Ori and the Blind Forest inceleme

Masalsı Bir Yolculuk…

Evet en sonda söyleyeceğimi en başta söylemek istiyorum. Olağanüstü, Muhteşem, Etkileyici bir baş yapıt ile karşı karşıyayız. Bir devam oyunu ancak bu kadar ileri gidebilirdi. Ori and the Blind Forest kesinlikle ama kesinlikle 2015 yılının en muhteşem yapıtlarından biri. Unity bir platform oyunun ne kadar muhteşem yapılabileceğinin kanıtını sunmuş ve oyun dünyasına uzun süre silinmeyecek mührünü vurmuş. Milyon dolarlık bütçelerin arasından sıyrılmayı başaran, türünün belki de en güzel örneğini sunan Ori and the Blind Forest ‘i incelemenin mutluluğu ile detaylara geçeyim…

Hani bazı anlar vardır tüm seslerin kesildiği, hayatın tüm çeşmekeşinin bir anlığına yok olduğu, sanki olduğunuz yerden ruhen uzaklaştığınız ve bilinmeyen dingin bir ana gittiğiniz. İşte öyle bir anınızı düşünün. Yaşadığınız tüm stresinizin, sıkıntılarınızın ve sorumluluklarınızın üzerinizden alındığı bir yolculuğa çıkma hissi her insanın aklına mutlaka gelmiştir. İşte bu his sanırım Moon Studios firmasında çalışan oyun geliştiricilerinin aklına çok sık gelmiş olacak ki, Ori and the Blind Forest adında bir masalsı kurguyla hislerimize tercüman olmayı, böyle bir yolculuğa çıkmanın ne olduğunu bizlere anlatmaya çalışmışlar…

 
Ori-and-the-Blind-Forest-inceleme1
 

Oyunda öncelikli görevimiz ormandan çalınmış olan ve içerisinde yaşam barındıran üç elementi ait oldukları yere döndürmemiz gerekli. Elementleri geri döndürmek bu görevde ise fantastik bir yaratığı yönetiyorsunuz. Ori isimli Bembeyaz renkte bir tilkiyi andıran gardiyan ruhu. Karakteri izlediğiniz filmde tanıma fırsatını yakalıyorsunuz. Oyuna ısınma bölümü adı verilen hem oyuna adapte olacağınız hem de kontrollere alışacağınız kısa bir hazırlık bölümüyle başlıyorsunuz. Basit zıplama koşma ve tırmanma özelliklerini ilk defa burada kullanıyorsunuz.

Oyun platform özelliklerinin yanı sıra RPG özelliklerini de içerisinde barındırıyor. Rpg elementleri oyunda yeni yetenekler kazanarak ilerlemek anlamına geliyor. Ori’ye çift zıplama, tırmanma, zayıf platformlardan hızlıca geçme, düşmanları tutma ve ulaşılamayan yerlere erişmenizi sağlayan menzilli silahları kazandıran bu yetenekler, haritanın kapalı bölümlerini açmak için işe yaradığı gibi karakterimizin savaşma becerilerine de katkı sağlıyor. Zaman içerisinde saf ve güçsüz bir ruhtan adeta bir yıkım makinesine dönüşen Ori’nin gelişme süreci ise oldukça akıcı ilerliyor.

 
Ori-and-the-Blind-Forest-inceleme2
 

Ori and the Blind Forest ile yaşadığım ilk tecrübemi aktarayım. Oyun kurulduktan sonra menü ekranı geldi içimden şöyle dedim. Herhalde bu kadar güzel grafikleri menü tasarımı için yapmışlarıdır. Neyse ben oyuna geçeyim dedim ve 3 saat sonra kendime gelebildim. Gördüğüm muhteşem ötesi grafikler, masalsı anlatım, harika ezgiler adeta bu dünya ile bağlantının kopmasına neden oldu. Bu kadar detaylı, derinlik hissi olan bir grafik gerçekten her türlü övgüyü hak ediyor. Öylesine güzel renk paletleri kullanılmış ki. Adeta masalsı dünyanın büyüsüne kapılıyorsunuz. Bazen karanlık mağaralar içinde yol alıyorsunuz bazen tropikal yağmur ormanlarında bazen de şirin ve sakin bir renk cümbüşünde. Tüm bu mekanların muhteşem detaylı grafikleri ve dokuları ağzınızı açık bırakacak cinsten.

Grafiksel olarak o kadar çok söylenecek söz var ki. Bir paragraf ile geçilecek gibi değil. Oyun boyunca etkileşime girdiğiniz her objenin fiziksel olarak muhteşem uyumu oynanışa o kadar güzel etki ediyor ki. Bir platform oyunun sahip olması gereken her detaya fazlası ile sahip olan Ori and the Blind Forest tam bir görsel şölen sunuyor. Oyun boyunca yol aldığınız mistik mekanların kurgusu, ışık huzmelerinin süzülüşü, parlak efektlerin yerinde kullanılışı, karakter modellemelerinin mükemmelliği ve daha bir sürü artısı ile grafik olarak milyon dolarlık devasa projelerin arasından başarı ile sıyrılabilecek güçte bir oyun ile karşı karşıyayız.

 
Ori-and-the-Blind-Forest-inceleme3
 

Bu muhteşem grafikler, mistik ve masalsı mekanlar ancak bu kadar muhteşem ezgiler ve anlatış ile sunulabilirdi. Zaten oyun sizi öyle bir etki atına alıyor ki adeta hipnotize bir hale bürünüyorsunuz. Oyun boyunca belki de oyun dünyasının en mükemmel ezgileri ile birlikte yolculuk yapıyorsunuz. Profesyonel ellerden çıktığı daha açılış ekranında kendini belli eden muhteşem tınılar için kelimeler kifayetsiz kalıyor… Oyunda iki farklı yetenek kazanma sistemi mevcut. Biri, ormanın belirli bölgelerinde karşılaştığınız ruh ağaçlarından kazandığınız yetenekler. Diğer ise oyun boyunca öldürdüğünüz düşmanlardan kazandığınız tecrübe puanlarıyla kazandığınız yetenekler. Ağaçlardan kazandığınız yetenekler genelde oyun için zaruri öneme sahip ve bu ağaçları bulmadığınız takdirde oyunda ilerlemeniz pek mümkün değil. Bu yetenekler arasında havada çift zıplama, havada süzülme ve duvara tırmanma gibi oldukça önemli yetenekler var.

Ori and the Blind Forest muhteşem detaylı grafikleri, harikulade ses ve ezgileri, zekice kurgulanmış oynanış sistemi, her şeyden öte mükemmel tasarlanmış masalsı dünyası ile oyun dünyasına damgasını vuruyor. Oyunun belki de en kötü yönü sonunun olması. Gerçekten insan böyle bir oyunun hiç bitmesini istemiyor. Bir platform oyunun sahip olması gereken her şeye fazlasıyla sahip olan Ori and the Blind Forest, Hayatımız Oyun ekibi olarak şiddetle tavsiye edilecek bir baş yapıt…


Yorum Yazın