AOC AGON AG271QX Monitör İncelemesi

AOC AGON AG271QX Modeli Yüksek Oyun Performansı İle Dikkat Çekiyor…

27 inçlik monitörün Adaptive ve Free-sync destekli 144Hz TN paneli 170/160 derece görüş açısı sunuyor. Eski nesil TN paneller gibi dar bir görüş açısı sunmasa da markanın IPS türevi modelleri ile aradaki renk zenginliği farkı farkediliyor. 1ms tepki süresi gibi rakiplerinde de karşılaşabileceğiniz niteliklere sahip olmakla birlikte beğenimi kazanan önemli farklara da sahip.

 

 

Teknik detaylara gelecek olursak. 2K (2560×1440) çözünürlük kalitesi, yüksek yenileme hızı, TN paneli ve Adaptive ve Free-sync teknolojisiyle hızlı, kesintisiz ve dinamik oyun deneyimi vadeden monitör, tasarımıyla ve tamamen ayarlanabilir standıyla da dikkat çekiyor. Kağıt üzerindeki özelliklerine baktığımızda oldukça başarılı bir model olarak karşımıza çıkan AG271QX’in kağıt üzerindeki bu dikkat çekici özelliklerini gerçek dünyaya taşıyıp taşımadığını detaylı olarak mercek altına alalım. 8-bit TN panelde, renkler daha çok dengeden yana, siyahleri yeterince derin, beyazlar beyaz. Kağıt üstünde 1000:1 kontrast ve 50M:1 dinamik kontrast oranı sunuyor. Bakış açıları TN’in doğası itibarıyla çok başarılı değil ama TN’ler arasında iyi bir yerde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ekranın maksimum ışığı için 350nit değer belirtilmiş, karanlık ve aydınlık, veyahut bol ışık kaynağının olduğu bir yerde dahi ekranın maksimum ışığı gayet iyi, mat yapısıyla da mesela güneş yansıması görüntülenen içeriği beyaza boyamıyor, gayet görünür kalıyor. Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız, gözlerin duyduğu rahatsızlığı ve yorgunluğu azaltmak için kullanılan Düşük Mavi Işık modu, AGON’da da yer alıyor.

 

 

Bilgisayarların ana öğelerinden biri olan monitörlerin hak ettiği ilgiyi gördüğünü söylemek mümkün değil. Piyasada tasarım olarak hiçbir yenilik sunmayan ve sahip olduğu özelliklerle öne çıkamayan yüzlerce model var. Ama neyse ki AOC gibi üreticiler estetik anlayışlarıyla bir şeyleri değiştirmek için çalışıyor. Özellikle masif metal stand ayağı oldukça dikkat çekiyor. Bunun yanında monitörün zengin bağlantı seçenekleri ve kulaklık askısı gibi güzel detaylara yer verilmiş. Monitörün OSD menüsünü kablolu uzaktan kumanda ile yönetilmek oldukça pratik ve kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. Görüntü giriş çıkışları tarafında sırasıyla Mini USB formunda kontrolcünün girişi, ses ve mikrofon girişlerinin aktarıldığı portlar, VGA, Display Port, DVI portu, iki HDMI ki bunlardan biri 2.0, biri de 1.4 ve MHL destekli, son olarak USB 3.1 USB portu var.

 

 

Metal bacak ve stand istediğiniz hareketi yapmanıza imkan veriyor. V şeklinde iki yana uzanan bacaklar monitörü öyle taş gibi yerinde tutuyor diyemem, monitör yaylanıyor biraz lakin bacaktaki eklemle 20 derece sağa sola, boynundaki eklemle beraber de aşağı yukarı 25 derece açılandırabiliyorsunuz, akıcı hareket ediyorlar ve oldukları yerde de kalıyorlar. En güzeli de boy ayarı ve pivot modu, 13cm içerisinde yukarı aşağı doğrultuda hareket ettirebiliyor, kaydırmalı gösterge ile mesela monitör şurada iyiydi deyip işaretleyebiliyor, tekrar o boya çekebiliyorsunuz.

 

 

Bu bir oyun monitörü olduğu için menüsünde yer alan mod seçenekleri de oynadığınız oyunun türüne göre seçilmiş. Seçeneklerden biri FPS. First Person Shooter oyunlarını oynarken kullanmanızı öngören FPS modunda ortam biraz daha aydınlanıyor gibi görünüyor. Karanlık bölgelerde gizli saklı kalan objelerin/karakterlerin rahat görülebilmesi için getirilmiş bir özellik. Racing modu, oyunu hızlı akan sahnelerine uyum sağlayacak şekilde görüntüyü ve renkleri geliştiriyor. Real Time Strategy anlamına gelen RTS modu ise belli başlı alanları aydınlık bir çerçeve içinde gösteriyor. AG271QX’in performansı gayet iyi.  60Hz bir monitörden 144Hz monitöre geçince farkı çok iyi anlıyorsunuz.

 

 

Teknik Detaylar

 

Ekran :                27 inç

Çözünürlük:       2560×1440

Tarama Hızı:       144Hz

Ekran Formatı:   16:9

Tepki Süresi:      1 ms

Parlaklık:             350 kandela

Kontrast:             1000:1, 50M:1

Görüş Açısı:        170/160

Bağlantılar:         HDMI, DVI, D-Sub, DisplayPort, USB 3.0

Hoparlör:            Var

Güç:                      47W


Yorum Yazın

Connect with Facebook