Razer Hammerhead USB-C ANC Kulaklık İncelemesi

Sıkı bir müzik sever için şarkının atmosferine kendini verebilmek ve şarkının tüm detaylarına hakim olabilmek can alıcı derecede önemlidir. Özellikle müziği doğrudan hissetmek için en üst düzey ekipmanlara sahip olmak hayati önem arz edecektir. İşte bu noktada günümüz müzik severlerin imdadına üst düzey kalitedeki kulaklık ekipmanları yetişiyor. Yukarıda belirttiğim bu üst düzey donanımların dünyadaki en önemli üreticilerinden biri olan Razer firmasının Hammerhead USB-C ANC kulak içi kulaklığı, rahat kullanım ve göze batmayan bir tasarım ile karşımıza çıkıyor. Sizlere kusursuz müzik deneyiminin işitsel kısmında tam destek sunmayı vaadediyor. Bizler de üst düzey kulak içi kulaklıkları segmentinde ciddi bir hamle yapan Hammerhead ‘in tasarım, performans, kalite ve fiyat konularındaki detaylarını incelemeye başlayabiliriz.

Öncelikle Hammerhead USB-C ‘nin kutusunu açtığımızda ilk gözümüze çarpan özelliği üretiminde oldukça kaliteli bir malzeme kullanıldığını farketmemiz oldu. Gerçekten de ürünü elinize aldığınızda her detayında üst düzey kalitede malzemelerin kullanıldığını daha ilk anda hissediyorsunuz. Kulaklığı elinize aldığınızda ortalama bir kulakiçi bir kulaklığının sahip olması gereken ağırlıktan daha ağır olduğunu hissediyorsunuz. Açıkçası malzeme kullanımında metal alaşımların tercih edilmiş olması bu noktada avantaj sağlamış.

Razer Hammerhead USB-C ANC sadelik ve estetiğin ön plana alındığı bir kulaklık olmuş. Kulaklığın kablosuz olması nedeniyle hareket serbestisi göz önüne alınarak kontrolün kulaklık üzerinde bulunan mini düğmeler sayesinde sağlanması tasarlanmış. Bu çerçevede bulunan ses kontrol ve anc kontrol düğmeleri doğru birer tercih olmuş. Bir kulaklıktan beklenen en önemli özelliklerden birisi olan ergonomi konusunda Razer’ın oldukça iyi bir iş çıkarttığını belirtmeliyim. Kulaklığın ne çok ağır ne de çok hafif olduğunu belirtmeliyim. Kulağınıza taktığınız ilk anda gerçekten üst düzey kulaklık ile buluştuğunuzu hissediyorsunuz. Bu noktada tasarımdaki ergonominin etkilerini ilk başta hissediyorsunuz. Özellikle oldukça hafif ve Comply Köpük malzemeden yapılan kulaklığın kulağınıza temas eden kısmındaki malzeme kalitesi gerçekten üst düzeyde. Uzun süreli kullanımların göz önüne alınması ile tasarlanan bu yumuşak malzeme özellikle köpük kısımlarının kulak derinize temasını engelleyecek şekilde ayarlanmış. Bu en ufak rahatsızlık duymadan saatlerce kullanımı olanaklı kılıyor. Aynı zamanda kulaklığın oldukça esnek tasarlandığını belirtmeliyim. Gövdenin kendisi metalve mıknatısla birbirine bağlanabiliyorlar. kulağınızdan çıkardığınızda boynunuzda şık ve konforlu bir şekilde durmasını sağlıyor. Razer logosunun altında bulunan yeşil ışık görsel anlamda oldukça hoş düşünülmüş bir detay.

Tasarıma ilişkin detayları tamamladıktan sonra performansa ilişkin özelliklere geçebiliriz. Performansa ilişkin bana kalırsa en önemli veri Hammerhead USB-C ANC’nin en düşük ve en yüksek Frekans aralığı 20 hz ile 20 khz  olması yanında 1.2 metre kablo desteği sunması. Ayrıca ses iletimi konusunda da Razer oldukça iyi iş çıkarıyor. Hammerhead USB-C ANC modelinde 10 mm Neodim mıknatıs malzemeden yapılan ve maksimum 110 desibel ses üreten birer hoparlör kullanıyor. Bu sayeden gerçekten üst düzey bir ses şiddetini oldukça yakından hissedebiliyorsunuz. Tüm bunlara bir de ANC desteği eklenildiğinde neredeyse etkisini dış dünya ile bağlantınızı keserek yaşayabiliyorsunuz.

Teknik detaylar konusunda Hammerhead USB-C ANC gerçek anlamda profesyonel bir kulak içi kulaklığında bulunması gereken neredeyse tüm üst düzey unsurları bünyesinde barındırıyor. Bu özelliklerin uygulama alanında nasıl hissettirdiğine de biraz değinmek gerekiyor. Kendi şahsi tecrübelerimi paylaşacak olursam; öncelikle böylesine kompakt bir kulaklığı daha ilk kulağınıza taktığınızda dış dünyadan yavaşça soyutlandığınızı hissediyorsunuz. Bu noktada kulaklığın kulağınızı çok iyi bir şekilde oturduğunu ve ses yalıtımını başarı ile sağladığını belirtmeliyim. Hammerhead USB-C ANC’yi üç haftalık şüreçte Xiaomi MI 8’de deneyimledim. Müzik konusunda Sağlam bas ve detaylı tizlerin mükemmel dengesini bayıldığımı söylebilirim. Bazı şarkılarda tiz performansını beğenmesemde benden geçer not almayı başardı. Oyun konusunda ise özellikle bol aksiyonlu ve ses detayının fazlaca olduğu oyunlarda test etmeye çalıştım Hammerhead’i ve sonuçta gerçek manada “çıt” çıksa yanınızdan geliyormuş gibi hissettiğinizi belirtmeliyim. Bu açıdan bakıldığında ses kalitesinin gerek surround etkisi ile gerekse berrak ve kusursuz bir şekilde iletilmesi ile fazlasıyla tatmin edici olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

İncelemenin önceki bölümlerinde de belirttiğim gibi Hammerhead USB-C ANC ergonomik ve telefon konuşmalarında ses berrak, mikrofon ses kaliteside mükemmel olduğunu söyleyebilirim. Aynı şekilde kulaklığın her iki hoparlör kısmının dışında yer alan Razer logosunun yeşil aydınlatma ledleri ile destekleniyor ve maalesef bu ledler Razer’ın kendi programı vasıtasıyla değiştirilemiyor. Razer ürünlerinde artık aşina farklı renk kombinasyonunun Hammerhead olmasını beklerdim. Kutu içeriğinde Kulaklıkların yanında, ekstra üç adet uç ve sert taşıma çantası geliyor. Desteleklenen telefon modelleri ise Razer Phone 1, 2, Oppo Find X, OnePlus 5, OnePlus 6, Huawei Mate 10 Pro, P20, P20 pro, Xiaomi mi6, Xiaomi mi8 ve Google Pixel 2 Pixel 2XL         

Hammerhead USB-C ANC ile ilgili genel değerlendirmemize gelecek olursak; yüksek malzeme kalitesi, ergonomik ve kullanıcı dostu tasarımı, güçlü performansı ve şık detayları ile bir kulak içi kulaklığından beklenilen en temel özellikleri Hammerhead USB-C ANC ‘nin fazlasıyla bünyesinde bulundurduğunu belirtmeliyim. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra ortalama bir fiyata sahip olan ürün son dönemde USB-C  kulaklığı arayan telefon sahiplerin ilk etapta değerlendirmesi gereken bir ürün olmuş diyebilirim.


Yorum Yazın