NVIDIA RTX Teknolojisi, Gerçek Zamanlı Sinematik Rendering Rüyasını Gerçekleştiriyor

Son 10 yıldaki algoritma ve GPU geliştirmeleri, bilgisayar grafiklerinde büyük gelişmelere öncülük ediyor.

NVIDIA, içerik yaratıcılarına ve oyun geliştiricilerine, gerçek zamanlı, sinematik kalitede görüntü sunan ışın izleme (Ray Tracing) teknolojisi NVIDIA RTX’i duyurdu.

Bilgisayar grafik algoritmaları ve GPU mimarileri üzerindeki 10 yıllık bir çalışmanın ürünü olan NVIDIA RTX, NVIDIA Volta mimarisi GPU’larında çalışan son derece ölçeklenebilir bir ışın izleme teknolojisinden oluşuyor. Çeşitli arayüzler vasıtasıyla ışın izlemeyi destekleyen NVIDIA, Microsoft’un yeni DirextX® Raytracing (DXR) API’nı kullanan uygulamalar için tam RTX desteğini etkinleştirmek amacıyla Microsoft ile yakın işbirliği yapıyor.

Gerçekçi ve canlı bir aydınlatma, yansımalar ve gölgeler için kesin çözüm olarak kabul edilen ışın izleme teknolojisi, geleneksel render tekniklerinin çok ötesinde bir gerçeklik seviyesi sunuyor. Gerçek zamanlı ışın izleme, günümüzde kullanılan standart rendering tekniklerinin çoğunu, ışığın gerçek hayatta nasıl davrandığını kopyalayan gerçekçi optik hesaplamalarla değiştirerek daha sahici görüntüler yaratıyor.

NVIDIA RTX’in, on yıllar boyunca grafik endüstrisinin ve oyun geliştiricilerin hayali olan gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisini hayata geçirdiğini belirten NVIDIA İçerik ve Teknoloji Başkan Yardımcısı Tony Tamasi, “GPU’lar, oyunlar için gerçek zamanlı ışın izleme sunabilmek için, ancak şimdi yeterince güçlü hale gelebildi ve sonraki nesil görüntülerin yeni çağına yol gösterecek.” dedi.

Yıllar boyunca filmlerde gerçeğe yakın dünyaları düzenlemek için kullanılan ışın izleme teknolojisini şu ana kadar hızlı kare oranı ve düşük gecikme süresi gerektiren interaktif oyunlarda kullanabilmek için çok fazla hesaplama yükü gerekiyordu. NVIDIA RTX bu sınırlamaların üstesinden geliyor.

Geniş Sektör Desteği

DirectX Raytracing’in, Microsoft’un, geliştiricilerin en modern grafik inovasyonlarını kullanarak inanılmaz deneyimler sunmaları konusundaki kararlılığının en son örneği olduğunu belirten Windows Grafik ve Yapay Zekâ Geliştirme Yöneticisi Max McMullen, “NVIDIA ile olan DirectX Raytracing ve RTX teknolojisi üzerindeki yakın işbirliğimiz, Windows’daki milyonlarca oyuncu için gerçek zamanlı ışın izlemeyi her zamankinden daha yakın bir hale getiriyor.” şeklinde konuştu.

4A Games, Epic, Remedy Entertainment ve Unity gibi endüstri liderleri, bu hafta San Francisco’da düzenlenen Game Developers konferansındaki teknoloji gösterilerinde NVIDIA RTX’i kullanıyor. Firmalar, gerçek zamanlı ışın izlemenin gelecekteki oyunlarda nasıl şaşırtıcı ve gerçekçi grafikler oluşturabileceğini gösteriyor. Windows kullanıcıları, NVIDIA RTX’in Microsoft DirectX Raytracing’i desteklemesi sayesinde, çığır açan teknolojinin keyfini her yerde çıkartabiliyor.

NVIDIA RTX’in ortaya çıkışının, gerçek zamanlı ışın izlemenin kullanılabilmesini sağlayan kapıyı açtığını söyleyen Epic Games CTO’su Kim Libreri, “Yeni DirectX Raytracing API desteğiyle oyun geliştirme topluluğuna bu kadar güçlü bir teknoloji sunan NVIDIA, yeni nesil oyun ve film grafiklerinin ardındaki itici güç olarak göze çarpıyor.” dedi.

NVIDIA RTX’in Northlight motorlarına dahil edilmesinin nispeten doğru bir uygulama olduğunu dile getiren Remedy Entertainment Teknoloji Takım Yöneticisi Mikko Orrenmaa, “Sadece NVIDIA RTX’te geliştirdiğimiz, yeni aydınlatma, yansıma ve ortam tıkanıklığı tekniklerini, geleneksel pikselleştirme tekniklerinden çok daha iyi görsel doğrulukla, ne kadar hızlı örnekleyebildiğimize şaşırdık. Önümüzdeki dönemde NVIDIA RTX teknolojisiyle yapabileceklerimiz konusunda gerçekten heyecan duyuyoruz. Oyuncular artık özel bir deneyime sahip olacaklar.

Işın izleme için GameWorks

NVIDIA, oyun geliştiricilerin bu yeni kabiliyetlerin avantajlarından faydalanabilmelerini sağlamak için NVIDIA GameWorks™ yazılım geliştirme kitine Ray Tracing video netleştirme modülü ekleyeceğini duyurdu. Geliştiricilere yönelik bu araç ve kaynak paketi, yeni Microsoft DXR API’ını ve NVIDIA RTX’i kullanarak geliştirilen uygulamalardaki gerçekliği mükemmel bir şekilde artıracak ve ürün döngülerini kısaltacak.

Volta ve yeni nesil GPU mimarilerini destekleyecek olan GameWorks Yazılım Geliştirme Kiti (SDK), ışın izlemeli alan gölgelerini, parlak yansımaları ve ortam aydınlatması özelliklerini mümkün kılıyor.

Geliştiriciler bu kabiliyetlerle birlikte, etrafındaki sahneyi yakalayan ve fiziksel olarak doğru ışıklandırma ve gölgeler elde eden gerçekçi, yüksek kaliteli yansımalar yaratabiliyor. Bu kabiliyetleri Microsoft DXR gibi endüstri standardı bir platformda kullanılabilir hale getirmek, her PC oyun geliştiricisinin gerçekçilik seviyelerine erişebileceği anlamına geliyor.

İlgili Linkler:

GDC NVIDIA RTX haberleri hakkında blog yazısı

https://blogs.nvidia.com/blog/2018/03/19/whats-difference-between-ray-tracing-rasterization

NVIDIA RTX ile ilgili GeForce.com makalesi:

https://www.geforce.com/whats-new/articles/nvidia-rtx-real-time-game-ray-tracing

Epic Games, NVIDIA ve ILMxLAB işbirliğiyle Unreal Engine ile gerçek zamanlı ışın izlemenin (ray tracing) ilk gösterisini gerçekleştirdi

Epic Games, Unreal Engine ile gerçek zamanlı ışın izlemenin (ray tracing) ilk gösterisini NVIDIA ve ILMxLAB işbirliği ile gerçekleştirdi. Yüksek kaliteli sinematik görüntü yaratanlar için adeta bir “kutsal kâse” niteliği taşıyan gerçek zamanlı ışın izleme, film ve oyun görüntülerinin birbirlerine yaklaşması için bir sıçrama anlamına geliyor.

Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC) gerçekleştirilen “Unreal State” açılış oturumu sırasında üç şirket, Unreal Engine 4 ile tasarlanan The Force Awakens ve The Last Jedi’daki Star Wars karakterlerini kullanarak deneysel bir sinema gösterisi sundu. Gösteri, Microsoft’un DirectX Ray Tracking API’sı (DXR) aracılığıyla kullanılabilen, NVIDIA’nın Volta GPU’lar için sunduğu RTX teknolojisi ile desteklendi. ARKit çalıştıran bir iPad ise, ince detaylara daha yakından bakabilmek için sanal bir kamera olarak kullanıldı.

Linkler:

https://www.unrealengine.com/en-US/blog/epic-games-demonstrates-real-time-ray-tracing-in-unreal-engine-4-with-ilmxlab-and-nvidia

Daha fazlası için blog:

https://blogs.nvidia.com/blog/2018/03/21/epic-games-reflections-ray-tracing-offers-peek-gdc/

Youtube videosu için:

https://www.youtube.com/watch?v=J3ue35ago3Y&feature=youtu.be

NVIDIA Highlights’a 4 yeni oyun ekleniyor – COD WW II ve Tekken 7!
Call of Duty WWII ve Tekken 7, Highlights için destek eklenecek en son oyunlar arasında yer alıyor. Ayrıca, Dying Light: Bad Blood ve Escape from Tarkov için de çok yakında Highlights desteği eklenecek.
Oyuncular şimdiye kadar bu özelliği kullanarak yarım milyardan fazla video kaydetti.
İlgili Linkler:
GDC Highlights haberleri hakkında blog yazısı
https://blogs.nvidia.com/blog/2018/03/19/nvidia-highlights-new-games/

GDC Highlights ile ilgili GeForce.com makalesi:
https://www.geforce.com/whats-new/articles/call-of-duty-wwii-nvidia-highlights-star-wars-battlefront-ii-nvidia-ansel

NVIDIA, Highlights için Unity ve Unreal motorlarını destekleyen bir yazılım geliştirme kiti yayınlandı
Geliştiricilerin oyunlarına NVIDIA Highlights eklemesi çok daha kolay hale geliyor. Highlights, geliştiriciler için olduğu kadar, oyuncular için de çarpıcı içerikler oluşturmasını sağladığı ve paylaşabilmelerine imkân tanıdığı oldukça popüler.
Yeni NVIDIA Highlights yazılım geliştirme kiti, geliştiricilerin oyunlarına kolayca Highlights desteği ekleyebilmelerini sağlıyor. Başlamak için sadece https://developer.nvidia.com/ adresinden indirmek yeterli. NVIDIA ayrıca, Unity ve Unreal motorlarına Highlights eklenti desteği getirerek, bu motorları kullanan geliştiricilerin oyunlarına Highlights desteği eklemelerini sağlıyor.
İlgili Linkler:
GDC Highlights haberleri hakkında blog yazısı
https://blogs.nvidia.com/blog/2018/03/19/nvidia-highlights-new-games/

NVIDIA Ansel, Oyuncular için “Çevrimiçi Sanat Galerisi”ne sahip
Heyecan verici yeni araçlarının en iyilerini vurgulayan NVIDIA, oyuncuların favori oyun içi fotoğraflarını yükleyip paylaşabilecekleri bir dijital sanat galerisi olan ShotwithGeForce.com’u kullanıma sunuyor.
San Francisco’daki Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda 19 Mart tarihinde lanse edilen interaktif galeri, oyunculara NVIDIA Ansel ile çekilen ekran görüntülerini yüklemek, yorumlamak ve beğenmek için özel bir alan sağlıyor.
İlgili Linkler:
NVIDIA blog yazısı:
https://blogs.nvidia.com/blog/2018/03/19/shot-with-geforce-prizes/

GeForce.com makalesi:
https://www.geforce.com/whats-new/articles/shot-with-geforce-nvidia-ansel-screenshot-gallery

NVIDIA Ansel, 21 Mart’ta Star Wars Battlefront II’ye geliyor.
Star Wars Battlefront II, oyuncuların Star Wars hayallerini yerde bir trooper, uzayda usta bir pilot ve otantik ve güzel işlenmiş ortamlarda savaşa egemen olan destansı bir kahraman olarak her üç dönemde yaşamalarını sağlıyor. Star Wars Battlefront II’nin Arcade modudundaki çarpıcı görselleri, 21 Mart itibarıyla NVIDIA Ansel ile yakalanabiliyor.
Gurur duyulan bir fotoğraf çekildiğinde, Shot With GeForce web sitesine yüklenerek ve Facebook ve Twitter’dan paylaşılabiliyor. @NVIDIAGeForce ile etiketlenen görseller ile bazı harika ödüller kazanma şansı için #SHOTWITHGEFORCE etiketi ile paylaşılması gerekiyor.
NVIDIA, büyük ödülün kazananı için Razer Blade Stealth dizüstü bilgisayar, Razer Core harici GPU kasası ve Star Wars NVIDIA TITAN Xp Collector’s Edition grafik kartını hazırladı. Bu arada iki oyuncu bir Star Wars NVIDIA TITAN Xp Collector’ın Edition grafik kartını kazanarak GPU güçlerine büyük bir destek sağlayacak.
İlgili Linkler:
GDC Highlights haberleri hakkında blog yazısı
https://www.geforce.com/whats-new/articles/call-of-duty-wwii-nvidia-highlights-star-wars-battlefront-ii-nvidia-ansel

GeForce Experience, “GIF Olarak Kaydet” özelliğini ekliyor
GeForce Experience 3.13.1 sürümü, oyuncular tarafından çok fazla talep edilen bir özellik olan ShadowPlay Highlights videolarını GIF formatında kaydetme imkânı sunuyor.
İlgili Linkler:
GDC Highlights haberleri hakkında blog yazısı:
https://blogs.nvidia.com/blog/2018/03/19/nvidia-highlights-new-games/
GDC Highlights ile ilgili GeForce.com makalesi:
https://www.geforce.com/whats-new/articles/call-of-duty-wwii-nvidia-highlights-star-wars-battlefront-ii-nvidia-ansel

 

 


Yorum Yazın

Connect with Facebook