BenQ ZOWIE XL2546 Monitör İncelemesi

BenQ ZOWIE XL2546 Modeli Yüksek Oyun Performansı İle Dikkat Çekiyor…

24,5 inçlik monitörün 240Hz TN paneli güzel bir görüş açısı sunuyor. Eski nesil TN paneller gibi dar bir görüş açısı sunmasa da markanın IPS türevi modelleri ile aradaki renk zenginliği farkı farkediliyor. 1ms tepki süresi gibi rakiplerinde de karşılaşabileceğiniz niteliklere sahip olmakla birlikte beğenimi kazanan önemli farklara da sahip.

Teknik detaylara gelecek olursak. 1920 x 1080 çözünürlük kalitesi, yüksek yenileme hızı, TN paneli kesintisiz ve dinamik oyun deneyimi vadeden monitör, tasarımıyla ve tamamen ayarlanabilir standıyla da dikkat çekiyor. Kağıt üzerindeki özelliklerine baktığımızda oldukça başarılı bir model olarak karşımıza çıkan BenQ ZOWIE XL2546’ın kağıt üzerindeki bu dikkat çekici özelliklerini gerçek dünyaya taşıyıp taşımadığını detaylı olarak mercek altına alalım. TN panelde, renkler daha çok dengeden yana, sıyahları yeterince derin, beyazlar beyaz. Kağıt üstünde 1000:1 kontrast ve 12M:1 dinamik kontrast oranı sunuyor. Bakış açıları TN’in doğası itibarıyla çok başarılı değil ama TN’ler arasında iyi bir yerde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ekranın maksimum ışığı için 320 nit değer belirtilmiş, karanlık ve aydınlık, veyahut bol ışık kaynağının olduğu bir yerde dahi ekranın maksimum ışığı gayet iyi, mat yapısıyla da mesela güneş yansıması görüntülenen içeriği beyaza boyamıyor, gayet görünür kalıyor. Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız, gözlerin duyduğu rahatsızlığı ve yorgunluğu azaltmak için kullanılan Düşük Mavi Işık modu, BENQ’da da yer alıyor.

Bilgisayarların ana öğelerinden biri olan monitörlerin hak ettiği ilgiyi gördüğünü söylemek mümkün değil. Piyasada tasarım olarak hiçbir yenilik sunmayan ve sahip olduğu özelliklerle öne çıkamayan yüzlerce model var. Ama neyse ki BENQ gibi üreticiler estetik anlayışlarıyla bir şeyleri değiştirmek için çalışıyor. Özellikle masif metal stand ayağı oldukça dikkat çekiyor. Bunun yanında monitörün zengin bağlantı seçenekleri ve kulaklık askısı gibi güzel detaylara yer verilmiş. Monitörün menüsünü kablolu S Switch uzaktan kumanda ile yönetilmek oldukça pratik ve kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. S Switch üzerinde üç farklı profil bırakabiliyorsunuz. Böylelikle oyundan oyuna geçerken veya monitörü film, dizi, spor müsabakaları gibi etkinliklerde kullanmak isterseniz kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. Ayar yapma kısmına gelince S Switch inanılmaz derecede kullanışlı bir aparat. Kullanımına oldukça kolay alışıyorsunuz. S Switch’in en iyi yanlarından biri ise kullanıcı hafızası olması. Kişisel ayarlarınızı kaydettiğiniz S Switch aparatını, Zowie uyumlu başka bir monitöre bağladığınızda kendi ayarlarınızı hemen aktarabiliyorsunuz. Görüntü giriş çıkışları tarafında sırasıyla Display Port 1.2, DVI_DL portu, iki HDMI ki bunlardan biri 2.0, biri de 1.4 ve USB 3.0 girişi, kulaklık ve mikrofon girişleri bulunuyor.

BenQ ZOWIE XL2546 Shield adı verilen özel yan paneller ile geliyor. Bu paneller özellikle görsel yoğunluğu fazla olan mekanlarda kullanılmak için tasarlanmış. Bunun yanında Ayarlanabilir bir stand ile geliyor Yükseklik ayarının yanında açı ayarlama, sağa ve sola döndürme, boyun kısmını eğme veya kaldırma ve son olarak 90 dereceye kadar dönme ile istediğiniz açıda oyun oynamak mümkün. Monitör dilerseniz duvara monte edilebiliyor. yukarı aşağı doğrultuda hareket ettirebiliyor, kaydırmalı gösterge ile mesela monitör şurada iyiydi deyip işaretleyebiliyor, tekrar o boya çekebiliyorsunuz.

Bu bir oyun monitörü olduğu için menüsünde yer alan mod seçenekleri de oynadığınız oyunun türüne göre seçilmiş. Seçeneklerden biri FPS. First Person Shooter oyunlarını oynarken kullanmanızı öngören Color Vibrance özelliği. Profesyonel CS: GO oyuncuları bu özelliği oldukça fazla kullanmakta. CS: GO görselliği itibariyle oldukça fazla gri ve donuk renkler içeren bir oyun. Color Vibrance ayarını arttırarak, oyun içerisinde yer alan objelerin ön plana çıkması kolaylaşıyor. Böylelikle rakiplerinizi ayırt etmek daha kolay oluyor. Bu özellik sadece CS: Go oyununda değil, birçok farklı oyun üzerinde kullanışlı olabiliyor. XL2546’ın performansı gayet iyi.  60Hz bir monitörden 240Hz monitöre geçince farkı çok iyi anlıyorsunuz.

Ekran :                24,5 inç

Çözünürlük:       1920 x 1080

Tarama Hızı:       240Hz

Ekran Formatı:   16:9

Tepki Süresi:      1 ms

Parlaklık:             320 kandela

Kontrast:             1000:1, 12M:1

Bağlantılar:         HDMI, DVI_L, DisplayPort, USB 3.0


Yorum Yazın