Fifa 14 (inceleme)

Çimlere Basma Vakti Geldi…

Her yıl oyun dünyası sonbaharda tatlı bir heyecanla dalgalanır. Sonbaharın soğutucu günlerinde oyun dünyası yılın en sıcak en çekişmeli anlarını yaşar. Zira bu dönem meşin yuvarlağın sanal alemdeki en çekişmeli rekabetine sahne olur. Fifa vs Pes. Artık klasikleşen ve bir nevi ritüele dönüşen bu döngü yeni nesilde de bütün coşkusu ile devam edecek. Ne de olsa bu ikilinin karşısına çıkacak bir babayiğit henüz gözükmüyor.

Electronic Arts son yıllarda büyük rakibi Konaminin oyun severler tarafından beğenilen yönlerini Fifa serisine entegre etmeye çalışıyor. Bu sayede bir çok oyun severi kendi safına çekmeyi başardı. Yıllardır Fenerbahçe-Galatasaray rekabetini andıran bu çekişmeden elbette ki en çok oyun severler karlı çıkıyor. Yükselen kalite kendini her yıl daha iyi hissettiriyor. Sanal gerçekliğe doğru ilerleyen futbol oyunları serilerinde beklentiler çerçevesinde geliştirmeler olduğu kadar oyunun kimyasını bozan ve tepkilere neden olan geliştirmelerde gözlere çarpıyor. Bu kıyasıya rekabetin mavi köşesinde yer alan Fifa serisinin yeni oyunu futbol incelemelerimizin ilk bölümünü oluşturuyor.
 
fifa14-inceleme1
 
Yıllardır Pes serisinin üstünlüğü ile geçen futbol oyunu kültüründe Fifanın son yıllarda yapmış olduğu değişiklikler serinin kaderini oldukça etkiledi. Bu sayede eski şanına yaklaşan Fifa, bu yıl da oldukça iddialı bir giriş yapıyor. Oyunun her yıl rutin olarak devam eden yapısından pek bahsetmeden daha çok yenilikçi yönlerine değinmek istiyorum. Her şeyden önce bu yıl her iki futbol oyununda da dikkat çeken bir özellikten bahsetmek istiyorum. Oyunların temposundaki düşüş. Gerçekten gözle görülür ölçüde gerçekçiliğe yaklaşma bakımından oyunun temposu aşağıya çekilmiş. Böylece yeşil sahalarda gördüğümüz düzeyde maçlar yapıyorsunuz. Mücadeleler daha çok bire birlerde gerçekleşiyor. Bir oyuncunun tüm rakiplerini ipe dizer gibi sıradan geçirmesi ve sonra gol atması mazide kalmış gibi. Daha taktiksel bir oynayış yapısı benimsenmiş. Özellikle kanat oyuncularının becerileri hızlanmalarından ziyade diğer oyuncuların onlara ayak uydurmasına bağlanmış. Kontrol ettiğiniz kanat oyuncusu ne kadar hızlı olursa olsun takımın geneli itibariyle atak yapmıyorsanız yapayalnız kalmanız kaçınılmaz. Eskiden bu noktadan sonra gol olma ihtimali hayli yüksekti.
 
fifa14-inceleme2
 
Oyundaki omuz omuza mücadele sistemi de bir hayli geliştirilmiş. Özellikle orta saha oyuncularının fiziki güçleri oldukça önem kazanmış. Geliştirilen oyun dinamikleri sayesinde oyuncuların tepkileri birebir modellenmiş. Çalım atma noktasında rakiplerinizi geçerken onların yapacağı hamleler sizin pozisyonunuzu direk etkiliyor. Aynı zamanda ara paslarda yapılan geliştirmeler de oldukça oyun üzerinde etkiye sahip. Siz ne kadar üst düzey ara pası atsanız bile rakibin bunu sezmesi halinde o pasın etkili bir sonuç doğurması mümkün olmuyor. Kısacası yapay zeka ciddi anlamda gözden geçirilmiş ve iyileştirilmiş.

Az önce de belirttiğim gibi bu sene gerek Fifa cephesinde gerek Pes cephesinde oynanış sistemi olarak günümüz futbol mantalitesine yakın bir sistem tercih edilmiş. Ömer Üründül’ün kulakları çınlasın adeta “Günümüz kolektif futbol anlayışı” oyunun genel yapısına hakim. Artık takım oyunu ve taktiksel oynanış tüm oyunun genelinde kendini hissettiriyor. Özellikle orta saha mücadeleleri sonucunda oyunu kanatlara kurmadan yapılan dikine hücumlar çoğu zaman sonuçsuz kalıyor. Artık eskisi gibi yıldız oyuncuların topu orta sahadan alıp direk gole gitmesi oldukça zor. Bunun yerine bu yıldızları rakibin defans hattının arkasına kaçırmanız gerekiyor.
 


Yorum Yazın

Connect with Facebook