The Last of Us: Remastered (İnceleme)

The Last of Us En Net Hali İle Bir Başka Güzel…

Oyun severler hayatta kalma temalı oyunlar denildiğinde geçmişte bu türün zirve noktalarını belirlemiş bir çok oyun hatırlıyorlardı. Oyun dünyasında defalarca işlenmiş, muhteşem eserler ortaya konulmuş bir türdü. Ancak Naughty Dog çalışanları bir kez de bizim sazımızdan bu şarkıyı dinleyin demek istemiş olacaklar ki karşımıza The Last Of Us sanat eserini çıkardılar. PlayStation 3’ün tüm gücü kullanarak oyunculara görsel bir şölen yaratan bu oyun, PlayStation 4’te çok daha iyi grafiklerle karşımıza çıkıyor. Oyunun PlayStation 4’te nasıl olduğundan bahsetmeden önce The Last of Us’ı ilk olarak duyanlara oyunu basitçe açıklayayım.

Joel kendi halinde, geçimini karaborsa, mal getir götür işleri ile sağlayan biridir. Bir gün yine kendi halinde takılırken Ellie adındaki küçük bir kızı kurtarılmış bölgeye kadar götürme işi kendisine geliyor ve bu işi kabul ediyor hikayemizde böylelikle başlamış oluyor. Amacımız hayatta kalmak öncelikle tehditleri bertaraf etmek. Oyunda karşılaşacağınız tehditler sadece ucube yaratıklarla sınırlı değil. Sonuçta ortada bir kaos ortamı var ve bu durum herkesin sinirlerini alt üst etmiş durumda bu nedenle karşılaşacağınız normal ve sağlıklı insanlar da bir tehdit unsuru olabiliyor.
 
The-Last-of-Us-Remastered-inceleme1
 
Oynanış olarak PS4 bize ek olarak birkaç özellik sunmak dışında orjinal oyuna içerik anlamında çok fazla şey kattığını söyleyemeyeceğim. Dualshock 4’ün Touchpad’i Joel’in envanterine giriş yapmamızı sağlıyor. Can ve ışık barımız değişmiş durumda. Aynı zamanda Dualshock’un hoparlörü sayesinde yakındaki anlık sesleri duyabiliyor, sesli günlükleri dinleyebiliyoruz.

Gelelim The Last of Us’ın “Remastered” olayına. Yani nesiller arası bir yolculuk yaptığı için en önemli yenilik olan grafiklere. Kaplamaların kalitesini arttıran Naughty Dog, bizlere eski konsolda sunduğu görsel şölenin daha iyisini veriyor. Eğer The Last of Us’ı PlayStation 3’te oynadıysanız, PlayStation 4’te oynadığınızda grafiklerin ne kadar geliştiğini görebilirsiniz. 1080p desteğiyle birlikte daha kaliteli kaplamalar, ışıklandırmalar, gölgelendirmeler ve iki boyuttan üç boyuta geçen kaplamalar bulunuyor.
 
The-Last-of-Us-Remastered-inceleme2
 
The Last of Us: Remastered en önemli gelişmelerinde biride oyunun 60 fps oluşu. Detaylı ve bol poligonlu karakter tasarımları, yüksek alan derinliği ve geliştiren ışıklandırma ile 60 fps Gözlerde adete bayram havası yaşatıyor ve oyunun 30 ile 60 fps arasındaki farkını ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor.

PlayStation 4 ile birlikte hayatımıza gelen bir diğer özellik de bu oyuna entegre edilmiş durumda, o özellik de paylaşma özelliği. DualShock 4’ün üzerinde bulunan “paylaş” tuşu ile sosyal ağlar üzerinden oyun içerisinden görsel paylaşmak mümkün. Naughty Dog ise oyuna bir resim editörü ekleyerek çekilen resimleri düzenleyerek paylaşmamızı sağlıyor. Oyun içerisinde istediğiniz zaman tek bir tuşa basarak bu moda geçebilirsiniz. Mod içerisinde kamera açısı, netlik, filtre ve çerçeve gibi birçok ayarı yaptıktan sonra fotoğraflarınızı sosyal ağlarda paylaşabiliyorsunuz.
 
The-Last-of-Us-Remastered-inceleme3
 
Playstation 4 sahipleri için oyunun bu yeni sürümü bugüne kadar çıkan tüm içerikleri kapsıyor. Left Behind’da dâhil olmak üzere tüm içeriklere Remastered ile ulaşabiliyorsunuz. Özetlemek gerekirse Naughty Dog, ödüllere doymamış oyununu yeni nesil bir konsola getirerek oyunu oynayanlara geliştirilmiş grafikler, 60 fps desteği ve yeni birkaç detay ile tekrar oynama şansı veriyor, oyunu ilk defa oynayacak olanlara da unutamayacakları bir oyun ve oyun deneyimi ile kendini tanıtmış oluyor.

Sanırım güzel şeylerin başına gelen hazin son incelemenin de başına geliyor ve son sözlere geçiyorum. Bu sefer çok uzun tutmak istemiyorum. Zaten söyleneceklerden ziyade yaşanacaklarla ifade edilebilecek bir yapım The Last Of Us Left, bu deneyimi bütün oyun severlerin tatması gerektiğini düşünüyorum.


Yorum Yazın