcayacağı noktalar üzerine kurulmuş ilerleme mekaniği ile arayüz oluşturmayı, saldırı, savunma, motorlar gibi genel istatistikleri artırmayı açıkladı. Genel olarak Mobile Suit’in çevikliği, oyunun para birimi olan “Büyük Harfleri” harcamak, gücümüzü geliştirmek için çarçur etmek. Bu anlamda, mümkün olduğunca çok oyuncuya, özellikle bugüne kadar Gundam’ı hiç duymamış olanlara yaklaşmak için çok karmaşık olmasalar bile, dövüşler eğlenceli ve ödüllendirici. Deneyim sırasında önce Güreşçi ve ardından Sniper ile oynadık, ayrıca çeşitli Evrenselleri denedik, bu durum için önerilen ikinci Mobil Suit’i tercih etsek bile. Sniper ile aslında fethin yolunu açtık., menzilimizdeki herkesi ayrım gözetmeksizin yok etmek. Oynaması rahat ve eğlenceli olmasının yanı sıra, SD Gundam Battle Alliance evreninde ve çeşitli boss’larda hayatta kalmak için gerekli olan menzilli saldırıları sayesinde iki kategoriden farklı olarak açısal durumlardan çıkma yeteneğine sahiptir. Dövüş sistemi ne kadar basit olsa da, aslında işlevsel ve anında, çok fazla komplikasyon olmadan yolculuğun tadını çıkarmak isteyenler için iyi haber.

Her görevden önce, türün kendine saygılı herhangi bir oyunu gibi, ne tür bir ekipmanın getirileceğini seçme imkanı vardır, çatışmalar çok zorsa zorluğu değiştirebilir. Ana kampanyada “Kolay” ve “Normal” olmak üzere yalnızca iki seçenek vardır ve başka seçenek yoktur. Her dövüş, saldırı, savuşturma ve kaçmanın yanı sıra, düşman savunmasını kıran ve video oyunlarında tipik olan kilitleme anahtarı aracılığıyla rakiplerinize odaklanmanıza izin veren “Süpürme”yi oluşturabilen özel bir saldırıya dayanır. En karmaşık anlarda çok faydalı bir tekniktir ve cildinizi her zaman farklı ve agresif olan patronlardan gerçekten kurtarabilir. Görevler birbirine benzese de zamanlanmış: çeşitli botlar tercih ettiğimiz gibi içlerine dağılmış durumda ama biz onlara zeka ile yaklaşmanızı tavsiye ediyoruz. Çizilmez gibi görünen dev robotların içinde olsak bile, ekranın sol alt köşesinde bulunan dişlilerimizi ve canlılık çubuğunu geri yükleyebilecek bir tamir takımına sahip olmak her zaman daha iyidir. Siz ilerledikçe, düşmanlar daha acımasız ve vicdansız hale geliyor, ayrım yapmadan acımasızca saldırıyor ve onlarla başa çıkmanın en iyi yolu, oyun deneyimi sırasında kilidini açtığımız ortaklarla birlikte taktikler uygulamaktır.

Çatışmalarda elzem olan varlıkları, bizi belirli ölümlerden ve yüksek riskli durumlardan kurtarabilir. Onlarsız da gidebiliriz ancak “Normal” zorluktaki savaşların karmaşıklığını göz önünde bulundurarak size destek verebilecek bir destekle başlamanızı öneririz. Bir savaş bittiğinde, becerilerimizi artırabileceğimiz ve onları en iyi şekilde geliştirebileceğimiz bir yer olan üsse dönüyoruz. Burada çeşitli Gundam’ları değiştirebiliriz, böylece görevler sırasında hangisiyle başlayacağımızı seçebilir, nitelikleri geliştirebilir ve düzgün bir şekilde güçlendirmek için faydalı olan daha fazla geliştirme elde edebiliriz. Savaşların ritmi ne kadar heyecanlı olsa da hiç değişmiyor: Görevler daha önce de belirttiğimiz gibi birbirine fazlasıyla benziyor ve bu da alışılmış yorgunluk anlarına yol açıyor. Bununla birlikte, işbirlikçi bileşen, deneyimin tadını çıkarmanın en doğru yolu ve aynı zamanda en tatmin edici, özellikle “Normal” zorlukta, bir oyuncu ile kaygısız bir şekilde işbirliği yapmanın ve eğlenmenin gerekli olduğu yerlerde. ‘IA tarafından kontrol edilmez. SD Gundam Battle Alliance, yavaşlamalardan veya çok uzun yüklemelerden muzdarip değil, bu yüzden hızlı bir şekilde aksiyonun ortasına atılıyoruz. Ancak bizi şaşırtmayan şey, Japon animasyon serisine sadık olmasına rağmen, bazı soluk dokular ve çok sönük ayarlarla bu nostalji operasyonu için seçilen grafikler. Sanki prodüksiyonun sanatsal yönünde daha fazla bir şeye cesaret etme arzusu yokmuş gibi, boş ve çıplak görünüyorlardı ve beceriksizce yerleştirilmişlerdi. Ayrıca işin oyun tasarımını daha iyi kolaylaştırmak için alınmış bir karar olsa da Gundams’ın poligonal modelleri bizi tam olarak ikna edemedi. Açık konuşalım, onları oyun haritalarında hareket ettirmek ve en çok yönlü dövüşlerde onlara yaklaşmak eğlenceli, ancak daha görkemli olmalarını ve kalınlıktan yoksun minyatürlere indirgenmemelerini tercih ederdik.


8

Artılar

  • Eğlenceli dövüş sistemi
  • Animasyona sadık kalınmış görseller
  • Zorluk seviyesi iyi dengelenmiş

Eksiler

  • Görev çeşitliliği yetersiz kalmış