-->
Türkiye’nin Favori Oyun Konsolu Sony Playstation 3 Oldu

Her yaştan tüketiciden büyük ilgi gören oyun konsollarının 2012 Türkiye lideri %91,1’lik satış payıyla Sony Playstation 3 oldu. Oyun tutkunlarının, insan hareketlerine duyarlı oyunlara ilgisi artarken Türkçe dil destekli oyunlar 2012’de yok sattı. Yılbaşının yaklaşmasıyla birlikte pek çok kişi hediye olarak oyun konsolu satın almayı tercih ediyor. Ülke genelindeki satışların artmasına paralel olarak Gold Teknoloji […]

18.12.1212 | ulasufuk

Her yaştan tüketiciden büyük ilgi gören oyun konsollarının 2012 Türkiye lideri %91,1’lik satış payıyla Sony Playstation 3 oldu. Oyun tutkunlarının, insan hareketlerine duyarlı oyunlara ilgisi artarken Türkçe dil destekli oyunlar 2012’de yok sattı.

Yılbaşının yaklaşmasıyla birlikte pek çok kişi hediye olarak oyun konsolu satın almayı tercih ediyor. Ülke genelindeki satışların artmasına paralel olarak Gold Teknoloji Marketleri’nin satışlarında da artış görülüyor. GfK’nın verilerine göre Ocak ayından bu yana Türkiye organize perakende kanalında 63.046 adet oyun konsolu satılırken satışların %91,1’i ile Sony Playstation 3 liderliği aldı.

Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir, Türkiye pazarında Sony Playstation 3’ü sırasıyla Nintendo Wii ve Microsoft Xbox’ın takip ettiğini dile getirerek şunları ekledi: “Ev tipi oyun konsollarının satışları giderek yükseliyor ve kullanıcıların özellikle PS Move, Wii ve Xbox Kinect gibi özel eklentilerle insan hareketlerine duyarlı olarak oynanabilen oyunlara ilgisi artıyor. Bu tip oyunlar evdeki eğlenceyi farklı bir düzeye taşıyor. Gold Teknoloji Marketleri olarak ailenin tüm fertlerine hitap edecek oyun konsollarını hem uygun fiyata hem de 3 ay ertelemeli 12 taksitle avantajlı ödeme koşullarında sunuyoruz.”

Yetişkinler, çocuklardan daha hevesli
Yetişkinlerin, oyun konsolları konusunda çocuklardan daha heyecanlı ve hevesli olduğu gözlemleniyor. 2012’de gerçekleşen satışlarda ağırlıklı olarak yetişkinlerin oyun konsollarını kendileri için aldıkları görüldü. Ağırlıklı olarak çocukların tercih ettiği taşınabilir oyun cihazları ise ev tipi oyun konsollarının dörtte biri kadar satış payına sahip oldu.

Türkçe destekli oyunlar yok satıyor
2012’de konsol oyunlarında en çok tercih edilen oyun kategorileri ise futbol, yarış ve aksiyon oldu. Futbol oyunları arasından ise özellikle PES ve FIFA serilerinin yüksek satışları dikkat çekti. Yarış oyunlarında en çok Need For Speed serisi satılırken, aksiyon oyunlarında en çok satan Call of Duty ve Crisis serileri oldu.

Türkçe dil desteği veren oyunların kısıtlı olduğu görülürken, Türkçe olarak çıkarılan Crisis oyununu 2012’de yok sattı. Yakın zaman önce Türkçe olarak piyasaya sürülen Football Manager 2013 de Türkiye’de en çok satan menajerlik oyunu oldu.

 

BASIN BÜLTENİ

Popüler Haberler


Playstore’un yıl sonu kampanyası ile yüzlerce oyun yüzde 95’e varan indirimle oyunseverlerle buluşuyor.


Spotify’ın PlayStation 5 konsolunda yepyeni bir entegrasyonu bulunuyor


Üstün Görüntü, Ses ve En Yeni Oyun Özellikleri ile LG ve Xbox, Oyuncuların Hayallerini Gerçekleştiriyor.


ROG RX Optik Mekanik Anahtarlara sahip yeni klavye, oyunculara yönelik özelliklerle dolu.