Razer BlackWidow Elite İnceleme

Bilindiği üzere oyuncu ekipmanları denildiğinde dünyanın en saygın markaları arasında ilk akla gelenlerden birisi de Razer markasıdır.

Özellikle ürettiği ve profesyonel oyuncuların beğenisine sunduğu üst düzey kalitedeki ekipmanlar sayesinde son yıllarda büyük bir çıkış yakalayan Razer, ülkemizdeki oyun severlerinde de en çok tercih ettiği markalar arasında yer almakta. Bu incelememizde Razer’ın en üst düzey oyun ekipmanlarından birisi olan Razer Blackwidow Elite olarak adlandırdığı mekanik klavyesine göz atacağız. Bakalım her yeni ürünüyle kendi sınırlarını bir adım daha ileriye taşıyan firma yeni nesil profesyonel kullanım odaklı klavyesi ile oyun severlere nasıl sürprizler hazırlamış.

Öncelikle profesyonel bir oyuncunun mekanik klavyeden beklentilerinin neler olabileceğini düşünerek incelemeye başlamak doğru bir adım olacaktır diye düşünüyorum. Böylelikle Razer’ın hangi noktalarda oyun severlerin beklentilerini dikkate aldığını ve tatminkar bir kullanış sunduğunu daha iyi analiz edebiliriz. Her şeyden önce bir oyun severin mekanik klavyelerden beklentilerinin başında hız, sadelik, ergonomik tasarım ve modifikasyon gibi unsurlar başı çekmektedir. Bu unsurları isterseniz Razer Blackwidow Elite özelinde incelemeye başlayalım…

Son Sürat Etkileşim…

Günümüz oyun dünyasının geldiği nokta bakımından hız ve tepki süreleri profesyonel oyuncular bakımından can alıcı bir husus olarak karşımıza çıkıyor. Bu çerçeveden değerlendirildiğinde klavye ve mouse ekipmanlarınızın tepki süreleri oyunun kaderini etkileyebiliyor. Razer Blackwidow Elite işte bu noktada oyun severlerin tam da en çok ihtiyacı olan hızlılık ve tepki süresi avantajları ile ön plana çıkmayı başarmış. Razer’ın resmi sayfasında da en çok vurgu yapılan özelliklerinden birisi de bu. Klavye gerçekten detaylarına daha sonra yer vereceğim tasarım avantajını sonuna kadar kullanmış ve çok ufak bir güç uygulamasına bile duyarlı olacak şekilde tasarlanmış. Takribi olarak birkaç milimlik ve çok hafif bir temasla aktif hala gelen tuş dinamiği kesinlikle klavyenin en önemli avantajı olarak göze çarpmakta. Mekanik klavyelerin genel özelliği olan tepki sürelerindeki hızlılık unsuru Razer Blackwidow Elite ’de çok daha ileri bir noktaya taşınmış. Bu noktada en önemli detay klavyenin tasarımında gizli.
 

 
Sadelik ve Estetik Uyumu…

Razer Blackwidow Elite ’i ilk elinize aldığınızda hissettiğiniz duygu sade ve estetik bir klavyenin sizi karşılaması olarak tarif edilebilir. Gerçekten de son dönemlerde fazlasıyla gereksiz tuşlarla gözümüzü yoran mekanik klavyelerin aksine oldukça sade ve zarif bir klavye ile karşı karşıyayız. İlk başta “iyi de macro tuşları, renkli fonksiyon tuşları, opsiyonel kullanım tuşları nerede?” diye bir soru aklınıza geliyor. Gerçekten de son dönemlerde piyasada yer alan klavyelerde o kadar fazla tuş enflasyonuna gidilmişti ki çoğu zaman bu tuşları ne zaman kullanacağınızı bile sorgulamaya başlıyordunuz. Razer bu notada oldukça radikal bir karar almış ve Razer Blackwidow Elite ’yı tamamıyla sade bir tasarımla oluşturmuş. Peki bu radikal kararı nasıl değerlendirmek gerektiği konusuna gelirsek, benim gibi sade olan iyidir felsefesine bağlı birisi için çok yerinde bir karar olduğunu belirtmeliyim. Bu demek değil ki modifikasyon ve olmazsa olmaz haline gelen makro tuş kombinasyonlarına Razer Blackwidow Elite ’de yer verilmemiş, tam tersi klavyenin kutusunda gelen  Razer Synapse isimli program yardımı ile sonsuz bir kişiselleştirme sizleri bekliyor. Bu noktalara daha sonraki paragraflarda değineceğim için kısa geçiyorum. Genel olarak sade ve estetik tasarımın birçok oyuncunun hoşuna gideceğini belirtmeliyim. Tabi Razer Blackwidow Elite ’in bu kadar sade ve estetik olmasının altında bir sürpriz yatıyor. Razer yine radikal bir adım atarak klavyeyi oldukça dayanıklı metalik bir malzemenin üzerine monte etmiş. Resimlerden de görüleceği üzere klasik mekanik klavyelerden farklı olarak Razer tüm klavye tuşlarını switchleri ile birlikte metal zeminin üzerine yerleştirmiş. Böylelikle tümüyle hakimiyetiniz altında olan bir klavye sizlere sunulmuş. Tuşların hareketinden tutunda led ışıklandırmasına kadar her detay gözlerinizin önüne sunulmuş. Bu tasarım hamlesi sizi klavyenin kontrol merkezi olarak hissettirmiş diyebilirim.

 

 

Razer diğer firmalardan ayrı olarak kendi üretmiş olduğu switchleri ile farklılaşıyor. Bazı ürünlerinde sessiz tuş takımı tercih edilirken bazı modellerde ise daha gürültülü bir tuş takımı tercih edilebiliyor. Bu noktada Razer tarafından Razer Blackwidow Elite ’de green switch tercih edilmiş. Bu bildiğiniz üzere Razer’ın mekanik klavyeler arasında tok bir tuş klik sesi sunan switch modeline işaret ediyor. Gerçekten de 80 milyon klik vadeden Razer Blackwidow Elite bu noktada farklı teknolojik alt yapısı ile de ön plana çıkıyor. Her açıdan dayanıklı olduğunu daha en başta size hissettiren Razer Blackwidow Elite uzun ömürlü bir tasarıma sahip olduğunu kanıtlıyor. Açıkçası şahsi görüşüm olarak sessiz mekanik klavyelerden ziyade tok sesli tuş takımlarını tercih ediyorum. Sonuçta bu hissi yaşamak için oyuncu klavyelerine yöneliyoruz.

Ayrıca Razer Blackwidow Elite ’in öne çıkan ve hoşuma giden bir diğer özelliği ise 10 tuşa kadar anti-ghosting koruması sağlaması. Özellikle klasik usb klavyelerde karşımıza çıkan aynı anda birkaç tuşa basıldığında klavyenin tepkisiz kalması durumu Razer Blackwidow Elite ’de 10 tuşa kadar çıkarılmış durumda. Özellikle bazı oyunlarda hızlı tuş kombinasyonları uygulamanız gerektiğinde oldukça fazla tuşa çok kısa süreler içerisinde basmanız gerekebiliyor. İşte bu detay razer tarafından dikkate alınmış ve kullanıcıların böyle bir durumda klavye kaynaklı bir gecikme yaşamamaları için bu özellik geliştirilmiş.
 

 
Sınırsız Kişiselleştirme…

Razer Blackwidow Elite her yönüyle sadelik ve kullanıcı dostu tasarımı ile farklılaşsa da özellikle kendi özel programının detaylarına girildiğinde sınırsız bir kişiselleştirme özgürlüğüne sahip olduğunu hissettiriyor. Razer firmasının kendi özel yazılımı olan Synapse programında hazır sunulan setlerin haricinde her bir tuşu tercihlerinize göre tasarlayabiliyorsunuz. Bu tasarlama kısmı oyun türleri itibariyle set olarak hazır bir şekilde de sunulmuş. Razer Blackwidow Elite ’nın en önemli özelliklerinden birisi olan led ışıklandırma konusunda Razer bize 16.8 milyon renk seçeneği sunuyor. Özellikle klavyenin genel tasarımında da belirttiğim üzere metal zeminin üzerine yerleştirilmiş tuş takımı sayesinde ışıklandırmanın etkisini daha önce hiç hissetmediğiniz ölçüde deneyimleyebiliyorsunuz. Her bir tuşa istediğiniz gibi renk atayabiliyorsunuz. Bu renklere klavyenin vereceği tepkileri de aynı şekilde program üzerinden ayarlayabiliyorsunuz. Bu detaylarla ilgili kısa bir demoyu Razer’ın kendi sitesi üzerinde test edebiliyorsunuz. Daha önce de bir çok ışıklandırmalı klavye test etme imkanım olmuştu ancak Razer Blackwidow Elite kadar detaylandırılmış bir ışıklandırma seçeneği görmemiştim. Özellikle fps türü oyunlara ağırlık veren bir oyuncu iseniz karanlık bir ortamda kısa yollara aktive ettiğiniz farklı kombinasyondaki renklerle önemli bir kullanış avantajı sağlayabilirsiniz.

Razer Synapse programı sayesinde sadece ışıklandırma hususunda değil makro tuş ayarlama konusunda da çok ince ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Klavye üzerinden aktif edeceğiniz makro seçeneği ile birlikte tuşlara basış şiddeti ve zamanına kadar birçok kombinasyonu kişiselleştirebiliyorsunuz. Bu özgür kullanım deneyimleri belki de sıkı oyuncuların en çok tercih nedenlerinden biri olacaktır.
 

 
Genel Değerlendirme

Hız ve etkileşimin can alıcı bir öneme ulaştığı profesyonel oyun dünyasında platformunuzun güncelliği, hızı ve kalitesinin yanı sıra ekipmanlarınızın da bu kriterleri karşılayabilmesi oldukça önemli bir detay. Bu noktada üst düzey oyuncu ekipmanları ile ön plana çıkan Razer tarafından siz oyun severlerin beğenisine sunulan Razer Blackwidow Elite modelini etraflıca incelemeye çalıştık. Hızlı tepkime süresi, dayanıklı malzeme kalitesi, sade ve estetik tasarımı ve kullanıcı dostu kişiselleştirme seçenekleri ile Razer Blackwidow Elite , kendi sınıfında devrim yaratacak yeniliklerle bizleri şaşırtmayı başardı. Türkçe tuş takımı desteği ile ülkemizdeki oyun severleri gönlünden vuran Razer. Üst düzey mekanik klavyeler arasında ortalama bir satış fiyatına sahip olan Razer Blackwidow Elite beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak bir ekipman olmuş diyebilirim.

 

Sade ve Ergonomik Tasarımı
Dayanıklı Malzemesi
Hızlı Tepkime Süresi
Kullanıcı Dostu Kişiselleştirme Seçenekleri
Türkçe Tuş

Yorum Yazın

Connect with Facebook