AOC AGON AG352QCX Monitör İncelemesi

Farklı Bir Oyun Deneyimi İsteyenler İçin…

Özellikle profesyonel oyuncuların tercih ettiği markalardan olan AOC, sadece profesyone oyunculara değil, tüm kullanıcılara hitap eden özelliklerle geliyor. 35 inç boyutu ile son zamanlarda forumlarda ve sosyal platformlarda oldukça ilgi çeken bu yenilikçi AG352QCX monitörünü incelemeden olmazdı. Ülkemizdeki oyun severleri gönlünden vuran AOC’nin bu yeni monitörü bakalım beklentileri gerçekten karşılayabilecek noktada mı?

Her ne kadar son dönemde unboxing yani moda tabiriyle kutu açma videoları ile kutu içeriklerine aşina bir durum oluşmuş olsa da ben AG352QCX’in kutu içeriğine çok girmeyi düşünmüyorum. Sonuçta AOC ürünü aldığınızda nasıl özenli ve üst segmentte paketleme yapıldığını tahmin edebilirsiniz. Ancak kutudan belgeler displayPort Kablosu, güç Kablosu, HDMI Kablosu, ses Kablosu ve VGA Kablosu çıktığını belirtmek isterim.
 

 
AG352QCX’in çok zarif bir tasarımı olduğunu söyleyebilirim. Kırmızı ve siyah renklerin hakim olduğu monitörün arka gövdesindeki led’ler görsel açıdan etkileyici bir görünüm salıyor. Asıl odaklanmak istediğim detaylar AG352QCX’in fark yaratan unsurları. Bana göre en önemli unsurlardan biri de ışıklandırma. Gerçekten de bir monitörden ne kadar detaylı ışıklandırma beklenir bilemiyorum ancak şunu net bir şekilde ifade etmeliyim ki tasarımcılar AG352QCX ile bu noktada çıtayı uzaya çıkarmışlar. Metal bacak ve stand istediğiniz hareketi yapmanıza imkan veriyor. Monitörün ekran ayarını yapmak çok kolay. İki kenarından tutarak minimum güçle cihazın yüksekliğini ayarlayabiliyor, yine aynı şekilde sağa doğru hafif bir güç uygularsanız ekranı dikey konuma getirebiliyorsunuz. Tabii aynı şekilde ekran eğimini de ayarlayabiliyorsunuz. Ön cephesine baktığımızda olabildiğince ince çerçeveler bizi karşılıyor ki bunu artı hanesine yazıyoruz.

 

 

Teknik detaylara gelecek olursak 35 inç boyutuna sahip olan UWHD ve kavisli bir monitör. Farklı açılardan baktığınızda kavisi daha net görebildiğiniz gibi, 21:9 en boy oranına sahip. FreeSync teknolojisi ve Adaptive Sync teknolojisi ile çözünürlük tarafında ise 2560 x 1080 piksel çözünürlük sunuyor. 35 inç ekran boyuyla gelen cihaz, büyük ekranla çalışmak isteyenleri tatmin edecek boyutlara sahip.  Monitörünün 200 Hz yenileme hızı sunduğunu belirteyim. Gerçi dört ms tepki süresi, bir oyuncu monitörüne göre biraz zayıf bir değer olarak görülebilir ama kesinlikle 200 Hz yenileme hızı değerleriyle, tepki süresi açığı kapatılıyor. 300 cd/m2 parlaklık oranının bulunduğunu, ekran renk sayısının 16,7 Milyon olduğunu, 2000:1 normal kontrast oranı verdiğini, dinamik kontrast oranının ise 50.000.000:1 olduğunu ve ekranla gerçekleştirdiğimiz testlerde performansından memnun kaldığımızı söyleyebiliriz.
 

 
Monitörün OSD menüsünü kablolu uzaktan kumanda ile yönetilmek oldukça pratik ve kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. Görüntü giriş çıkışları tarafında sırasıyla HDMI, Display Port, D-Sub yani VGA girişi, MHL girişi ve USB 3.0 yuvası bulunuyor. Pek çok farklı tercih imkânı sunmasının önemli bir artı olduğunu belirtelim. Monitörün bir artısının da dahili hoparlörler olduğunu söyleyebilirim. Bu hoparlörler çok üst düzey olmasa da özellikle yer kaplama derdi olan kullanıcılar için ideal sonuçlar sunuyor. Tabii ki dileyen kullanıcılar Jak girişi sayesinde kolaylıkla monitöre kulaklık veya harici hoparlörler bağlayabilir. Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız, gözlerin duyduğu rahatsızlığı ve yorgunluğu azaltmak için kullanılan Düşük Mavi Işık modu, AG352QCX’de yer alıyor. Biz kullanımımız sırasında aşırı bir göz yorgunluğu gözlemlemedik. Ancak uzun kullanımlarda bu özellik kullanıcılar için bir artı olacaktır kuşkusuz. Monitörün ayar menüsünün Türkçe dil seçeneği sunmadığını da belirtelim.
 

 
Bu bir oyun monitörü olduğu için menüsünde yer alan mod seçenekleri de oynadığınız oyunun türüne göre seçilmiş. Seçeneklerden biri FPS. First Person Shooter örnek verecek olursak Call of Duty: Black Ops 4 oyunlarını oynarken kullanmanızı öngören FPS modunda ortam biraz daha aydınlanıyor gibi görünüyor. Karanlık bölgelerde gizli saklı kalan objelerin/karakterlerin rahat görülebilmesi için getirilmiş bir özellik. Rocket League oynarken racing modu, oyunu hızlı akan sahnelerine uyum sağlayacak şekilde görüntüyü ve renkleri geliştiriyor. Real Time Strategy anlamına gelen RTS modu ise belli başlı alanları aydınlık bir çerçeve içinde gösteriyor.
 

 
Son değerlendirmeye gelecek olursak; “AOC AGON” denildiğinde hitap ettiği kitlesi profesyonel oyuncular olan, aşırı pahalı oyuncu ekipmanları üreten bir firma algısı oluşsa da AG352QCX bu algıyı değiştirmeyi başarmak için önemli bir adım atıyor. Özellikle oyunculara hitap etmeyi başaran bir monitör olma yolunda mihenk taşı olacağını düşündüğüm AG352QCX son dönemlerde test ettiğim performans yönüyle de en başarılı ürünlerden biri oldu. Aklınızda yeni bir monitör alma düşüncesi varsa bulabildiğiniz ilk yerde AG352QCX deneyimlemenizi tavsiye ederim.
 
Teknik Detaylar

Ekran 35 inç
Çözünürlük 2560×1080
Tarama Hızı 200Hz
Görüntüleme Oranı 21:9
Panel VA
Tepki Süresi 4 ms
Parlaklık 300 kandela
Kontrast Oranı 2000:1
Görüş Açısı 178/178 derece
Bağlantılar HDMI, Display Port, D-Sub yani VGA girişi, MHL girişi ve USB 3.0
Dahili Hoparlör 10W x 2
Boyutlar 847 x 587 x 266.45 mm
Ağırlık 11.8 kg.

Yorum Yazın

Connect with Facebook