NBA 2K15 PC inceleme

NBA Coşkusu 2k15 İle Artıyor…

Hiç şüphe yok ki spor oyunu denilince ilk akla gelen yapımlar futbol oyunları olmuştur. Bu gayet normal sonuçta dünyanın neredeyse tamamında bir numaralı spor etkinliği futboldur. Ancak yıllardır Electronic Arts ve Konami arasındaki bu rekabet hala bizlere mükemmel bir futbol deneyimi sunamamış görünüyor. İş basketbola geldiğinde ise durum biraz daha netleşiyor. Tartışmasız bu spor dalında dünyanın en görkemli ligi Amerikan Basketbol Ligi’dir. Hal böyle olunca dijital oyun dünyasında NBA oyunları önemli bir yere sahip oluyor. Yıllarca futbolda olduğu gibi bu spor dalında da EA stüdyolarının hâkimiyeti söz konusuydu. NBA Live oyunları bize basketbol zevkini doyasıya hissettirmeye çalışıyordu. Ancak ne olduysa bu alana 2K Sports gibi güçlü bir rakibin girmesi ile oldu. NBA 2K6 ile başlayan ve yıllara göre devam eden seri kısa bir zaman içerisinde o kadar büyük bir başarıya imza attı ki oyun sektörünün en büyük oyuncularından olan ve özellikle spor oyunlarındaki deneyimleri ile nam salan EA’nın basketboldan elini ayağını en azından bir süreliğine çekmesine neden oldu.

 
NBA-2K15-inceleme1
 

2K Sports Stüdyolarını bu konuda tebrik ederek incelemeye başlamak istiyorum. Ama bu tebrik firmanın yapmış olduğu işlerden ziyade stratejik hamlesi ile ilgili. Koskoca EASports’u NBA oyunu yapmaktan uzaklaştıracak kadar başarılı bir seri oluşturması nedeniyle tebrik edeceğim. İnanın kolay bir iş değil. Sanırım bu noktada bir değerlendirme yapıldı ve baş edemeyeceğin rakiple uğraşma biraz bekle, geri çekil ve gücünü toplayınca tekrar hamleni vur. İşte bu strateji EA kanalında ne kadar tutar bunu yeni nesil ile beraber göreceğiz ancak şu an gelinen noktada 2K rakipsiz olarak yoluna devam ediyor. Peki, bu durum rehavete mi yol açıyor yoksa firmayı daha da mı teşvik ediyor. İşte asıl soru bu ve biz de bunun cevabını arıyoruz…

Hemen cevaba gireyim isterseniz son yıllara kadar bu sorunun cevabı kesinlikle olumlu yöndeydi ancak özellikle 2K15 nezdinde bakıldığında birazcık rehavete düşüldüğünü belirtmeliyim. Elbette yine yenilikçi yönleri olduğu bir gerçek ancak belki de bizdeki bu memnuniyetsizliğin nedeni biraz da oyunun geldiği mükemmel noktanın daha da yükseltilmesi konusundaki zorluktur. Gerçekten her yönüyle dopdolu bir yapım bizlere sunuluyor her yıl ancak yenilikler konusunda biraz daha fazlasını istemek de hakkımız sonuçta bunu verebilecek bir firma ile muhatabız. NBA 2K15 her yönü ile çok çok başarılı bir yapımın güzel dokunuşlarla daha da süslendirilmiş ve taçlandırılmış versiyonu olmuş.  Öncelikle oyunun girişinde görkemli bir Kevin Durant videosu bizleri karşılıyor. Ardından direkt olarak karakter yaratma ekranı geliyor karşımıza. Burada karakterimizin görünüşünü, temel özelliklerini ve güçlerini seçtikten sonra oyuna başlıyoruz.

 
NBA-2K15-inceleme2
 

Bugüne kadar ki spor oyunlarının en büyük sorunu, sahadaki karakterlere bir türlü yeterli ruhu aktaramamaları ve onları yapay hareketlerden uzaklaştıramamaları olmuştur. NBA 2K serisi de bu dertten mustarip yapımlardandı. Oyuncuların top sürmeleri, şut atışları, sahadaki koşuları… Her ne kadar her yıl yapımcılar karşımıza daha insansı karakterlerle gelseler de, bir türlü istenilen kıvamı yakalayamamışlardı. NBA 2K15 içinse bu konuda, tamamen olmuş diyemesek de, oyuncuların animasyon sayılarında gözle görülür bir artış olduğu yadsınamaz. Sahada artık daha gerçekçi oyuncuların olduğunu hissediyoruz. Zaten oyuncuların hareketleri doğallaştırılmış olmasa, bu yılki NBA 2K için, görsel manada herhangi bir ilerlemeden söz etmek zor olurdu.

 

Playstore’a Katkılarından Dolayı Teşekkür Ederiz.

 


Yorum Yazın