Need for Speed: Rivals Oyun İnceleme

Hız Aksiyon ve Macera…

Bir zamanlar yarış tutkunlarını ekrana bağlayan bir oyun vardı, adını söylerken bile insanın içinde acayip bir hız yapma tutkusu beliriyordu. Evet, bir zamanların efendisi Need for Speed’ten bahsediyorum.  Araba yarışları tutkunları için çok şey ifade eder NFS serisi. Hatırlarım o eski püskü bilgisayarlarımızda buz üstünde kayar gibi ilerleyen serinin ilk oyunlarını ne heyecanla oynardık. O zamanlar hasar nedir bilmezdik. Son sürat istediğimiz duvara çarpar sonra lastik top gibi yola geri dönerdik. Gerçekçilikten çok uzaktı ilk başlarda otomobil yarış oyunlar. Tabi yıllar geçtikçe önce hasar sistemi geldi, daha sonra araçların parçalarına müdahale etmeler ve işin içine polislerin girmesi. Eski güzel günlerini arayan ve aratan NFS, son oyunuyla sahnede…

Oyunun sürücü koltuğunda yeni bir stüdyo olan Ghost Games bizleri karşılıyor her ne kadar yeni bir stüdyo olsa da ekibin büyük bir kısmı araba yarışlarında tecrübeli.  Need for Speed: Rivals bakalım beklentileri karşılayan bir oyun olmuş mu dilerseniz incelemeye geçelim efendim…

Öncelikle Need for Speed: Rivals bir hikâyeden yoksun. İsim olarak çok güzel anılar hafızamızda canlanıyor. Aslına bakarsanız bu hikâyenin üzerine oldukça iyi girift senaryolar yazılabilir. Kimsenin “Hızlı ve Öfkeli filminin kopyası olmuş” diyemeyeceği özgün bir kurgu tasarlanabilirdi. Hadi özgünlükten geçtim tamamen kopya bir hikâye de olurdu ama hikâye namına hiçbir şey yok. Oyun başlıyor ve siz fıstık gibi bir son model araçla kovalamacaya başlıyorsunuz. Evet, yanlış duymadınız oyun hikâyeden yoksun olduğu gibi bir ilerleyişten de yoksun.
 
Need-for-Speed-Rivals-İnceleme1
 
Need for Speed: Rivals Redview County’de geçiyor çok geniş olmayan bir harita bizleri bekliyor, şehirde özgürce dolaşabilme imkânı sunulmuş. Ayrıca radarlara yakalanarak hız rekorlarını yenileme, polislere bulaşma gibi aktivitelerle özgürce vakit geçirebilirsiniz. Yeni yollar keşfederek, reklam panolarını parçalayarak, şehir içi hız rekorları kırarak ve peşinizde polis olduğu zaman onlardan kurtularak tecrübe puanı kazanıyorsunuz.

Hikâye bakımından vasatın altında olan Need for Speed: Rivals oynanıştaysa oldukça başarılı. Sürüş dinamikleri tahmin edileceği gibi arcade şeklinde hazırlanmış. Arabanın yol üzerindeki ağırlığını ve hız hissini sonuna kadar hissedebiliyorsunuz. Sürüş dinamiklerinin altından başarılı bir şekilde kalkan Ghost Games, oynanışa getirdiği yeniliklerle kendini farklı kılmayı da başarmış. Oyunun yapay zekâsı bizden alkışı almayı hak ediyor.
 
Need-for-Speed-Rivals-İnceleme2
 
Kaza yapan, yoldan çıkan taraf sadece biz değiliz oyunda, diğer sürücüler de yoldan çıkabiliyor, ‘spin’ atıyor, birbirleriyle çarpışıyor. Yapay zekâ konusunda yüksek bir notu hak ediyor Need for Speed: Rivals, diğer yarışçıların birbiriyle olan münasebetleri de yarışı etkiliyor. Herkes kendince bir şeyler yapmaya çalışıyor, önündeki solamaya gayret ediyor ya da onu yol dışına itmek için uğraşıyor. Sıralamanın değişkenlik içerisinde olduğunu göreceksiniz siz de. Aynı şekilde size karşı tutumlarında da ileri seviye yapay zekayı görebilirsiniz, geçmeye çalıştığınızda önünüzü kapatıyorlar, virajları içten almanızı engellemek istiyorlar ve arkanızdaysalar agresif bir sürüş sergiliyorlar.
  

Oyun Sponsorumuz :

playstore-logo

 


Yorum Yazın