PHILIPS 349X7FJEW MONİTÖR İNCELEME

Teknolojiyi yakından takip edenlerin fark edeceği üzere, oyun dünyasındaki hızlı gelişmeler donanımsal ve ekipman olarak bir çok firmanın sıradışı ürünler üretmesine ve inovasyona yönelmesine neden oldu. Eskiden işlemci, ram, ekran kartı sarmalında geçen yenilikçi akımlar artık klavye, mouse ve monitör gibi çevre birimlerine de sıçradı. Bunun bir sonucu olarak büyük firmalar kullanıcıların beklentilerine en iyi ve en hızlı bir şekilde karşılık verebilmek ve öncü tasarımlara imza atabilmek adına birbirleriyle yarışır hale geldiler. Bugünkü incelememizin konusunu da Philips gibi köklü bir firmanın oldukça çarpıcı bir tasarıma sahip monitörü olan 349X7FJEW modeli oluşturuyor.

Philips 349X7FJEW adından da anlaşılacağı üzere ilk etapta 34 inç gibi oldukça büyük tasarımı ile dikkat çekiyor. Ayrıca özellikle film izleyenlerin aşina olduğu kıvrımlı yapısı da göze çarpmakta. Oyun dünyası için daha önce de deneyimlenen bir durum olmasına karşılık bu kadar büyük ölçülerde ve 21:9 gibi farklı genişlikte pek fazla monitör görmek mümkün değil. Bu noktada böylesine çarpıcı bir tasarımın Philips gibi sektöründe oldukça köklü ancak oyun dünyasında bir o kadar da gelenekçi bir firmadan gelmesi bizleri şaşırttı. Ancak bu farklı ve çarpıcı tasarım özellikleri bir yandan da bir meydan okuma aslında. Sonuçta bu kadar büyük bir monitörün her kesim tarafından tercih edilmeyeceği (ya da ücreti bakımından tercih edilemeyeceği) aşikar. Bakalım bu dev marka bu meydan okumanın altından kalkabilmiş mi?

Öncelikle dış görünüşünden başlamak gerekirse monitör her ne kadar oldukça fazla büyük ve geniş olmasına karşılık bir o kadar da zarif bir görüntüye sahip. Bunun en önemli nedeni markanın dış çerçeve, kablo, adaptör ve diğer bağlantı ekipmanlarının tamamında beyaz rengi tercih etmiş olması diyebiliriz. Gerçekten de beyaz renk muhteşem bir güzellik katmış. Bunun yanı sıra bu zarif tasarımı tamamlayan ince metal ayaklar ise masanızın üzerinde duran bu devasa monitörün sanki bir sinema perdesi gibi askıda duruyormuş izlenimini veriyor. Firma monitörün ön tarafından sadece marka logosunun çıkıntısına yer vermiş ve tüm bağlantı yollarını ve menü kontrol joystickini panelin arkasına saklamış. Bu da tasarım olarak sadeliği ön plana çıkarmış. Monitörün arka panelinde bizleri bir çok bağlantı yolu karşılıyor. Bunlar 1 adet Display port 1.2, 2 adet Hdmi (ki birisi 2.0), 4 adet 3.0 Usb (hepsinin hızlı olması ve telefonu şarj imkanı sağlaması takdire şayan) ve kulaklık çıkışları.  Ayrıca monitör üzerinde bulunduğu stant sayesinde aşağı ve yukarı hareket edebiliyor. Böylelikle her boydan ve her açıdan net bir görüntü elde edilmesi sağlanılıyor.

Gelelim biraz da monitörün asıl olayı olan görüntü kalitesi ve performansına. Öncelikle daha önce bu büyüklükte ve bu genişlik ölçülerinde bir monitör deneyiminiz olmadıysa ilk başta bocalama yaşamanız muhtemel. Ancak üretici firma kavisli tasarımın verdiği kavrayıcı görüş açısı hissini çok güzel işlemiş. Gerçekten de özellikle oyun deneyiminde monitör ne kadar yakın bir noktada bulunursanız bulunun tüm detaylara ve tüm görüntüye sahip olmanızı sağlamış. Bunda 178 derece görüş açısının etkisi büyük. Benim en çok dikkatimi çeken ve oyun severlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğüm özellik 100 hz yenileme hızını 3440×1440 piksel yoğunluğunda deneyimlemek olacak. Monitörün tepki süresi her ne kadar 4 ms gibi bir nebze yüksek bir süre olsa da FreeSync desteği sunması genel olarak oldukça akıcı bir görüntü sağlıyor.

Benim bu monitörde en başarılı bulduğum nokta ise yüksek kontrast performansı ve oldukça tatmin edici parlaklık seviyesi oldu. Gerçekten de gerek oyun oynarken gerekse yüksek çözünürlüklü film izlerken mükemmel bir görüntüyü net bir şekilde deneyimliyorsunuz. Hazır film konusuna gelmişken monitörün üzerinde 2 adet 5w gücünde hoparlör bulunduğunu belirtmeliyim. Oyunlarda elbette ki üst seviye bir oyuncu kulaklığı kullanılacağı kesin ancak özellikle dostlarınızla birlikte bu monitörde izleyeceğiniz filmlerde ses kalitesi sizi tatmin edecek seviyede.

Genel değerlendirmeye gelecek olursak Philips 349X7FJEW tasarım olarak muhteşeme yakın bir monitör olmuş. Zarafet ve ihtişam adeta bir arada (reklam sloganı mıydı bu:)) Monitörün performansı özellikle oyun yönüyle ortalamanın çok üstünde ancak sınıfının en iyisi de değil. Özellikle tepki süresi ve yenileme hızları daha iyi monitörler de yok değil. Genel kanaat olarak ise gönül rahatlığı ile bu monitörü herkese tavsiye edebilirim. (Tabi alım güçleri yeterse)


Yorum Yazın