Razer Basilisk Mouse İnceleme

Oyuncu ekipmanları konusunda artık ülkemizde de çok ciddi bir pazar oluşmuş durumda. Bu sektörün amiral firması herhalde birçok kişinin de hem fikir olduğu üzere Razer. Neredeyse aksesuar konusunda her detayı tasarlayan firma oyuncuların geri bildirimlerine de en fazla kulak veren marka olarak biliniyor. Kaliteli ve üst düzey oyuncu ekipmanları denildiğinde özellikle pc oyuncuları için Mouse oldukça önem arz ediyor. Daha önce de birçok ürünü için iddialı söylemlerde bulunan Razer, Basilisk model faresi için de “Dünyanın En Gelişmiş Fps Mouse” gibi çok iddialı ve spesifik bir duyuruda bulundu. Oldukça sübjektif olan böylesine bir manşetin ne kadar haklı çıkabileceğine beraber bakalım…


Razer Basilisk’in teknik yönlerine geçmeden önce oyuncular için de oldukça önemli olan genel tasarımı ve ergonomisini irdelemek istiyorum. Öncelikle oldukça iyi ağırlıklandırılmış bir fare ile karşı karşıyayız. Açıkçası benim açımdan bir oyuncu faresinin ergonomik yönleri önemli bir tercih sebebi. Razer bu noktada 107 gram civarı ağırlık dengelemesi ile yerinde bir hamle yapmış. Fare ne elinizin altından kaçacak gibi duruyor ne de hareket ettirmek için fark edilebilir bir güç uygulamanız gerekiyor. Her ikisinin arasında bir ağırlığa sahip. Bunun yanı sıra genel malzeme kalitesine gelecek olursak, bu noktada zaten markanın üst seviye bir kaliteye sahip olduğu aşikar. Özellikle sağ baş parmağınızın ve yüzük parmağınızın kavradığı noktalardaki kauçuk ve dalgalı malzeme bir hayli kaliteli duruyor.

Bunun yanı sıra baş parmak için düşünülen çıkıntılı destek zemin de ergonomi için büyük bir artı. Sonuçta çok uzun saatler elinizin altında olacak bir farenin bileğinize maksimum konfor sunması beklenir.
Dış görünüm ve ergonomi açısından beni etkileyen bir diğer özellik de farenin boyutları oldu. Normal bir ele sahip olan herkesin avuç içi ayasını çok iyi kavrayan bir uzunluk, genişlik ve yüksekliğe sahip olan Razer Basilsk, kesinlikle bilek sağlığı bakımından ön plana çıkıyor. En azından ben kullandığım süre zarfında oldukça rahat hissettim.


Gelelim Razer Basilisk’in can alıcı özelliklerine ve neden “Dünyanın En Gelişmiş Fps Mouseu” iddiasında bulunduğuna. Öncelikle teknik olarak bir fareden beklenen her özelliğe sahip Razer Basilisk. 16.000 Dpi hassasiyetine sahip bir optik sensör, 450 IPS gibi inanılmaz bir akıcılık, 1000 Hz Ultrapolink gibi son teknolojik donanım söz konusu. Ama beni benden alan iki önemli özellik var ki bunlar zaten bu iddialı cümlenin nereden kaynaklandığını ortaya çıkarıyor. Razer bir farede daha önce belki de ilk kez kullanılan bir eklenti ile karşımıza çıkıyor. Baş parmağınızın hemen oraya konulan ve kutu içerisinde biri kısa ve plastik, diğeri uzun ve metal olmak üzere iki adet clutch mevcut. Bir nevi dpi hassaslığını keskin nişancı ustalığında ayarlamanızı sağlayan bu eklentiler benim çok hoşuma gitti.

Özellikle uzun olan inanılmaz efektif bir çözüm sunmuş. Bir diğer devrimsel yenilik ise sayfa kaydırma hızının ve sertliğinin ayarlandığı kauçukla kaplı tekerlek yeniliği olarak karşımıza çıkıyor. Bu da benim gibi fazla metin okuyan kişiler için çok iyi düşünülmüş. Ayrıca oyunlarda hızlıca veya daha yavaşça geçişkenlik sağlamanıza yarıyor.
Bir Razer modelinden bahsediyorsak renk efektleri olmazsa olmaz. Ancak bu noktada firma daha önce klavyelerinde sunduğu cümbüşü burada fazla sunmamış. Elbette bir farede ne kadar renk geçişi olabilir diyebilirsiniz ancak. 16.8 milyon renk paletinin sadece elinizin zaten kapattığı farenin arkasında olan Razer logosunda ve tekerlekte kullanılması biraz tat kaçırıyor. En azından yan tuşlarda ya da alt çerçevede bir bant geçebilirdi.

Belki incelemenin başında belirtmeliydim ama üzülerek söylemeliyim ki Razer Basilsk tek yönlü bir fare. Yani sadece sağ elini kullananlar için tasarlanmış. Bu nedenle sol el kullanan oyun severler farklı modellere yönelmek durumunda. Firma kalite konusunda kendisine o kadar güveniyor ki 50 milyon tıklanma garantisi iddia ediyor. Bu kaç yılda ulaşılacak bir sayı onu tam olarak bilemiyorum ancak fazlasıyla tatminkar. Sonuç olarak Razer Basilisk “Dünyanın En Gelişmiş Fps Mouseu” iddiasını bir noktaya kadar başarıyor olsa da şahsi görüşüm böyle bir iddianın “Sağ Elini Kullananlar İçin Dünyanın En Gelişmiş Fps Mouseu” gibi bir söyleme dönüştürülmesi yönünde. Şaka bir yana Hayatımız Oyun En İyi Seçim Ödülünü fazlası ile hak eden bir fare…


Yorum Yazın