AOC G2590PX Monitör İncelemesi

Günümüzde oyun dünyasının hızla gelişmesi ve donanım piyasasını da peşinden sürüklemesi sonucunda PC ekipmanlarının bu hıza ayak uydurması bir gereklilik haline dönüştü. Şundan 5-10 yıl öncesine kadar bir oyuncu bilgisayarı toplanırken en son akla gelecek ekipmanlar olan klavye, Mouse, kulaklık gibi çevre bileşenleri artık bütçe içerisinde neredeyse bir anakart kadar fazla yer edinmeye başladı. Bu durumun bir sonucu olarak bir çok yeni firma çevre ekipmanları piyasasında kendisini göstermeye ve her geçen gün daha üst teknolojileri yakalamaya başladı. Üst düzey PC bileşenlerine sahip bir bilgisayarın en önemli unsurlarından birisi de hiç şüphe yok ki monitördür. Bu incelememizde AOC firmasının G2590px modeline göz atacağız.

 

 

Öncelikle monitörün boyutu ve dış çevresinden başlamak istiyorum. Oyuncular için en ideal monitör boyutlarından birisi olan ve benim de kullanımda tercih ettiğim 24.5 inch boyutuna sahip olan G2590px, altında yuvarlak ve oldukça zarif duran bir standın üzerinde konumlanıyor. Monitörün hemen arkasında ise 4 tane usb 3.0 bağlantı noktası, 2 tane hdmi 1.4, 1 tane 1.2 dp port ve 1 tane vga girişi bulunuyor. Usb girişlerinin fazlalığı açıkçası kullanımda işi kolaylaştıran bir detay olmuş. Yaklaşık 5,5 kg ağırlığa sahip olan monitörün kurulduğu platformda kendisini belli ettiğini ve uzun bir yükseklik ayarına sahip olduğunu belirtmeliyim. Bunun bir nedeni monitörün dikey ve yatay olarak tam dönüş yapabilmesi. Böylelikle özellikle oyunlar haricinde sosyal medya kullanımında da monitör kullanıcılarına geniş bir görüntü alanı kazandırıyor.

 

 

Monitörün neredeyse tamamı çerçevesiz bir tasarıma sahip. Sadece alt bölümünde yer alan kırmızı renkteki logonun bulunduğu zarif çerçeve haricinde diğer yönler çerçevesiz tasarlanmış. Böylelikle neredeyse %100 e yakın bir görüntü alanı söz konusu. G2590px, oyun dünyasında sıkça duymaya başladığımız TN tipi panel yapısına sahip. Ayrıca amd tabanlı FreeSync teknolojisi de oyun severlerin monitöre olan ilgisini arttırıyor.

 

 

Monitörün 1 ms gibi oldukça düşük tepki süresi sunması ve maksimum 144 Hz yenileme hızına sahip olması sınıfının önde gelen monitörlerinden biri olmasını sağlamış. Monitörün teknik olarak sınıfının en iyileri ile girdiği rekabette bir adım geride kaldığı noktalar ise kontrast ve canlı renk paleti konularında olmuş diyebiliriz. Oyunlarda yaptığımız denemelerde monitörün gerçekçiliğe yaklaşmakta sorun yaşamadığını ancak özellikle çok canlı renkler içeren oyun türlerinde bir tık soluk kaldığını belirtmeliyim.

 

 

G2590px monitör dünyasındaki aşırı rekabetçi ve mükemmeliyetçi ortamda kendisinde bahsettirmeyi başaracak bir monitör olarak duruyor. Kalite standartlarının ve oyuncu beklentilerinin çok üst noktalara çıktığı bir ortamda özellikle tepkime süresi ve FreeSync özelliği ile hızlı oyuncuları kendisine çekiyor. Ancak renk ve kontrast noktasında çok daha ötesini bekleyenleri bir miktar hayal kırıklığına uğratabilir. Bunun yanı sıra oyun dışı kullanım bakımından ise özellikle ergonomi ve tasarım olarak oldukça şık ve kullanışlı olduğunu belirtmeliyim. Sonuç olarak ortalamanın üstünde ancak sınıfının en iyisi olmaya aday olmaktan uzak bir monitör olan G2590px bizden 7,8 puan alıyor.


Yorum Yazın