Dirt Rally 2.0 İnceleme

Dirt Rally 2.0’ı anlamak için, Dirt 4’te, toplumu bir parçaya bölen teslimatı durdurmalısınız. Bu, Rally’nin belirli yönlerini düzeltti, ancak başkalarının karakterini aldı ve en yenisinden en düzenli olana kadar bütünüyle bir oyuncu yelpazesini tatmin etmek için yoğun çaba sarf etti; bu sadece imkansızdır. Dirt Rally 2.0’ı iki dünya arasında bir karışım olarak görüyorum. Dirt 4’te yapılanları geri almayın, ancak ilk oyunun yaptıklarından memnun değil. Sonuç, aradığınız konuyu, bir Kir içinde bulmak için yeterince zaman ayırırsanız, yeterince mükemmel bir sürüş deneyimidir.

Benim durumumda durum buydu ve ilk başta kendimi rahat hissetmediğim klasik kategorilerde ve önden çekişli araçlarda araçların ayarlanması konusunda iyi bir deneyim kazandım. Buna, yumuşak, orta, sert veya ıslak arasından lastik tipini seçme, yumuşak kauçuğa daha iyi yanıt verme, ancak daha fazla delinme riski sağlama olasılığı da eklenmiştir. En sevdiğim yüzey olan ağır çakıl, belki de Yunanistan’a ilk Dirt Rallisi’nde aşık olduğum aynı deneyime sahip değilim, ancak Arjantin’in engebeli Rallisi ve onun duvarları gibi harika anlardan uzak duramıyorum. öldürücü ve devasa kayalar. Aynı şekilde, araçların ağırlığı da çok daha iyi hissediyor, bu nedenle sürüşünüzün mükemmel olmadığı tüm durumlar, bazı çarpışma veya sıçramaların yanı sıra daha fazla organik hissettiriyor. Araç listesinin elimizdeki 50 arabaya ulaştığını ve hepsinin içinde iyi bir sürüş hissi verdiğini söylemeye gerek yok.

Dirt Rally 2.0’daki Gear’ın Değiştirilmesi Dirt Rally’nin özünün birçoğunun Erken Erişim’de oynadığını hatırladığınızda bırakılacak dokunaklı bir gülümseme var. Bu basit ve sade menülerde farkettiniz. Burada her şey çok daha fazla süslenmiştir ve zamana özgüdür, ancak içeride, merakla, Dirt Rally 2.0’ın da kendi sınırlamaları vardır. Altı ralis ilk maçta sunulanlardan daha fazla değil, kapsanması gereken birçok aşama var: Arjantin, Yeni Zelanda, Avustralya, Polonya, İspanya ve ABD bu vesileyle seçilen ülkeler, RallyCross’da sekiz tane bulduk devreler resmi

Bu çok kişisel bir tercihtir, ancak ne kadar lisansa sahip olursa olsun, RallyCross bölümüne daha az çalışılsa da (ve toplumun iyi bir parçası olduğunu düşünüyorum) çok fazla bir sorunu olmazdı. daha fazla ralis. Birçoğu oyunun gelecekteki DLC’lerinde göreceğimiz bu yenilenmiş versiyonlar olmasına rağmen. Esas olarak İsveç Rallisi ile kar kadar zorlu ve karizmatik bir yüzey eksik olduğu için, buradaki bazı öneriler çok fazla görünebilir. İlk oyunun tüm içeriğini içeren gerçek bir 2.0 olma fırsatını değerlendirmek iyi bir başlangıç ​​noktası olurdu. Ve sonra Dirt Rally destanında görmediğimiz yeni parçalar biçiminde istediğiniz tüm indirilebilir içeriği ekleyin. Ancak, dahil olanları o kadar çabuk kapatamazsınız, çünkü bu mitinglerin her biri kendi başına gerçek bir zorluktur, ustalaşması zor olacak ve birkaç yeni dinamik havanın ve arabaların izlerinin sürdüğü bir avuç adımla birlikte bizden önce rekabet edeceğimiz söylenecek çok şey var. Tekerleğin tipine bağlı olarak delinme riskine ilave edilen bu tip elemanlar sayesinde, bu rayların bazılarının dik aşamalarının yeterli olmaması durumunda daha fazla tehlike hissi söz konusudur.

Yeni olan, yalnızca Çevrimiçi modda da bulunan Bilgisayarım modudur. Bu yeni modla ilgili hissetmek, başlamak için basit bir başlangıç ​​noktası olmak. Neredeyse bir RPG sanki şimdi tüm oyunlara sahip gibi görünen “ilerleme” ihtiyacı ile doludur. Yani, sadece yeni araba almak için değil aynı zamanda motorun ve aracın farklı bileşenlerinin yanı sıra “seviyesini artıran ve hızlanmasına izin veren” kendi ekibiniz için olan krediler için rekabet etmek. Aracın iyileşme süreleri yolunda, lastik değişiminde veya tamiratında. Gerçek zamanlı olarak değişen ve daha az ceza ve bu ilerleme hissi ile sizi oyunun en rekabetçi kısmına çekmenize olanak tanıyan zorluklar sunmak erişilebilir ve eğlencelidir.

Teknik olarak, Codemasters EVO motoruna iyi bir yüz gerdirme sağlamak istedik, ancak bu oldukça uzun süredir aşınma çekiyor. PC sürümü çok faydalıdır ve iyi bir ayrıntı seviyesi sunar, ancak konsolda altmışı sabit çerçeveyi korumak için birçok görüntü kalitesinden ödün vermek zorunda kaldı. Profesyonel sürüm. testlerimizi yaptığımız yer. Konsollarda, selefleri daha az ayrıntılı görünüyordu, ama en azından burada eksik olan netliği korudular. Ek olarak, oyun daha sonra ilk oyunda uygulanan ve aynı zamanda verilen Sanal Gerçeklik desteği olmadan lansmanına varıldı. Oculus Rift ile yaz uyumu için, en azından şimdilik.

İlk teslimatın bir evrimi olan Dirt Rally 2.0’ı arayabilir miyim bilemem. Daha çok iki tamamlayıcı oyun olarak görüyorum. İlk başta uygunsuz bir saat attıysanız, bunu da sıkmak istersiniz, ancak şu anda bayiliğe yakın olan bir kişi için, her iki oyunu da mükemmel bir şekilde önerebilirim. Kişisel seviyede bile, fiziklerini basan karakterden dolayı, bu 2.0’dan daha ilk kısımların tadını çıkardım. Aşağı yukarı gerçekçi olun, gerçek şu ki, gerçek ve gerçek gerçek oldukları kadar çekici görünmüyorlar.


 

Kinguin.net Katkılarından Dolayı Teşekkür Ederiz.

 
kinguin_badge_WHITE

Oyunu Satın Almak İçin Tıklayın

 


Yorum Yazın

Connect with Facebook