Phantom Doctrine İnceleme

Soğuk Savaş devam ediyor ve Beholder adlı gizemli bir organizasyon tarafından işlenen küresel bir komplo var. Beholder’a karşı mücadele, siz ve rakibiniz olan The Cabal. Phantom Doctrine’nde, bir Amerikan CIA’sı veya kendi grup casuslarından sorumlu bir Rus KGB ajanı olarak oynama seçeneğiniz vardır, fakat ittifakınız ne olursa olsun, dikkatli bir şekilde göz önünde bulundurmanız gereken her hareket veya dünya sonuçların sonu. Bu yüksek bahisli stratejik karar verme duygusu ve sürekli bir aciliyet hissi, bu etkileyici kampanyada ilerlerken ikinci bir doğa haline gelecektir.

Gerilim ve şüphe Phantom Doctrine boyunca büyük bir etki yaratmıştır. İzometrik dönüş temelli savaş sistemi, bir misyon başlamadan önce bile, her değişken karar ve taktik dikkatle ele alınması gereken paranoya duygusuyla dolu, paha biçilemez karmaşık bir sistemdir. Yaygın anlatı, ses performanslarında (Rusça ve İngilizce) ayrı bir güvensizlik hissi ve genel atmosferi sürdürmek için bir noir film müziği ile bir casus destanına yakışan ilginç karakterler ve arsalar ile doludur.

 

 

İzometrik sıra tabanlı taktik savaş sistemi, aynı türdeki diğer oyunlara benzer şekilde görünebilir – aksiyon noktaları, kapak ve overwatch tanıdık kavramlar olacaktır – ancak içselleştirilmesi gereken pek çok benzersiz karışıklık da vardır ve biraz zaman alacaktır. Hedefleri tamamlarken mevcut olan çok sayıda seçenek nedeniyle öğrenmek. Yüksek sesle ve sert bir şekilde gitmek uygun bir seçenektir, ve Phantom Doctrine bile heyecan verici bir oda-bozucu teknisyene sahiptir. Ancak mevcut stratejilerin zenginliği nedeniyle gizli taktikleri kullanmak çok daha ödüllendiricidir. Birkaç gizli casusluk gönderebilir ve düşmanın burnunun altındaki her şeyi yapabilirsin; En uygun yolun keşfine yardımcı olmak, zahmetli minyonları yakmak, ya da dikkati dağıtan bir duman bombası göndermek için desteklerinizi kullanabilirsiniz; herkesi sessizce ortadan kaldırabilir ve kimse fark etmeden önce cesetleri saklayabilirsin; Kirli işinizi sizin için yapmak için uyuyan ajanları bile gönderebilirsiniz.

Ayrıca, keşif rotası yapmak için görev sürenizin bir kısmını feda etmeyi de tercih edebilirsiniz, ki bu da stratejik olarak yerleştirilmiş destek ajanları ve gizleme seçeneklerinin ortaya çıkmasını sağladığından sonraki görev sırasında sizi çok daha iyi bir konuma getirecektir. Fakat kendinizi zamana duyarlı bir konumda bulursanız, destek seçenekleri kullanılamaz ve hata payları çok daha dar olur. Misyonları uygun gördüğünüz şekilde tamamladığınız halde, tek bir yanlış hareket, uygun hazırlık ve beklenmedik durumların size verebileceği nispeten yumuşaklık ile karşılaştırıldığında, kampanyanız için daha büyük sonuçlar doğurabilir. Bir misyonun yanlara doğru gitmesi halinde, bir ajanı geride bırakıp yakalanıp yakalanmama riskini veya kimsenin hayatta kalma riskiyle herkesi tahliye etmeyi denemek gibi zor kararlar alınmalıdır. Bu alandaki görevler heyecan verici çünkü Phantom Doctrine taktik karar vermede hoş bir esneklikle birçok karmaşık, değişken mekaniği dengelemeyi, karakteristik olarak farklı ve tematik olarak uygun olmasını sağlamayı başarıyor.

 

 

Phantom Doctrinenin temel ve karakter geliştirme unsurları, savaş sistemleri kadar iyi anlaşılmaktadır. Bunlar, üssünüzü, kampanyanın seyrini sürdürebilmek için mevcut olan atölye ve analitik departmanı ve sorgulama odaları gibi farklı alanlara ayıran tanıdık bir kar çiftliği tarzı perspektif kullanmaktadır. En dikkate değer oda, ancak, istihbarat kurulu odasıdır. Burada, Phantom Doctrine, “fotoğraf ve dizelerle kaplı mantar tahtası” nın iyi bilinen soruşturmacısını alır ve onu keyifli bir mini oyuna dönüştürür.

Temsilcileriniz istihbarat ortaya çıkarır ve misyonlardan ve muhbirlerden gizli dosyalar buldukça, her şey toplanır ve bir corkboard’a tutturulur, bu da bonusların kilidini açmak veya anlatıyı ilerletmek için prosedürle oluşturulan ipuçlarını deşifre etmenizi gerektirir. Phantom Doctrine’nin casusluk temalarını güçlendirmek için mükemmel bir mekanik ifade ve ipuçlarının bir araya getirilmesiyle iplerin bir araya getirilmesi arasındaki ilişkinin son derece tatmin edici olduğudur. Ancak, mantar tahtalarınızın ve HQ’nızın tamamen zarar görmediğini düşünmeyin. Düşman casusları, makro yönelimli strateji bölümleri boyunca sürekli olarak sizi arıyor ve casuslarınızı daha dikkat çekici faaliyetlere katılmak için gönderirseniz, bulunduğunuz yeri keşfedebilirsiniz. Keşfedilirse, tüm işlem tabanınızı yeniden konumlandırmaya ve kampanyanıza geri getirilmeye veya bir pusu ile vurulmaya zorlanacaksınız. Bu sizi, her hareketinizde iki kez düşünerek, temkinli ve düşünceli bir düşünce.

 

 

Üst düzey bir vekil olarak, dünyanın dört bir yanındaki iş adamlarınızı işe almak, eğitmek ve görevlendirmekle görevlisiniz. Karakter tesviye sistemi derindir ve çeşitli görev türlerinde uygulanabilecek çok çeşitli beceri ve yeteneklere erişebildiğinizden emin olmak için bir takım ajan oluşturmak ve büyütmek için dikkatli bir stratejik planlama gerektirir. Aynı zamanda, daha iyi ya da daha kötüsü için, bir vekilinin sizinle olan ilişkisini etkileyebilecek yönetici kararları vermeniz gerekecektir. Yurtdışında zorlu bir duruma yakalanabilirler ve onları terk etme, onlara yardım etmek için bazı kaynaklar tahsis etme veya tamamen kurtarılmış bir kurtarma eylemi verme seçeneğiniz vardır. Seçeneğinize bağlı olarak, aracı size daha sadık olabilir, AWOL’a gidebilir veya hatta kusurabilir.

Ancak oyun, bazen sizin kontrolünüzün ötesinde gerçekleşen beklenmedik olayları da atacaktır; örneğin, kampanya oyununuzun büyük çoğunluğu için çalıştığınız bir casus gibi, tüm zamanınızı bir çift ajan olarak gösterir. Daha da şaşırtıcı bir şekilde, en iyi casuslarınızdan birinin savaşın ortasında beyin yıkamayan bir uyuyan ajan olduğunu ve ekibinize karşı çıktıklarını keşfetme potansiyeli var. Hayali sürprizler, olayın bir parçası olmanın yanı sıra, prosedürel olarak da gerçekleşebilir ve Hayalet Doktrinin aktardığı Soğuk Savaş paranoyasını vahşice vurgular, gerçekten üzücü, ama inanılmaz derecede etkili anlar yaratır.

 

 

Her şeyi kapsayan paranoya, Phantom Doctrinenin mekaniği, yazımı ve ses oyunculuğunda mükemmel bir şekilde kapsanmışken, görsel sunum arzu edilmek üzere çok şey bırakmaktadır. Cutscenes seyrek, ve hala görüntüleri ana anlatı dağıtım aracıdır, ancak gözler üzerinde özellikle kolay değildir. Kesikler sönüyor ve hareketsiz görüntüler biraz daha iyi olsa da çoğu hayal ürünü değil. En göze çarpan, en dikkat çekici olan unsurlar, doğal olmayan ve modası geçmiş gibi görünen karakter modelleri ve çoğu yeri belirsiz ve neredeyse aynı şekilde gösteren monoton konum tasarımıdır.

Hayal kırıklığına uğramış görsellere rağmen, Phantom Doctrine, karmaşık ve ilgi çekici mekanikleri ile inanılmaz bir izlenim yaratmayı başarır. Çeşitli ve ilginç ana hat görevleri ve prosedür tarafından oluşturulan yan içeriklerle dolu, yaklaşık 40 saat süren tek kişilik bir kampanyayla hayran kalacak çok şey var. Bir CIA, KGB veya Mossad ajanı olarak oynayabilme yeteneği (bir oyunun tamamlanmasından sonra kilidi açıldı), farklı anlatı perspektiflerinin telaşlanma ihtimalini de sunuyor. Hayalet Doktrini, izometrik dönüş temelli stratejinin tanıdık çerçevesini alır ve bunu benzersiz ve tatmin edici bir deneyime dönüştürür. Birçok oyun sisteminin her yönüyle 1980’lerin Soğuk Savaş ortamının paranoya ve gerginliğini bütünüyle somutlaştırır ve sizi tümüyle kuşanmış olan zihniyetin içine sokar.


Yorum Yazın