-->
UFC 4 İnceleme

4. Raund Başladı…

29.08.2020 | ulasufuk

Dövüş oyunları arasında hatırı sayılır bir yeri olan UFC serisinin son oyunu olan UFC 4, daha önceki oyunlarda olduğu gibi bu oyunda da kıyasıya bir dövüş sunuyor. WWE gibi dövüş oyunlarına nazaran daha farklı bir dövüş sistemi sunan ve özellikle Amerika’da oldukça fazla fanatiği bulunan Ultimate Fighting Championship organizasyonunun tüm detaylarını içinde barındıran UFC 4, şimdiye kadar çıkmış en iyi UFC oyunu olabilir mi? Gelin bunu beraber değerlendirelim…

EA Sports tarafından piyasaya sunulan UFC 4, açılışta olmazsa olmaz olan Tutorial yani eğitim modu ile karşılaşıyorsunuz. Eğitim modu sayesinde, farklı tekme, yumruk, hücum ve savunma taktikleri, yöntemleri gösterilerek, tek tek uygulamalı olarak yapılıyor. Başta eğitim modu gereksiz olarak gözükse de olmazsa olmazlardan. Çünkü oyunu rastgele tuşlara basarak, oynamaktansa bilerek oynamak çok daha zevkli oluyor. Eğitim modunu tamamladıktan sonra otomatik olarak bir maç başlıyor ve öğrendiklerinizi kullanarak, rakibinizi yenmeye çalışıyorsunuz. Dövüşler ise işte UFC’nin insanı resmen havaya soktuğu kısım. Ignite Engine ile geliştirilen oyun geçen serilere göre bu konuda oldukça fark yaratmışa benziyor. Demin de bahsettiğim gibi eğer oyunu ilk defa oynuyorsanız eğitim kısımları asla es geçmeyin. Çünkü bu seneki UFC oyununda rakiplerimiz artık daha akıllı ve daha çevik. Eğitim videoları izlemeden direk maça geçerseniz, gerçekten ağır bir hüsrana uğrayabilirsiniz.

UFC 4’de çok farklı oyun modları bulunuyor; maç modu, kariyer modu ve online mod. Maç modunda, bir çok ünlü MMA’ci ile arkadaşımıza veya yapay zekaya karşı oynuyoruz. Kariyer mod, oldukça enteresan ve gerçekçi bir mod. Yarattığınız dövüşçüyü, sürekli geliştiriyorsunuz ve kariyerinizi zamanla geliştirip, büyük bir dövüşçü olabiliyorsunuz. Her şey tamamen size ve performansınıza bağlı olarak hızlı veya yavaş gelişecek. Oyunun kariyer bölümüne giriş yaptığımızda karakter yaratma ekranında da güzel bir anlatımla neyin ne olduğu yine oyuncuya aktarılıyor. Hatta göğsündeki kılları bile ayarlayacak kadar geniş bir yelpaze sunulmuş. Karakter yaratmak sadece bir kısım, diğer kısım ise sporcumuzun fit olmasını sağlamak, onu geliştirmek. Genel olarak UFC’nin genel kuralları hala devam ediyor ama mesela rakibin kafasını ezme gibi oldukça sert hareketlere izin veriliyor. Ayrıca yeni nakavt animasyonları ve yeni stamina sistemi oyunun olumlu gelişmeleri arasında. Oyunun online istatistik sistemi de baştan aşağı iyileştirilmiş ve daha dengeli bir istatistik sistemine geçilmiş. Oyunda oynanabilir 41 karakter bulunuyor. UFC 4‘de, Bruce Lee gibi önemli efsanelerde yer alıyor.

Gelelim UFC 4 grafik olarak ne durumda. Bir dövüş oyunundan beklenilen en önemli şey karakter modellemeleri ve dövüş görüntülerinin gerçekçiliği. Bu konularda da UFC 4 gerçekten oldukça başarılı. Özellikle karakter tasarlama ekranındaki detay, dövüşçülerin gerçeğe uygun modellemeleri, göz alıcı efektler ve maç öncesi ring atmosferi size gerçek bir dövüş hissi veriyor. Görsellik serinin eski oyunlarına göre daha iyi. Geliştirilen dinamiklerle birlikte, animasyonlar kendini daha ilk andan itibaren belli ediyor. Özellikle küçük ayrıntılar çok bariz, kan efektini görünce zaten bunu anlıyorsunuz. Kaş açılması, yanağın yarılması gibi çok ince detaylara kadar inilmiş. Hatta kollardaki kabaran damarları bile görebilirsiniz. Rakibe vurduğumuzda yayılan terleri rahatlık oyunda görebiliriniz.


8

Artılar

  • Clinch dövüşü
  • Güncellenen Kariyer modu

Eksiler

  • Yükleme süreleri
  • Grafiklerde gelişme olmaması