Epic Games Fortnite’ın Çapraz Platform Teknolojisini Geliştiricilerle Paylaşacak

Epic Games tarafından yapılanaçıklamayla, şirketin Fortnite’ın önemli bileşenlerinden biri olan çaprazplatform teknolojisini 2019 içerisinde diğer oyun geliştiricileriyle ücretsizolarak paylaşılacağı duyuruldu. Üstelik bu fırsattan yararlanmak için herhangibir oyun motoru veya platform kullanma şartı da olmayacak.

Geliştiricisiolduğu Unreal Engine ile oyun dünyasını derinden etkileyen Epic Games, dünyanınher yerindeki oyun geliştiricilerine fayda sağlayacak bir adım atmayahazırlanıyor. Şirket, tüm dünyada 200 milyonu aşkın oyuncusu bulunan oyunuFortnite’ın PC, Mac, PlayStation4, Xbox One, Nintendo Switch, iOS ve Androidplatformlarındaki oyuncular tarafından bir arada oynanmasına imkân tanıyançapraz platform teknolojisini ücretsiz olarak tüm geliştiricilere açacağınıduyurdu.

Tüm Platformlara ve Oyun Motorlarına Açık

Epic Games duyurusunda, Fortnite’ın dünyanın her yerinden 200 milyondan fazla oyuncu tarafından 7 farklı platformda oynanmasını sağlayan bir dizi çevrimiçi hizmeti 2019 yılı içerisinde tüm geliştiricilerle paylaşacağını duyurdu. Üstelik bu hizmetleri kullanmak için belli bir oyun motoru, platform ya da çevrimiçi mağaza kullanma zorunluluğu yok.

Firma böylelikle tüm oyun geliştiricilerine normal şartlarda geliştirmesi ve test etmesi oldukça maliyetli olan bir dizi çevrimiçi hizmeti ve Epic Games’in bu hizmetlerdeki tecrübesinden ücretsiz olarak yararlanma fırsatını sunuyor. Geçtiğimiz hafta kendi dijital oyun mağazasını açan ve geliştiricilere gelirleri %88’ini vereceğini duyuran Epic, böylelikle oyun sektörünü olumlu etkileyecek bir adım daha atmış oldu. Bu hizmetlerden yararlanmak için belli bir oyun motoru ve platform tercih etme zorunluluğu olmadığı için, geliştiriciler oyunlarını geliştirirken özgür olacaklar.

Geliştiricilerin İşini Kolaylaştıracak

Epic Games’in 2019 içerisinde geliştiricilerle ücretsiz olarak paylaşacağı hizmetler arasında çapraz platform giriş, arkadaşlık, profil ve sahiplik sistemleri; PC/Mac oyun içi arayüz sistemi; çapraz platform sesli iletişim sistemi; çapraz platform grup oluşturma ve eşleştirme, veri muhafazası ve bulut tabanlı kayıt dosyası tutma, başarım ve ödül sistemi gibi pek çok farklı bileşen bulunuyor.

Epic Games’in Fortnite ile bizzat test ederek geliştirdiği bu sistemler diğer geliştiricilere zaman, iş gücü ve teknik bilgi açısından büyük fayda sağlayacak. Firma gelecekte bu sistemlerin yanında sosyal medya özellikleri, hile önleme gibi farklı sistemleri de geliştiricilerle paylaşmayı planladığını açıkladı.

Epic Games’in geliştiricilere sunacağı ücretsiz sistemlere ilişkin ayrıntılı bilgi edinmek için unrealengine.com/en-US/blog/epic-2019-cross-platform-online-services-roadmap adresini ziyaret edebilirsiniz.


Yorum Yazın

Connect with Facebook