AOC AGON AG241Q Monitör İncelemesi

AGON AG241Q markanın en yeni monitörleri arasında yer alıyor ve kutudan çıkartıp görüntü kaynağına bağladığınız an sizi etkilemeyi başarıyor. Monitörümüzün görüntü kalitesiyle başlamakta fayda var. 23 inçlik 165Hz TN bir panele sahip ürünümüzün çözünürlüğü 2560×1440 px, yani QHD. Bu özellikleriyle geniş bir ekran deneyimini gayet tatmin edici bir çözünürlükte sunuyor Bu değerleri gördüğümüzde panelden de iyi bir performans beklemezsek olmaz tabi. Burada firma tepki süresini minimize ederek 1ms değerini bizlere sunuyor. Panelin kenarında bukunan çerçeveler şu ana kadar gördüğümüz çerçeveler arasında fena olmadığını söyleyebiliriz. Bu sayede çoğu 24 inç monitörden daha az alan monitör, masanızın üstünde de oldukça şık gözüküyor. Daha geniş masaya sahip oyuncular ve uzakta oturanlar 27 inç modelleri de değerlendirebilirler. Şahsen daha büyük ekrana pek itiraz etmem. Ancak daha yüksek netlik isteyenler için 24 inç avantajlı durumda. Ekrandaki piksel aralıkları az olduğu için çizgiler daha keskin oluyor. Monitörün ppi değerine ve sunduğu renk sayısına bakarsak ciddi manada güzel değerler ile kaşımıza geliyor. Ppi değeri 123,41. Ekrana çok fazla yaklaşmadığınız sürece görmeniz mümkün değil.

 

 

Renk doygunluğu tatmin edici seviyede diyebiliriz, ekranda oluşacak yansımalara karşı da mat ekran kullanılmış. Mat ekranlar için birçok kullanıcının çekincesi renklerin doğruluğunun yeterli seviyelerde olmamasıdır, ürünümüzün mat ekranına rağmen güzel bir sonuç verdiğini söylemeliyiz. Siyah ve beyaz renklerdeki ustalığı ise su götürmez bir gerçek. Özellikle standart bir kullanım hizasından ekrana bakarken geniş bir ekran deneyimi verdiğini söylemeliyim, özellikle online oyunlarda oyunculara ciddi seviyede avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Görüntüleme açıları olaraksa 170 dereceye 160 derece sunuyor. Bu nedenle IPS panellere kıyasla daha dar bir görüntü açısı sunduğunu söyleyebiliriz. AGON AG241Q deki G-Sync teknolojisi sebebiyle. Ekran kartı ve monitör birlikte uyumlu çalışarak takılma ya da görüntü yırtılması olmadan oyunculara çok daha kaliteli bir oyun deneyimi sunuyor. Yüksek FPS’de oyun oynarken kendisini çok rahat gösteriyor. G-Sync’in farkını özellikle CS:GO oynadığımızda net bir şekilde gördük. Keskin, hızlı ve pürüzsüz bir performans alıyorsunuz. G-Sync ile ilgili önemli nokta aralığın 30-165 Hz olması, yani düşük FPS aldığımız oyunlarda bile aktif durumda kalabiliyor.

 

 

Flicket Free teknoloji sayesinde anlık görüntü değişimlerinde ledlerin yanıp sönme hızını minimize ederek gözlerinizin yorulması en az düzeye indirgeniyor. Floresan lamba yanarken yaptığı titreşimin bir benzerini ufakta olsa monitörler de yapıyor. Siz hissetmeseniz bile gözleriniz algılıyor ve rahatsız oluyor. Flicker Free teknolojisi bu pırpırlanmayı ortadan kaldırarak gözlerinizin sağlığını koruyor. Genel olarak renk sıcaklık karakteri beyaza yakın, 6000K civarında diyebiliriz. Gamma değeri de 2.1 civarında. Delta E değeri de 3 civarında. Kendi standart sRGB ayarlarında oyunlardaki renkleri güzel. Üzerinde 2W’lık dahili hoparlör de bulunduran monitör, bağlantıları arasında ise HDMI ve Display Port bulunduruyor. Ancak DVI veya D-Sub girişleri tercih edilmemiş. Toplam 4 adet 2x USB ve 2x USB 3.0 USB’ler ise ekranın altında ve yan tarafında konumlandırılmış. Bu yuvaları aktifleştirmek için Type-B yuvası mevcut. Monitörün çeşitli özelliklerini yönetebilmeniz için sağ alt kısımda bulunan tuşları kullanabilirsiniz. Karşıdan bakınca dokunmatik gibi gözüksede alt kısımda bulunan fiziksel tuşlar sayesinde menüye girip ayarlarınızı yapabilirsiniz. Menüye erişerek dilediğiniz görüntü ve ses ayarını kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Aradığınız herhangi bir ayarı çok kısa bir süre içinde bulabiliyorsunuz.

 

 

Monitörün kırmızı ve siyah renkli güçlü tasarım hatları, özelleştirilmiş arka kasası, tamamen metalik bir stant, ayaklarının metal ve V şeklinde olması da oldukça şık gözüküyor. Göze hoş gelen tasarımı, güçlü ergonomiyle birleştiren AOC, bu monitöründe de ekranı ayarlama seçenekleri getiriyor. Böylece ekranın yüksekliğini 130 dereceye kadar ayarlayabiliyor, pivot görünüme geçebiliyor veya ekranı öne veya arkaya doğru eğebiliyorsunuz. Yine daha önce diğer modelde gördüğümüz kulaklık askısı da burada bulunuyor. Ekranın sağ köşesindeki çubuğu aşağı düşürerek kulaklığınızı buraya asabiliyorsunuz. Yandaki USB portları erişim açısından daha kullanışlı oluyor. Sonuç olarak Monitörden son derece memnun kaldığımızı söylemek isterim. Oyuncu olarak baktığımızda 165 Hz ve 1 ms ve G-Sync’in getirmiş olduğu farklar ile bizden geçer not almayı başarıyor. Bunun yanı sıra monitörü konumlandıracağınız ortam göz önünde ise ya da tasarıma önem verenlerdenseniz daha fazla düşünmeniz hiçbir sebep yok.

 

 

Teknik Detaylar

 

Ekran :                23.8 inç

Çözünürlük:       2560×1440

Tarama Hızı:      165Hz

Ekran Formatı:   16:9

Tepki Süresi:      1 ms

Parlaklık:             350 kandela

Kontrast:             1000:1, 50M:1

Görüş Açısı:        170/160

Bağlantılar:        HDMI, DisplayPort, USB 3.0

Hoparlör:            Var

Güç:                      35W


Yorum Yazın

Connect with Facebook