-->
JoJo’s Bizarre Adventure: All Star Battle R İnceleme

JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle, hem dövüş türünün hayranları geri çağrıyor.

06.09.2022 | ulasufuk

JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle, hem dövüş türünün hayranları hem de Hiroiko Araki’nin yarattığı destanın en hevesli uzmanları tarafından sevilen bir oyundu. Naruto serisine dayalı video oyunlarıyla lisanslı video oyunları dünyasına yeni bir soluk getiren ve takdire şayan bir iş çıkaran başarılı Hack serisini doğuran geliştirme ekibi CyberConnect2 için de önemli bir dönüm noktasını temsil eden bir oyun, Özellikle Ninja Fırtına serisini düşünürseniz, belki de hayranları tarafından en çok beğenilen ve sevilen seri. Naruto oyunları “yumuşak” bir oyun oynamayı sürdürdü, ancak hepsinden önemlisi, özellikle genç oyuncular tarafından bile kullanım ve tüketim için savaşmaya hafif bir yaklaşım, kendilerini Masashi Kishimoto’nun ninja hayranları için saf bir hayran hizmeti olarak önerdiler. JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle, bunun yerine, daha kesin, temiz ve zarif bir şekilde oyun severlerle savaşmayı amaçlayan, biraz olduğu gibi, daha da takdire şayan bir şekilde, bir süre sonra Dragon ile kendini neredeyse bir olgunlaşma başlığı olarak önerdi. Top ve muhteşem FighterZ.

JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle, aslında, herhangi bir keşif veya rol yapma hırsını tamamen terk etti (bunun yerine Naruto ile gittik), her şeyden önce iki boyutlu bir savaş sistemi ile karakterize edilen daha kuru bir oyun seçti. Alanın derinliği, yolu yıllar önce Tekken serisinin 3D devrimi ile döşenen felsefeyi takip ederek, kaçmanın (ama stilin) ​​hizmetindeydi. Şimdi, bu kavşaktan sadece 8 yıl sonra, geliştirme ekibi adımlarının izini sürüyor ve şaşırtıcı bir şekilde All Star Battle’ın yeniden düzenlenmesiyle kendisini- çok az hayal gücüyle “JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R” olarak adlandırılan fırsat için teklif ediyor. Belki de iki nesillik bir sıçramayla, orijinal eserin lisanslı başlıklar tarihine geçmesini engelleyen sorunları gidermeyi amaçlıyor … ya da değil mi? Devam etmeden önce, bir adım geri atmamız gerekiyor ve aradan 8 yıl geçti, hadi JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle’ın ne olduğunu özetlemeye çalışalım. Capcom (ve neredeyse CyberConnect2 başlığıyla aynı anda yeniden düzenlendi), bununla birlikte, JoJo serisi için şimdiye kadar geliştirilmiş en iyi başlığı temsil ediyor ki, eğer düşünürseniz, sahip olduğu bir savaş shonen için çok garip. 35 yıllık yayınlar. Bu anlamda, JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle manga hayranları tarafından doğru bir yaygara ile karşılandı, tabii ki aynı zamanda daha önce de söylediğimiz gibi, Naruto ile zaten en iyisini vermiş olan geliştirme ekibinin mükemmel itibarı sayesinde. bir manga çalışmasından alınmış, belki de en uzun ve en karlı olan lisanslı başlıklar serisini yaratmak. Ve söylenmelidir ki: CyberConnect2 bizi çok hayal kırıklığına uğratmadı ve hoş gürültülü dövüş sistemi sayesinde ama her şeyden önce, hücre gölgelemeyi vazgeçilmez bir kalite haline getiren benzersiz bir sanatsal yön sayesinde, All-Star Battle satın aldı. bir çok votoni, gerçekte, profesyonel dövüş oyunlarının Olympus’una yükselmesini engelleyen iki veya üç gerçekten önemli kusuru saklarken.

Her şeyden önce, oyunun büyük bir denge sorunu vardı, bu da bazı karakterleri Standlarının gücünden dolayı büyük ölçüde avantajlı hale getirdi. Şimdi, JoJo serisine aşina değilseniz, sayısız evrimini size açıklamak uzun soluklu ve karmaşık olacaktır; İçinde savaşçıların, hayvanlar, atlı insanlar, “enerjik” güçlere sahip olanlar ve tam olarak “Stant” taşıyıcıları veya genellikle yaratıkların yanında savaşabilen savaşçılar dahil olmak üzere farklı türlere ayrıldığını bilmek yeterlidir, ancak her zaman değil, antropomorfik ve iç enerjileri ve iyi bir doz irade gücü tarafından üretilir. Açıkçası, yaklaşık 40 karakteri tek bir çatı altında toplayan oyun, farklı serilerden tahmin edilen birçok yüz arasındaki dengesizlikten muzdaripti, hatta çoğu, Standların büyük miktarlarda tanıtıldığı merkezi seriden geldi. O zaman tüm çalışmanın ana özelliklerinden biri. Geliştirme ekibi tarafından asla dizginlenmeyen bu dengesizlik, anlamsız tembel bir kare hızı (30 FPS, yalnızca oyun Tanrı’nın lütfuylayken elde edildi … Brando) ve bir savaş öncesi ağ koduyla birleştiğinde, JoJo’s Bizarre’ın gerçek yükselişini engelledi. Adventure: All-Star Battle, onu sadece hayranlar için bir oyalama ve başka bir şey değil. Konuyu netleştirdikten sonra, bugünkü sorunun yalnızca bir tane olduğunu anlayacaksınız: yeniden düzenlemeden bahsettiğimize göre, CyberConnect2, neredeyse 10 yıl önce oyunun başına bela olan sorunları çözebilecek mi? Cevap hayal kırıklığı yaratan bir “hayır” o kadar ki, dün All-Star Battle, hayranlar için zarif bir şekilde tasarlanmış bir başlık olsaydı, bugün işler oradan pek sapmadı. JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R, aslında, özellikle dövüş sahnesini düşünüyorsanız, her zaman saygı duyulması gereken bir kural olacak olan, şimdi 60 FPS’ye sıkıca sabitlenmiş olan kare hızının istikrarını önemli ölçüde geliştirdi. Yine de bunun ötesinde, takımın çok az şey yaptığını görmek neredeyse cesaret kırıcı, bu da JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R’yi yeni olmasa da belki daha fazlasını bekleyenler için neredeyse bir hayal kırıklığı haline getiriyor.

JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R temelde üç boyutlu bir dövüş oyunudur, ancak kesinlikle iki boyutlu bir ruha sahiptir, kadrosu gerçekten canavardır ve serinin 7’sinin bilinen (ve bilinmeyen) yüzlerinin çoğunu içerir. Operayı hazırla. Ve unutmayın, 7 diyelim, çünkü orijinal oyunda olduğu gibi, sekizinci serinin kadrosu Jojolion, sadece kahramanı Josuke Higashikata ile sınırlıdır, o kadar ki ona adanan hikaye bölümü herhangi bir çatışma içermiyor. Orijinal anlatı, ancak yalnızca sonuncusu Baoh’a karşı olan, aynı adı taşıyan mangadan tahmin edilen, gençliğinde Araki tarafından yazılmış ve çizilmiş bir karakter olan saçmalıklarından. Muhtemelen sadece Araki nedenini biliyor, hatta belki o bile bilmiyor. Şimdi, o zaman seçim anlaşılabilir olsaydı, Jojolion hala boru hattındayken ve arsa etkileri hakkında çok az şey biliniyordu ya da hiçbir şey bilinmiyordu, bugün, dizinin bitiminden bir yıl sonra, entegrasyon için nasıl harcama yapmadığımız açıklanamaz. En azından, Jojo’nun sekizinci serisinden alınan bazı karakterler, hatta dahası, bu, karakterlerin arsa ve derinliği için en iyilerden biri olarak kabul edilirse. Her şey muazzam bir şekilde boşa harcanmış bir fırsat kokuyor ve geri kalanı göz önüne alındığında, söylenecek fazla bir şey olmadığı için oyunun yeniden düzenlenmesine daha somut bir anlam verebilecek tek fikir bu belki de. Ayrıca, orijinal oyunu içeren küçük anlatıyı bile ortadan kaldırarak, hikaye modunun kendisinin nasıl büyük ölçüde parçalandığını görmek hayal kırıklığı yarattı. JoJo’s Bizarre Adventure: PS3 için All-Star Battle, aslında, lisanslı oyunlar tarihinde görülen en çirkin anlatım moduna sahipti. Sadece dövüşlere konsantre olmak isteyen oyun, aslında manga destanının tüm planını birkaç yazılı panele indirdi, dövüşler arasındaki yüklemeler sırasında okunabilir, ardından görevi dövüşün başlangıcına bıraktı. daha fazla bağlam sunmak için O kadar kötü şeyler ki JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R’de her şeyin tamamen kaldırılması iyi bir şey değilse anlamak zor. Bu nedenle oyuncunun, bir dizi açılabilir “panel”de hareket etme “anlatı” alışkanlığına sahip olmasına izin verilir; bu, çatışmayı önceden bildiren ve seçildikten sonra en unutulmaz dövüşlerden bazılarına yol açan statik görüntülerden başka bir şey değildir. Dizi, artı bir kez daha “What If” işlevi gören diğerleri. Mesele şu ki, tamamen anlatı bağlamı yok ve net değil- mangayı hatırlamıyorsanız- zorluklara hangi sırayla girmeniz gerektiği.

Her şeyi daha paradoksal hale getirmek için hikayenin bazı bölümleri var, örneğin “Stardust Crusader” (üçüncü seri, Jotaro Kujo’nun oynadığı seri), hatta birkaç bölüme ayrılmış, sanki habersiz veya unutkan bir oyuncu için mantıklıydı. “tarih çatışmalarını” altlarında belirsiz bir ip bile yokken birkaç parçaya bölmek. Araki’nin muazzam ve yaratıcı çalışmasının hakkını vermeyen ve tam tersine, yeniden düzenleme vesilesiyle sadece anlamsız değil, aynı zamanda özensiz görünen bir seçime karşı bir tiksinti yaratan utanç verici bir şey. Diğer modlar bile (birkaç ve temelde orijinal oyundan miras alınan) anlatı modunun düzlüğünden rahatlık sağlamaz ve bir dövüş oyununda olabilecek en geleneksel modlarla sınırlıdır: bir arcade modu, birkaç hayatta kalma modu ve bir mod turnuvasının yanı sıra yerel olarak bir arkadaşınızla kendinizi tokatlayabilme imkanı. Bazı şeyler. Ve çevrimiçi mod? En azından bu gülün nihayet güller olduğunu ve çeşitli JoJos hanedanının sadece Dio Brando’nun kötülüğünden değil, aynı zamanda dans eden ve tatmin edici olmayan bir dandan da arınmış olduğunu söyleyerek sizi neşelendirmek istiyoruz. netcode, ancak gerçek şu ki, bağlantı kurma girişimlerimiz bizi çevrimiçi bir eşleşme bile yapmaya yöneltmedi ! Hiçbir şey, sıfır, nisba, nada de nada! Farklı zamanlarda ve farklı günlerde denememize rağmen, dijital halkalar sürekli boştu ve bizim gibi dijital gerçeği arayan korkak bir meslektaşımıza bile rastlamadık. Eski PS3 oyuncularının aşina olacağı bir sorun, çünkü o zamanlar bile oyunun yalnızca çevrimiçi bölümü genellikle boş değildi, aynı zamanda birçok kez hatalarla, sonsuz beklemelerle ve birkaç dakika içinde “hiçbir şey yapılmadı” ile karşılaştı.

Peki bu All-Star Battle R’ın nesi iyi? Her şeyden önce, karakter sayısı, yaklaşık 50, veya tüm orijinal liste, ayrıca zamanla DLC olarak eklenen çeşitli karakterler, Lisa Lisa, Ham ve Balık veya çok kızgın Pet Shop gibi bazı lezzetli eklemeler dahil. Buna ek olarak, savaş sistemine bazı küçük yenilikler de eklendi, yani kombo kırıcı, havadan atışlar ve R2 aracılığıyla çağrılan, bize bir vuruş, tuzak veya karşı koyma ile bize yardım edebilecek bir destek karakteri seçme olasılığı. Sınırlı sayıda. Geri kalan her şey, 3 düğmeli bir dövüş oyunu olan klasik All-Star Savaşı, artı tuş kombinasyonlarının hepsinin birbirine benzediği ve tekniğin gerçekten sadece belirli karakterler için görüldüğü kaçmaya atanmış dördüncü bir oyun. hepsinin oynaması eğlenceli olma potansiyeli minimum olsa bile, hepsi son derece farklı olan Tribünler sayesinde, tıpkı Arakian geleneğinin istediği gibi. Bununla birlikte, eklemeler hoş ve hayranların hatırlayacağı gibi, CyberConnect2’nin geçmişine kıyasla teknik bir seçim olarak kendini önermeye istekli olan 2014 oyununun hislerini biraz canlandırmaya yardımcı oluyor, çoğu zaman eksiklik tarafından baltalandı. Canavar kombolar ve çeşitli doğaüstü etkilerle patlarken bazı karakterlerinin hareketliliği Her halükarda, bunlar, kadronun orijinal dengesizliğini iptal etmeyen, hala Stand taşıyıcıları lehine ağır bir şekilde önyargılı olan ve ayrıca kalan karakterlere ağır bir şekilde hakim olan en az iki veya üç unsurun bulunduğu önemsiz şeylerdir. Gün ve Tanrı, en ünlü vakaları söylemek gerekirse.

Ayrıca, dokuların yenilenmesi ve seslere hoş bir rötuş ile genel bir teknik temizlik ve 2014 oyununda orijinal olarak bulunmayan menülerde birçok yeni vokal eklemesi ile iyi. Yeni nesil “etkisiyle, çoğunlukla karakterlerinin muhteşem modelleri sayesinde, Araki’nin orijinal çalışmasının dinamik ve akıcı tarzını hoş bir şekilde destekleyen görsel bir deneyim olan gerçekten güzel bir oyundu ve hala da öyle. Renklere, giysilere ve esere dahil edilen çeşitli yüzlerin genel görünümüne olan tuhaf zevkinin yanı sıra. Geri kalanı için, kilidi açılacak, neredeyse tamamı dükkana devredilen (ve çatışmalardan elde edilebilen göreceli oyun içi para birimi) bir yığın kostüm, illüstrasyon ve model hariç tutulursa, All-Star Battle R’ın büyük bir avantajı olmasa da hiçbir avantajı yoktur. Kare hızı ve genel doku yeniden düzenleme ile ilgili daha önce bahsedilmiştir. Gerisi, orijinal olarak CyberConnect2 ekibi tarafından yapılan ve o sırada zaten mükemmel bir animasyon sektörü için öne çıkan, sadece meme “pozlarını” değil, aynı zamanda ve her şeyden önce yüz animasyonlarını da içeren tüm çalışmalardır. Büyük bir etkisadece çatışmaya değil, her şeyden önce, dijital vuruşa daha az alışık oyuncular için tasarlanmış, çeşitli savaşçıların öfkesini kombolar çalarak boşaltmalarına izin veren “Kolay Mod” ile vurgulanan, yüklü ve boş atışların sürekli değiş tokuşuna. Tek anahtarın (kare) basıncı. Orijinal oyunun servetinin bir parçası olan ve bugün hala var olan bir zevk.


8

Artılar

  • Grafikleri oldukça keyifli
  • Sesler de harika iş çıkartılmış
  • Animasyon çeşitliliği tatmin edici

Eksiler

  • Yeni bir karakter eklenmemiş