-->
Türkiye’de Startup Dünyasında Şubat Ayında Neler Yaşandı?

Startup’lar için kaynakça niteliğinde raporlar yayınlayan StartupMarket tarafından şubat ayına dair

09.03.2022 | ulasufuk

Startup’lar için kaynakça niteliğinde raporlar yayınlayan StartupMarket tarafından şubat ayına dair veriler yayınlandı.

2018 yılından beri faaliyet gösteren, Türkiye’nin en önemli startup ekosistem öncülerinden StartupMarket’in her ay düzenli olarak yayınladığı kaşif raporu verilerine göre; Şubat 2022’de Türkiye’de toplam 15 Startup’a yaklaşık 151 milyon USD değerinde yatırım yapıldı. Bunların arasından 121 milyon USD yatırım alan ve Türkiye’nin 6. Unicorn şirketi olan Insider dikkat çekiyor.

Tablodaki verilere Ocak, Mart ve Haziran ayında toplam 983 milyon USD yatırım alan Getir, Şubat Haziran ve Ocak 2022’de   460 milyon USD yatırım alan Dream Games ve Nisan ve Ağustos aylarında 1.85 milyar USD yatırım alan Trendyol, Ocak 2022’de 50 milyon USD yatırım alan n11, Şubat 2022’de 121 milyon USD yatırım alan Insider dahil değil.


Yukarıdaki verilere Insider’ı dahil etmediğimizde Şubat 2022’de Türkiye’de toplam 14 Startup’a yaklaşık 30 milyon USD değerinde yatırım yapıldı. Bunların arasından 11 milyon USD yatırım alan Midas dikkat çekiyor. Midas’ı Emre Tınaztepe tarafından 2018 yılında kurulan, şirketlerin siber tehditlere daha hızlı ve daha etkili bir şekilde yanıt vermesini sağlayan siber güvenlik girişimi ve 10 milyon USD yatırım alan Binalyze izliyor. Canlı yayınlarda ürün tanıtımlarını izlerken hemen alışveriş yapabileceğiniz video alışveriş uygulaması olan ve Yıldız Ventures’dan  4,4 milyon USD yatırım alan girişim ClickMeLive geliyor.

 2022 Şubat Ayı’nın son gününde Türkiye Startup Ekosistemi için çok güzel bir yatırım haberi geldi! 


Yapay zeka destekli çok kanallı büyüme yönetim platformu ve 5 kıtada, 28 ülkede hizmet veren yerli girişim Insider, QIA, Sequoia Capital, Riverwood Capital, Esas Private Equity, Wamda Capital, Endeavor Catalyst ve 212’nin dahil olduğu Seri D turunda 121 milyon dolar yatırım aldı. Değerlemesi 1 milyar doları aşan girişim, Türkiye’nin ilk unicorn yazılım şirketi oldu.

Türkiye’nin 6. Unicorn’u olan Insider şirketinin kurucu ortağı ve CEO’su “Fark Yaratan Kadınlar Ödüllü” Hande Çilingiri ve ekibini tebrik ederiz!

Şubat ayında yapılan yatırımların sektörel dağılımına baktığımızda, finans teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren ve pazaryeri olarak hizmet veren startupların öne çıktığını görüyoruz. Bilginin dijital kaynaklarda depolandığı dönemde hem dijital dönüşümün getirdiği kolaylık hem de güvenlik problemlerinin bertaraf edilebilmesi finans alanında paranın dijitalleşmesine sebep oldu.


Oyun sektörü, birçok yaratıcı parça içeren büyük bir ekosistem olmasından ötürü girişimciler, kendi yetenek ve yaratıcılıklarını çağdaş bir sentez ile yenilikçi iş modellerine çevirebiliyor. Bu da oyun girişimciliğinin daha öne çıkmasına sebep oluyor.

Türkiye’de mobil oyun sektörü sınırlarını aşarak uluslararası pazarda güçlü bir konuma geldi. Bu da dalga etkisi yaratarak, yeni oyun girişimlerinin kurulmasına ve yatırımcıların tercihlerini oyun sektöründen yana kullanmasına neden oluyor.Popüler Haberler


Razercon 2023, Çığır Açan Duyurular Ve Özel Ortaklıklarla Küresel Oyun Topluluğunu Canlandırıyor


Samsung Electronics Türkiye, 22-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Gaming İstanbul Fuarı’na oyunseverleri davet ediyor.


Yılın en lezzetli etkinliklerinden biri olan Ankara Coffee Festivali, 22-24 Eylül tarihleri arasında MediaMarkt ana sponsorluğunda gerçekleşiyor.


İster klasik ve zarif tasarımı ister spor tasarımı tercih edin, size uygun bir model mutlaka HUAWEI akıllı saatleri arasında var.