-->
NBA 2K23 İnceleme

Majesteleri parkelere geri dönüyor!

13.09.2022 | erkan

Yeni oyun hakkında birşeyler karalamadan önce bu oyun takip eden kitleyi ikiye ayırmakta sonsuz faydalar görüyorum. Bu oyuncu grubunun ilkine ben dahilim mesela. Ben ne mi istiyorum? Mesela arkadaşlarım geldiğinde oturup keyifli birkaç maç yapmak. Taleplerim de muhteşem saha içi mekanikleri, yeni takımların yanında çok sayıda efsane takım seçeneği ve unutulmaz yıldızlar. Peki, başka ne istiyorum? MyGM modunu açtıktan sonra içimizde bir ukde olarak kalan Seattle Supersonics’i lige ekleyip yeniden eski, o şaşalı günlerine taşımak. Neighborhood veya MyCareer modları eskisi kadar ilgimi çekmiyor mesela, NBA’de başarılı olmayı takıntı yapmış kişilere hitap ediyor. Ben bu oyunu seviyorum, çünkü saha içindeki mücadelenin akışı, yapay zeka çok iyi bir oyun. Hal böyleyken, en çok merak ettiğiniz şeyi başta söyleyeyim. NBA 2K22, tüm basketbol oyunları tarihinin “bir önceki yılın oyununa en fazla benzeyen oyunu” unvanını açık ara, bağıra bağıra eline geçiriyor.En fazla ne kadar benzeyebilir?Gelin, bunu daha iyi anlayabilmek adına oyunu ikiye bölelim. Birinci oyuncu gerçek bir basketbol fanatiği. Oyunda kendi takımını kurmak, Seattle SuperSonics’i yeniden yaratıp “pon-pon-pata-pon” diye tribünde şarkılar söyleye söyleye zirvelere yükseltmek, 1-3-1 Alan savunmasında mükemmele ulaşmak, Otto Porter doğru yardım getirdiğinde zevkten kudurmak istiyor. Kötü haberlerim var zira muhtemelen vakit geçireceği MyGM ve MyLeague modları eşi görülmemiş şekilde üvey evlat muamelesi görüyor bir süredir. Gerçi böyle deyince nazar da değdirmişiz, Mesela, MyNBA moduna lig genişlemesi ile başlarsanız ve altı takım eklemek istiyorsanız, online kayıtları zorunlu tutuyordu oyun.

Maç içinde ufacık bir bağlantı dalgalanması da oyunun crash olması ve maça en baştan başlamanız demekti. Tüm yıl boyunca bunun düzeltilmesini bekledim ve hiçbir şey yapılmadı. Bu sene dedim ki, “hiçbir hataya düzeltilecekmiş gibi bakma, artık yetti.” Devrim değil evrim demek isterim tabii Oyunun grafiksel açıdan zaten oldukça iyi bir noktada olduğu malumunuz, bu sene de her şey biraz daha cilalanmış, zaten başarılı olan sunum daha da iyileştirilmiş. Ekranda gördüğünüz şeyi gerçek bir basketbol maçından ayırmanız biraz daha güçleşmiş.Bu sene yapılan değişiklikler ile MyTeam nihayet potansiyeline kavuşma anlamında bir adım atıyor. Ayrıca gerçek yüzdeler yerine User Timing kullanan iki numaralı oyuncu profiline uygun bir diğer değişiklik de artık Pro Stick ile şutun sadece zamanlamasını değil, yönünü de belirleyebiliyor olmanız.

İlk seneden regenlerle başlamak hoş değil. Kişisel antrenmanlar eski haline çok benzemekle beraber ufak dokunuşlar var ve en önemlisi, sezon içerisinde bu antrenmanların oyuncunuza etkisini daha net bir şekilde gözlemleyebiliyorsunuz. Koçlara eklenen yeni özellikler ise takım antrenmanları kısmında kendisini gösteriyor. Yardımcı koçlarınız sizin için haftalık programlar hazırlıyor ve bunu da kendi oyun bilgileri ve takımın sistemi dahilinde yapıyorlar. Elbette ince ayarlar yapmanız mümkün ama en güzeli, sağ alt köşede takımın kondisyon ve yorgunluk derecesini görebiliyor olmak. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamak artık daha kolay. Bir de küçük bir detay ama, lig genişlemesinde halihazırda olan takımlar nihayet elden geçirilmiş. Oyunun açık ara en boş bırakılmış yeriydi, şimdi üç yeni takım şablonu sizi bekliyor. Tabii isterseniz oyuncular tarafından yaratılan takımları da indirebilirsiniz ama burası halen indirirken yavaş çalışıyor ve benim bildiğim Visual Concepts bunu sene boyunca düzeltemez. Hodri meydan. Biraz da saha içine açık konuşmak gerekirse burası çok problemsizdi. MyCareer modundan bahsetmiyorum, orasının kendisine has dinamikleri ve problemleri var ama basketbol simülasyonuysa olay, 2K22 bu konuda zaten çok iyiydi. 2K23 de eldekileri hafifçe elden geçirmiş ve “istatistik kağıdında yazmayan istatistikleri” size daha fazla hissettirir olmuş.

Ney peki bunlar? Oyuncu zekası, saha görüşü, yardım savunması, switchlere verdikleri tepki. Normalde istatistiklere vurduğunuzda gayet sıradan bir adam gibi gözüken Talen Horton-Tucker’ın oyuna kattıklarını bu kadar hissettirebilmek gerçekten büyük iş. 2K23 bu saha içi hikayeler konusunda çok ama çok başarılı. Bir diğer önemli konu, blok mekaniklerinin elden geçmesi. Hatırlayacaksınız, saha yerleşimine hakim olduğunuzda blok yapmak aşırı kolaylaşıyor ve genellikle istatistikleri parçalayıp simülasyon tadına zarar veriyordunuz. Bir diğer sorun da boş adamı bulmanın oyuncunun özelliklerine nadiren bakması ve pass görüşü yirmi altı olan dört numaranızla üç buçuk asist ortalaması tutturabilmekti. Bu sene savunmalar çok daha zeki ve top da kolay geçmiyor, benden söylemesi. Azıcık hovardalık yaptığınızda çılgın top kayıpları yapıyorsunuz. MyCareer sevenler için bu değişiklikler pek de olumlu gelmeyebilir, bilmiyorum ama basketbolu “simüle edilmiş” haliyle görenler fena halde keyif alacak. Jordan Challenge oyun modu, Michael Jordan’ın kariyerinden, kolejde olduğu ilk günlerden 1998 NBA Finalleri’nde maç kazanan şutuna kadar olan anları yeniden yaşamanıza olanak tanıyan 15 oynanabilir anı içeriyor. NBA efsanelerinin yorumlarının yer aldığı ikonik fragmanları izleyebiliyorsunuz.

Burası için ne yapılabilir, lise Leslie gibi eski efsanelerin olduğu takımlar eklenebilir mi, bence bir düşünülmesi gerek. MyTeam ve MyCareer Geldik gencoların en sevdiği modlara. MyTeam’i artık buralara rahatlıkla yazabiliyorum çünkü bu sene eklenen sezon mantığı, günlük ve haftalık hedefler ile beraber, bu mod EA nın Fut (FUT Paketleri, oyuncular ve kulüp Ögeleri gibi rastgele içerikler barındıran sanal oyun içi paketlerdir. )olmak yönünde ciddi adımlar attı. Üstelik sizi yormuyor, saatlerce uğraştırmıyor ve oldukça da bonkör. Günlük olarak girerek alacağınız ödüllerin yanında maçlardan kazandıklarınızla bile hiç para harcamadan, hayallerinizdeki takımı kurabilirsiniz. MyCareer da bir kez daha yeni bir hikayeyle gelmiş ve Youtuberlık ile basketbolculuk arasında gidip gelen bir genconun hikayesini anlatıyor bizlere ama sürpriz, bu sefer daha az geçilemeyen sinematik ve daha fazla aksiyon ile. Sağa sola çok takılmadan oyununuza bakabilir veya sosyallikle, sosyal medya etkileşimi ile, türlü hokkabazlıklar ile dikkat çekip, kendi markanızla NBA’e geçiş yapabiliyorsunuz. Bu taraf elbette VC kullanımını azdırmak için yapılmış ama seçenek sunulmasını keyifli buldum. Hala overall seksen bir oyuncu olmak için eskisi kadar maç yapmanız gerekiyor ama arada kaybettiğiniz zamanı azaltmak çok mümkün.

Son olarak All-Star seviyesine yükseldiğine tanık olduğunuz sezonlar, rakibi boğan 2-3 Zone savunmanız ve dört pozisyonu oynayabilen oyunculardan oluşan, hayallerinizdeki takım. MyCareer oyuncularının sevdiği her şey de yine yerli yerinde. İncelemeyi yazarken en çok düşündüğüm konu 2K22 sahibi olsam 2K23 alır mıyım dedim ve cevabı net olarak nulamadım. Sonuç olarak 2K23 mucizeler yaratmıyor ve eski oyunun üzerine doğru eklemeleri yaparak (Özellikle Jordan Modu) kendisini ön plana çıkarıyor. Serinin müdaviminizseniz bir şekilde oynunu almak zorundasınız.


8

Artılar

  • Başarılı Sunumlar
  • Jordan modu keyifli olmuş
  • Büyüleyici grafikler

Eksiler

  • Çok fazla yenilik sunmuyor
  • Minik teknik sorunlar