Dragon Ball FighterZ İnceleme

Soluksuz bir aksiyona hazır olun…

Nostaljik günlerden günümüze gelerek yıllara meydan okuyan anime dövüş serisi Dragon Ball z serisinin son oyunu Dragon Ball FighterZ karşımıza çıkıyor. Anime severlerin bildiği üzere Dragon Ball Z dünyanın en çok izlenilen dövüş ve macera içerikli animelerinden bir tanesidir.

Dragon Ball Z anime serisi Akira Toriyama tarafından yazılmış ve çizilmiş manga serisidir. Dragon Ball, Son Goku’nun maceralarını konu alır. Hikâyedeki olaylar, Goku’nun çocukluğundan yetişkinliğine hayatı boyunca dövüş sanatlarında kendini geliştirerek güçlenmesini ve herhangi bir dileği gerçekleştirecek güce sahip olan Ejder Topları’nı ararken dünyayı keşfedişi etrafında şekillenir.

 

 

Dragon Ball Z serisi hakkında kısa bir bilgilendirmeden sonra incelemeye geçmek istiyorum ilk olarak Oynanış ile ilgili olarak daha ilk başta göze çarpan şey, klasik Dragon Ball Z serisinden aşina olduğumuz diyaloglar. Ancak bir Dragon Ball Z oyununu irdeliyorsak, kriterimiz bir diğer Dragon Ball Z oyunu olmalı. Dolayısıyla kalkıp da Dragon Ball FighterZ’yi bir Mortal Kombat ile kıyaslamamak gerekir. Sonuçta bir Japon kültürünün yansıması olan serinin kendine özgü bir çizgisi bulunmakta.  Oyun bizlere bu geniş evrenin sayısı oldukça fazla olan karakterlerini kontrol ediyor olmanın güçlüğünü azaltmamız adına geniş bir tutorial modu sunuyor. Bu tutorial ve akabinde yer alan training modlarında her dövüşçüyü test etmemiz ve sayısız combo tekniklerini öğrenmemiz sağlanıyor. Oyunun tuş kombinasyonlarının fazla olması ve her karakterin kendine özgü dövüş tekniklerinin olması nedeniyle bu oyuna tanışma modu da diyebileceğim tutorial modunda fazlaca vakit geçirmenizi tavsiye ederim.

Dragon Ball FighterZ oynanış sistemi açısından bizlerden üç karakter seçmemizi ve dövüş arenasına çıkmamızı istiyor. Dövüş serisinin müdavimlerinin yakından bileceği gibi, seçtiğimiz üç karakterden birinin ölmesi durumunda diğer karakterin enerji barı dolu olsa bile raundu kaybediyoruz. Bu nedenle bir gözünüzün enerji barında olmasında yarar var. Güç dengesini iyi ayarlamanız ve karakter geçişlerinin zamanlamasına çok dikkat etmeniz gerek. Karakter geçişleri demişken oyunun bu açıdan da oldukça keyifli olduğunu belirtmeliyim.

 

 

Grafiksel olarak Dragon Ball FighterZ klasik Dragon Ball Z serisi grafiklerine sahip. Ancak işin içine karakterler ve mekanlar girince olayın grafik boyutu biraz farklılaşıyor. Oyunun mekan tasarımlarından tutunda, renk paletlerine kadar her şey bize Dragon Ball Z dünyasındaymışız hissi uyandırıyor. Dinamik arka plan, adeta renk cümbüşüne şahit olacağınız oynanış sistemi kesinlikle çok çok başarılı diyebilirim. Ayrıca comic tarza sahip karakter modellemeleri ve mekan tasarımı da oyunun kurgusuna gayet uymuş. Son olarak combo anlarında mükemmele yaklaşan grafik patlaması oyunun grafiksel olarak görsel bir şölene dönüştüğünün göstergesi adeta. Sonuçta bu durum oyunun genel dinamikleri ve kurgusu göz önüne alındığında oynanabilirlik açısından büyük bir rol oynuyor. Peki ses ve müzikler açısından Dragon Ball FighterZ yeterince başarılı mı? Direk cevabı vereyim kesinlikle başarılı. Bizleri o cıvıl cıvıl manga ortamına gitmemize neden olan kendine özgü Japon müzikleri ile Dragon Ball Z, ses ve müzik açısından mükemmele yaklaşıyor. Dövüş tekniklerine uygun ses efektleri de cabası.

 

 

Genel bir değerlendirme yapacak olursak Dragon Ball FighterZ serinin hayranları tarafından mutlaka tadılması gereken bir kokteyl olmuş. Şahsen ilk başta yadırgayarak yaklaştığım Dragon Ball FighterZ beni şaşırtmayı başardı. Yeni jenerasyonun zevk aldığı oyunlarla kesinlikle kıyaslanmaması gerekir. Varsa yoksa grafik, yapay zeka gibi olgulara odaklanan yeni oyun dünyasında, aslolan eğlence ve zevk almak diyenler için. Tüm yönleriyle bakıldığında kesinlikle başarılı bir Dragon Ball Z oyunu ile karşı karşıyayız.

 

Playstore’a Katkılarından Dolayı Teşekkür Ederiz.

 

Oyunu Satın Almak İçin Tıklayın

 


Yorum Yazın

Connect with Facebook